Rusdanesh

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه 2024

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه اولین گزینه درخواست مهاجرت تحصیلی به روسیه در بین متقاضیان ایرانی است. هزینه مناسب تحصیل در روسیه ، مورد تایید بودن تعدادی از دانشگاه های روسیه ، سهولت در پذیرش ، هزینه زندگی مناسب در روسیه از دلایلی است که این رشته در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. در این مطلب اخرین تغییرات در قوانین مربوط به پذیرش پزشکی روسیه و همچنین تغییرات در شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه اورده شده است.

در این صفحه می خوانید

✳️ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2024

همه ساله لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور اعلام می شود. تا چند سال پیش لیست گاهی دچار تغییرات اساسی می شد و این به نوبه خود برای دانشجویان و متقاضیان به تحصیل در روسیه مشکلاتی را به همراه داشت اما خوشبختانه در دو سه سال اخیر لیست دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه تغییرات زیادی نداشته است.

نکته اول: در زمان انتخاب دانشگاه باید دقت داشته باشید که بعضی از دانشگاه ها فقط در یک رشته خاص مورد تایید است و این بدین معنی است که شما در رشته های دیگر این دانشگاه اگر تحصیل کنید مورد تایید ایران نخواهد بود. 

نکته دوم: بعضی از دانشگاه های روسیه از نظر اسمی تشابه زیادی به هم دارند. در زمان انتخاب دانشگاه دقت داشته باشید. مثلا خیلی از دانشگاه های دارای پیشوند ملی و یا دولتی هستند.

 • دانشگاه لومونسف : رشته پزشکی و داروسازی 

 • دانشگاه سماشکو : رشته دندانپزشکی 

 • دانشگاه نووسیبیرسک : رشته پزشکی 

 • دانشگاه پاولوف : رشته پزشکی و دندانپزشکی 

 • دانشگاه پیراگوف مسکو : رشته پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ : پزشکی و دندانپزشکی

 • دانشگاه فدرال کازان : پزشکی – دندان پزشکی و داروسازی

✳️ هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان 2024

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در شهر های مختلف و دانشگاه های مختلف متفاوت است. اگر به طور کلی در نظر بگیریم هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مسکو بین 5 تا 7 هزار دلار در سال است. شهریه پزشکی در سن پترزبورگ و کازان بین ۴ تا ۵ هزار دلار در سال و هزینه پزشکی در نووسیبیرسک 6500 دلار است . 

البته در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاههای روسیه در اکثر دانشگاه ها معمولا به روبل پرداخت می شود. و به خاطر نواسانات قیمت روبل نسبت به دلار گاهی تغییر می کند. 

📌 نکته اول: در اکثر دانشگاه های روسیه امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط وجود دارد. معمولا در دو قسط در سال. 

 

⚠️ نکته دوم: معمولا شهریه در زمان ورود باید پرداخت شود. نیازی به دادن شهریه به موسسه یا لیدر نیست. گاها در این مورد سوء استفاده های توسط بعضی افراد صورت می گیرد. بهتر است شهریه توسط خود شما با همراهی لیدر در صندوق حسابداری دانشگاه پرداخت شود.

شهریه تحصیل در روسیه
هزینه تحصیل در روسیه شهریه پزشکی در روسیه

بورسیه پزشکی روسیه 

همزمان با تحصیل به صورت آزاد و با هزینه شخصی در روسیه ، تعدادی از دانشجویان خارجی به صورت بورسیه در روسیه تحصیل می کنند. تحصیل رایگان در روسیه در اکثر رشته ها امکان پذیر است. امکان گرفتن بورسیه پزشکی روسیه نیز وجود دارد. اما اولویت و شانس گرفتن بورسیه در بعضی مقاطع و رشته ها بیشتر است. 

در تخصیص بورسیه روسیه برای دانشجویان خارجی که توسط وزارت علوم روسیه داده می شود اولویت با متقاضیان مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد هست. البته این بدان معنی نیست که بورسیه پزشکی روسیه وجود ندارد. فقط شانس گرفتن بورسیه پزشکی روسیه کمتر از مقاطع دیگر است. اطلاعات تکمیلی در خصوص انواع بورس را می توانید در صفحه مخصوص بورسیه تحصیلی روسیه مطالعه فرمایید. 

تحصیل پزشکی در روسیه بدون آزمون

به طور کلی تحصیل پزشکی در روسیه بدون آزمون  نیست و در اکثر دانشگاه های روسیه ازمون ورودی است. یعنی دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای وارد شدن به دانشگاه باید در ازمون پزشکی شرکت کند. 

