Rusdanesh

رجیستر در روسیه

قوانین رجیستر در روسیه

رجیستر یعنی چه و کلا رجیستر به چه معنا است. رجیستر در روسیه قانونی ثبت محل سکونت را می گویند. یعنی هر شخص در روسیه باید محل سکونت مشخصی داشته باشد و آن را ثبت یا اصطلاحا رجیستر کرده باشد. قوانین مربوط به رجیستر در روسیه بسیار سختگیرانه می باشند. هر شخص ( چه خارجی و چه روس) که بیش از ۷ روز در روسیه اقامت دارد حتما باید آدرس محل زندگی خود را در اداره پلیس منطقه به ثبت رسانده باشد. در غیر این صورت با جریمه ها از ۷ هزار روبل تا دیپورت رو به رو خواهد شد. در اینجا ما به طور کامل قوانین مربوط به رجیستر در روسیه را توضیح داده ایم و گفته ایم در چه شرایطی رجیستر در روسیه باطل می شود. چه زمانی باید رجیستیر را تمدید کنید. 

در این صفحه می خوانید

انواع رجیستر در روسیه

به طول کلی دو نوع رجیستر در روسیه وجود دارد: رجیستر موقت و رجیستر دائم 

رجیستر موقت یا رجیستر کوتاه مدت 

رجیستر موقت بیشتر برای افراد خارجی استفاده می شود. کسانی که به عنوان گردشگری (بیش از 7 روز) به روسیه سفر کرده اند و یا افرادی که برای تحصیل یا کار به روسیه مهاجرت کرده اند. رجیستر موقت به دو صورت ثبت می شود. یا به صورت برگه جدا به شما داده می شود یا کسانی که اقامت موقت روسیه را دارند روی پاسپورت مهر اقامت زده می شود. اقامت موقت که به صورت مهر زده می شود معمولا یک تا سه سال اعتبار دارد. 

رجیستر دائم روسیه

این رجیستر معمولا برای شهروندان روسیه است. تمام مردم روسیه باید محل زندگی مشخصی داشته باشند. در رجیستر دائم مهری بر روی شناسنامه زده می شود که در آن آدرس دقیق محل سکونت نوشته شده است. اگر شخص روسیه رجیستر نداشته باشد از خیلی از خدمات دولتی محروم خواهد شد و در خیلی ارگانها از جمله بانک نمی تواند خدمات دریافت نماید. 

 

رجیستر دانشجو در روسیه

همانطور که در بالا گفتیم دانشجویان در روسیه باید رجیستر موقت دریافت کنند. به این صورت که برگه به شما توسط خوابگاه یا هتل یا جایی که اقامت دارید داده می شود که در آن محل دقیق زندگی شما قید شده است. این برگه باید همیشه همراه شما باشد. هر بار که از روسیه خارج می شود و مجدد وارد می شود باید مجدد رجیستر خود را ثبت کنید چون رجیستر قبلی شما باطل شده است. داشتن این برگه رجیستر خیلی مهم است. تخلف در آن گاهی خطراتی از جمله دیپورتی از روسیه را به همراه خواهد داشت. 

نحوه دریافت رجیستر در روسیه

شما زمانی که به عنوان دانشجو وارد روسیه می شود اگر در خوابگاه اقامت دارید باید به مسئول خوابگاه مراجعه نمایید و درخواست رجیستر دهید. معمولا یکی دو روز طول می کشد تا این برگه را دریافت نمایید. پیشنهاد می کنیم حتما از این برگه عکس بگیرید و اصل آن را نیز همیشه همراه داشته باشید. اگر در هتل اقامت دارید نیز حتما از مسئول هتل برگه رجیستر خود را درخواست دهید. 

نکته مهم برای کسانی که در روسیه در منزل شخصی سکونت دارند. حتما زمان عقد قراراداد اجاره خانه با صاحب خانه صحبت کنید که به شما برگه رجیستری بدهد. متاسفانه خیلی از صاحب خانه ها در روسیه با این امر موافقت نمی کنند اما شما باید خانه ای اجاره کنید که این برگه را به شما بدهد. 

بعضی افراد به طور غیر قانونی اقدام به خرید رجیستر در روسیه می کنند باید بدانید  این کار غیر قانونی است و در صورت مشخص شدن می تواند برای شما مشکل ایجاد کند. 