ازمون پزشکی دانشگاه های روسیه معمولا از دروس : زبان روسی – زیست شناسی و شیمی می باشد. 

هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد. نمره قبولی در اکثر دانشگاه های پزشکی روسیه ۵۰ از صد می باشد. 

 

اما امکان تحصیل پزشکی روسیه بدون آزمون نیز وجود دارد. در بعضی از دانشگاه ها ازمون به صورت تشریفاتی برگزار می شود و همه کسانی که در ازمون شرکت می کنند وارد دانشگاه می شوند. البته در اکثر موارد این دانشگاه ها مورد تایید ایران نیست. اما این بدان معنا نیست که این دانشگاه در هیچ کجا اعتبار ندارد. بعضی از این دانشگاه ها سطح علمی و کیفی خوبی هم دارند و در سراسر روسیه و حتی کشورهای اروپایی و امریکا نیز مورد تایید هستند. فقط در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار ندارند.

 

از بین دانشگاه های مورد تایید ایران دانشگاه ملی سن پترزبورگ آزمون ورودی ندارد. برای ورود به دانشگاه ملی سن پترزبورگ حداقل باید معدل بالای 18.4 و مدرک زبان روسی سطح ب2 لازم است.

تحصیل پزشکی در مسکو

زندگی و تحصیل در مسکو

تحصیل پزشکی در مسکو روسیه مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است و طبیعتا متقاضیان تحصیل پزشکی در مسکو بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است. تعداد دانشگاه های مسکو از هر شهر دیگر روسیه بیشتر است و این به شما حق انتخاب بیشتری میدهد. در تمام طول سال پرواز مستقیم از تهران به مسکو برقرار است . در صورتی که حتی در مورد شهر سن پترزبورگ که بزرگترین شهر توریستی روسیه است در همه سال پرواز مستقیم از ایران به سن پترزبورگ وجود ندارد. 📌 اما بزگترین نکته منفی شهر مسکو نسبت به شهرهای دیگر روسیه هزینه بالای تحصیل در مسکو است. تنها هزینه تحصیل که هزینه زندگی در مسکو نیز به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است.

تحصیل پزشکی در مسکو

زندگی و تحصیل در سن پترزبورگ

برای خیلی از متضایان ، تحصیل پزشکی در سن پترزبورگ بهتر از تحصیل پزشکی در مسکو است. دلایل این افراد این است که اول هزینه تحصیل در سن پترزبورگ کمتر از هزینه تحصیل در مسکو است. و شهر سن پترزبورگ شهر اروپایی تری نسبت به شهر مسکو است. سن پترزبورگ که نام قدیم آن لنین گراد بود اولین شهر توریستی روسیه و به پایتخت فرهنگی روسیه معروف است. در مجموع هزینه تحصیل در سن پترزبورگ هم همچنین هزینه زندگی در سن پترزبورگ حدود ۳۰ درصد ارزانتر از مسکو است. 📌 اما بزگترین نکته منفی شهر مسکو نسبت به شهرهای دیگر روسیه هزینه بالای تحصیل در مسکو است. تنها هزینه تحصیل که هزینه زندگی در مسکو نیز به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است.

روس دانش

✳️ تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

حق انتخاب در تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی بسیار محدود است . اکثر دانشگاه های روسیه تحصیل پزشکی فقط به زبان روسی می باشد. البته در بعضی از دانشگاه ها امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد اما باید دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

❗️هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی است.

‼️ در دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد مشروط به این که در ابتدا دانشجو یک سال دوره آموزش زبان روسی را بگذراند و مدرک بین المللی زبان روسی سطح A2 دریافت نماید. 

در دانشگاه رودن مسکو امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد. 

در دانشگاه های پیراگوف یا پیراگوا مسکو – دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ نیز امکان تحصیل به انگلیسی در رشته پزشکی هست. 

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه نووسیبیرسک امکان پذیر است اما باید به این نکته توجه داشت: 

 

🔰 تنها در سال اول و دوم تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک به زبان انگلیسی می باشد. و دانشجو از سال سوم باید به زبان روسی تحصیل کنید. در واقع دانشگاه نووسیبرسک به شما این فرصت را می دهد که در مدت دو سال هم پزشکی بخوانید و هم زبان روسی ولی در سالهای بعد تحصیل به زبان روسی است و در نهایت هم مدرک پزشکی به زبان روسی برای شما صادر می شود که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد.

✳️ حداقل معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه

به طور کلی می توان گفت هیچ حداقل معدل برای تحصیل پزشکی روسیه مشخص نشده است. و در واقع ملاک برای وارد شدن در دانشگاه های روسیه قبولی در ازمون ورودی دانشگاه است. البته استثنا هم وجود دارد. در مورد رشته های پزشکی دانشگاه رودن مسکو و دانشگاه ملی سن پترزبورگ آزمون ورودی برگزار نمی کنند و یکی از ملاکهای پذیرش در این دانشگاه مدرک زبان روسی و معدل بالای (16 برای دانشگاه رودن  و 19 برای دانشگاه ملی سن پترزبورگ )دیپلم می باشد.

📌 نکته مهم: بر خلاف ادعای بعضی افراد باید بگوییم حداقل معدل برای تحصیل در دانشگاه پاولوف وجود ندارد. تنها در دوره پادفک ( نه کورس اصلی پزشکی و دندانپزشکی) به علت کمبود ظرفیت و تقاضای زیاد اولویت به کسانی داده می شود که معدل بیشتری داشته باشند. 

تخصص پزشکی روسیه

طول دوره تخصص پزشکی روسیه بین 2 تا 3 سال طول می کشد.  دوره تخصص پزشکی آردیناتوری نامیده می شود. برای ورود به این دوره آزمون ورودی گرفته می شود. در باره تخصص پزشکی روسیه دانستن دو نکته ضروری است. 

 • تخصص پزشکی در روسیه فقط به زبان روسی است 
 • دوره تخصص پزشکی در روسیه مورد تایید ایران نیست 

پادفک زبان روسی چیست ؟

دوره پادفک زبان روسی در واقع دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه در روسیه است. در دوره پادفک به دانشجویان خارجی از ابتدا و از صفر آموزش زبان روسی داده می شد. پادفک را شاید بتوان با دوره پیش دانشگاهی نیز مقایسه کرد چرا که در این دوره علاوه بر اموزش زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی شما نیز اموزش داده می شود. به طور مثال برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست و شیمی نیز اموزش داده می شود. در واقع دروه پادفک به شما کمک می کند که در طول تحصیل به زبان روسی در رشته خود مشکلات کمتری داشته باشید و همچنین شما را آماده می کند که برای دادن ازمون ورود به دانشگاه .

آزمون ورود به دانشگاه های روسیه

همانطور که می دانید در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به دانشگاه و بعد از دوره پادفک آزمون ورودی گرفته می شود. این آزمون توسط هر دانشگاه به طور مستقل برگزار می شود. شما می توانید به طور همزامان در آزمون رورودی دانشگاه های مختلف روسیه شرکت کنید. ازمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در اکثر دانشگاه ها نمره ۵۰ از ۱۰۰ می باشد. نمونه سوالات امتحان ورودی پزشکی روسیه را در این صفحه مشاهده نمایید

روس دانش

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود.

سطح مقدماتی که به A1 معروف است

 • سطح پایه زبان روسی یا A2
 • سطح یک زبان روسی B1
 • سطح دو زبان روسی B2
 • سطح سه زبان روسی C1
 • سطح چهار زبان روسی C2

آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود. آزمون شامل :

خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن

✳️ دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه به دو گروه تقسیم می شوند. یکی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت که برای رشته های حوزه پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی) در نظر گرفته شده است. و دیگری لیست مورد تایید وزارت علوم که برای رشته های غیر پزشکی مطرح است. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران بسیار گسترده است و برای کشور روسیه شامل ۱۳۰ دانشگاه می شود. اما در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت شرایط فرق می کند و هم تعداد دانشگاه ها محدود است و هم شرایط و قوانین بسیار پیچیده تر. برای آگهی از آخرین تغییرات در آیین نامه وزارت بهداشت می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و از آخرین تغییرات مطلع شوید.

طبق بشنامه سال ۲۰۲۱ وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های زیر در کشور روسیه مورد تایید می باشند :

دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو

پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه پیراگف مسکو

پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ

پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

پزشکی – دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه فدرال کازان

پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک

 

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف بسته به رشته و مقطع و زبان تحصیلی متفاوت است. به طور کلی تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه بین ۳ تا ۵ هزار دلار در سال و برای رشته های حوزه پزشکی بین ۳ تا ۸ هزار دلار در سال است. البته شهریه در سال معمولا به روبل اعلام می شود و در بعضی سالها شهریه افزایشی حدود ۵ تا ۱۰ درصد دارد.