 

در چه مواقعی رجیتسر روسیه باطل می شود؟

باید توجه داشته باشید که صرف داشتن برگه رجیستر به این معنی نیست که رجیستر شما معتبر است. در بعضی مواقع رجیستر شما در سیستم باطل می شود در صورتی که در برگه شما نوشته شده که شما رجیستر دارید. در موارد زیر رجیستر باطل می شود: 

زمانی که شما خاک روسیه را ترک کنید. حتی اگر بعد از  برگشتن به روسیه برگه رجیستر شما هنوز زمان داشته باشد اما در سیستم باطل است و مجدد باید اقدام کنید برای گرفت برگه رجیستری جدید 

در صورتی که در مکان جدید رجیستر کنید: مثلا شما در خوابگاه رجیستر دارید بعد  از آن به شهر دیگیری مسافرت می کنید و در آنجا رجیستر یک روزه میگیرید. بعد از برگشتن به خوابگاه حتما باید اقدام کنید برای گرفتن رجیستر جدید. 

در صورت تمدید ویزا: رجیستر شما حداکثر تا تاریخ پایان ویزا اعتبار دارد در صورتی که ویزای جدید بگیرید حتما بایدمجدد رجیستری جدید انجام دهید. 

در صورت تمدید پاسپورت: اگر به هر دلیلی مجبور به تعویض پاسپورت شدید باید بعد از دریافت پاسپورت جدید اقدام کنید برای تمدید ریجیستری 

 

رجیستر یعنی چی ؟ رجیستر به چه معناست ؟

رجیستر یعنی چی ؟ رجیستر به چه معناست ؟

رجیستر یعنی چی ؟ رجیستر مخفف کلمه رجیستریشن یا رگیستراتسیا به زبان روسی است. به طول عام رجیتسر یعنی ثبت کردن چیزی به طور رسمی. در بحث رجیستر محل اقامت در کلمه هست که به این منظور به کار می رود 

Регистрация  که همان رجیتسر دائم در روسیه است 

постановление на учет иностранного гражданина که همان رجیستر موقت شهروندان خارجی در روسیه است.  

ریجیستری باید در اداره پلیس به صورت رسمی در سیستم ثبت شده باشد. متاسفانه اطلاع از این که رجیستر شما واقعی است خیلی کار راحتی نیست. به خاطر همین بهترین راه این است که یا در هتل و خوابگاه اقامت کنید که حتما مدارک آن واقعی است. و یا این که قرارداد محکم با صاحب خانه ببندید که در آن قید شده باشد که صاحب خانه مسولیت ثبت نام شما را بر عهده می گیرد.

برگه ثبت شما دارای تاریخ می باشد که معمولا مطابق با تاریخ اعتبار ویزای شما است. البته به پایان رسیدن تاریخ تنها ملاک ابطلال ریجیستری شما نیست. اگر شما شبی را خارج از مکان ثبت شده اقامت داشته باشید و مکان جدید به ثبت برسید ( مثلا در هتل و یا بیمارستان ) بمانید. در سیتسم اداره پلیس ریجیستر قبلی شما باطل می شود. بعد از بازگشت باید حتما مجددا خود را ثبت نمایید. یکی دیگر از راه های ابطال رجیستر ، خارج شدن از روسیه است. 

خود برگه و ثبت آن در ادراه پلیس رایگان است. اما معمولا شما باید مبلغی را بابت ثبت آن به شخص و یا اداره ای که این کار را برای شما انجام میدهد پرداخت نمایید. در دانشگاه ها این مبلغ زیاد نیست. معمولا بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ روبل. اما در منزل شخصی اگر ثبت شوید معمولا صاحب خانه مبالغی بین ۲ تا ۵ هزار روبل از شما می گیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

4 پاسخ

  1. سلام یعنی برگه رجیستر از خوابگاه بگیریم باید ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار بدیم؟

    1. سلام. این اشتباه تایپی بود. اصلاح شد. 200 تا 500 روبل. یعنی حدود 5 دلار. البته خیلی مواقع هم رایگان است

  2. سلام خسته نباشد.
    من چند سال روسیه زندگی کردم و ماشین داشتم در کشور روسیه ولی متاسفانه بخاطر رانندگی غیرقانونی دیپورت شدم به مدت سه سال.
    ایا بعد مدت سه سال که حدودا ۶ ماه دیگه تموم میشه من به راحتی میتونم به روسیه سفر کنم؟از چند نفر شنیدم که وقتی دیپورتیت تموم بشه کشور روسیه برای ورود من به روسیه شرط میزاره آیا همچین حرفی واقعا امکان پذیره؟

    1. سلام. ممنوع وردی به روسیه تاریخ مشخص داره و بعد از اون تاریخ شما دوباره می توانید وارد خاک روسیه بشید. اما می تونید از سفارت روسیه در تهران استعلام بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.