 

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در شهرهای مختلف متفاوت است. گرانترین شهر روسیه مسکو پایتخت این کشور است . بعد از آن شهر سن پترزبورگ  گرانترین شهر روسیه محسوب می شود. هزینه متوسط دانشجویی در شهر مسکو در ماه حدود ۵ دلار. در شهر سن پترزبورگ حدود ۳۰۰ دلار و در شهرهای دیگر روسیه مثل کازان و نووسبیرسک حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

روس دانش

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه

مراحل ثبت نام در دانشگاه های روسیه به این صورت است که شما ابتدا اسکن رنگی مدارک تحصیلی خود را تحویل دفتر ما در شهر تهران داده و یا از طریق ایمیل برای ما ارسال می کنید. قرارداد توسط موسسه آماده می شود . مدارک شما توسط ما در روسیه ترجمه و تایید می شود. پذیرش از دانشگاه مورد نظر اخذ می گردد و نامه پذیرش و دعوتنامه جهت گرفتن ویزای تحصیلی ارسال می شود. زمان ورود شما به روسیه نیز همکاران ما در فرودگاه به استقبال شما آمده و شما را در تمام مراحل ثبت نام دانشگاه (ترانسفر فرودگاه – ثبت نام و اسکان در خوابگاه – ثبت نام دانشگاه – آزمایشات پزشکی – بیمه – افتتاح حساب بانکی و …) همراهی می کنند. به مدت ۶ ماه بعد از حضور شما در روسیه نیز مشاورین روس دانش به طور کامل آماده همکاری و همیاری شما در تمام مراحل تحصیل می باشند.

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

اکثر متقاضیان به تحصیل در روسیه در رشته های غیر پزشکی شامل : نفت و گاز – اقتصاد – حقوق – هنر – کامپیوتر – هوا فضا می شوند. دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ۴ سال – در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا بین ۳ تا چهار سال است. شما در مقطع کارشناسی ارشد در نیم سال دوم از سال دوم تحصیل خود باید پایان نامه آماده کرده و دفاع نمایید. در مقطع دکتر در دو سال اول همزمان با تحصیل ، کارهای مقدماتی پایان نامه خود را انجام می دهید و دو سال پایان تحصیل به طور تمام وقت بر روی پایان نامه خود کار می کنید. در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد.

 

سوالات متداول در خصوص شرایط تحصیل پزشکی روسیه 

 

❓کدوم دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی مورد تایید ایران هستند ؟

در سال 2023-2024 دانشگاههای: لومونسف مسکو – پیراگوف یا پیراگوا مسکو – ملی سن پترزبورگ – پاولوف سن پترزبورگ – فدرال کازان و ملی نووسیبیرسک

 

❓آیا امکان انتقال حین تحصیل از روسیه به ایران وجود دارد؟

طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت ایران از سال ۱۹۹۸ به بعد امکان انتقال حین تحصیل از دانشگاه های خارج وجود ندارد. فقط بعد از پایان تحصیل ، مدارک در ایران مورد ارزشیابی قرار می گیرند و معادل سازی می شود. البته از سال 1402 مجدد امکان انتقال به کشور باز شد. شرط آن گزراندن 72 واحد و قبولی در آزمون است. 

 

❓حداقل معدل برای تحصیل پزشکی روسیه چقدر است ؟

در اکثر دانشگاه های روسیه شرط معدل برای تحصیل وجود ندارد. به جز دانشگاه رودن معدل بالای 16 و ملی سن پترزبورگ بالای 19

 

❓شرط سنی برای تحصیل در روسیه وجود دارد؟

طبق قانون وزارت علوم روسیه چیزی به نام شرط سنی برای وارد شدن به دانشگاه وجود ندارد. و شما در هر سنی می توانید در روسیه وارد دانشگاه شوید

 

✳️ تحصیل پزشکی روسیه یا ترکیه

پزشکی روسیه یا ترکیه ؟ کدام بهتر است؟ از نظر اشتراکات فرهنگی و زبانی البته ترکیه شرایط راحت تری دارد. اما از نظر سهولت تحصیل و از نظر هزینه تحصیل و زندگی شرایط در روسیه بهتر و مناسب تر است. از نظر تحصیل پزشکی روسیه از ترکیه مناسب تر است. 

✳️ تحصیل پزشکی در روسیه چند سال طول می کشد

تحصیل پزشکی در روسیه چند سال طول می کشد ؟ طول دوره تحصیل پزشکی در کشور روسیه 6 سال است. البته تنها در دانشگاه لومونوسف مسکو طول دوره تحصیل پزشکی یک سال بیشتر از بقیه دانشگاه های روسیه یعنی 7 سال است. 

✳️ بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه از نظر رتبه بندی عمومی جهانی کیو است به ترتیب: دانشگاه لومونسف - دانشگاه نووسبیرسک - دانشگاه ملی سن پترزبورگ - دانشگاه فدرال کازان - دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ هستند. البته بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه از نظر کیو اس تخصصی پزشکی کمی متفاوت است. 

✳️ شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه راحت تر از خیلی کشورهای دیگر است. در روسیه گپ تحصیلی وجود ندارد و متقاضی با هر سنی می تواند وارد دانشگاه های روسیه شود. البته گاهی ممکن است در مرزبانی و کنترل پاسپورت از کسانی که سن بالایی دارند سوالات بیشتری پرسیده شود. شرایط سنی تحصیلی پزشکی در روسیه نسب به مقاطع بالاتر مانند ارشد و دکترا شاید کمی با حساسیت بیشتری بررسی شود. 

✳️ پزشکی روسیه بدون کنکور امکان پذیر است ؟

در مورد پزشکی روسیه بدون کنکور باید گفت اگر منظور از کنکور امتحان سراسر است مانند کنکور ایران باید بگوییم خیر. کنکوری که در رسیه برگزار می شود مخصوص دانشجویان روس است و برای دانشجویان خارجی کنکور نیست. اما اگر منظور از پزشکی روسیه بدون کنکور ، آزمون ورودی است باید بگوییم در اکثر دانشگاه های روسیه امتحان ورودی برگزار می شود. 

با سپاس از دوستانی که با کامنت ها و فیلم های خودشون به ما انرژی میدن

تجربه تحصیل پزشکی در روسیه 2024

یکی از نکات مهم که می تواند در تصمیم گیری کمک کند استفاده از تجربیات دیگرانی است که قبلا این مسیر را رفته اند. درباره تجربه تحصیل پزشکی در روسیه نیز به همین صورت است. دوستانی که تصمیم دارند در روسیه تحصیل پزشکی داشته باشند می توانند سوالات خوب را در قسمت پرسش و پاسخ بنویسند و دوستانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند می توانند تجربه تحصیل پزشکی در روسیه را با دوستان به اشتراک بگذارند.  در بخش پرسش و پاسخ میتوانید ایمیل خود را نیز وارد کنید تا پاسخ به ایمیل شما ارسال شود. 

شرایط تحصیل در روسیه پزشکی - سوالات متداول

تحصیل آنلاین پزشکی در روسیه در دانشگاه سچنوا مسکو امکان پذیر است. به این صورت است که شما سه سال اول را به صورت آنلاین میخوانید و از سال 4 در روسیه تحصیل پزشکی خود را به صورت حضوری ادامه می دهید. اما به این نکته باید توجه داشته باشید که تحصیل آنلاین پزشکی در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

تحصیل در روسیه پزشکی تقریبا در همه دانشگاه های مورد تایید آزمون ورودی دارد. فقط شرایط تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه ملی سن پترزبورگ متفاوت است. پذیرش پزشکی روسیه دانشگاه ملی سن پترزبورگ مشروط به داشتن معدل بالا و مدرک زبان است و  آزمون ورودی ندارد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در روسیه 6 سال است. البته شرایط تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه لومونوسف مسکو با بقیه دانشگاه پزشکی روسیه متفاوت است. تحصیل در روسیه پزشکی در دانشگاه لومونوسوف برای دانشجویان خارجی 7 سال است. که البته باید به  این دوره یک سال پادفک زبان روسی هم اضافه شود.

خواندن پزشکی در روسیه در هر سنی امکان پذیر است و شرایط پزشکی روسیه اصلا هیچ محدودیت سنی ندارد. البته گاهی ممکن است در بعضی شهر ها محدودیت سنی برای صدور دعوتنامه از طرف اداره مهاجرت اعمال شود.

ارزانترین دانشگاه پزشکی روسیه در بین دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران دانشگاه فدرال کازان و پالوف سن پن پترزبورگ هستند. ارزانترین دانشگاه پزشکی روسیه که مورد تایید ایران نباشد می توان به دانشگاه های مثل آستاراخان – توور یا چابکسری اشاره کرد.

پزشکی در روسیه بدون کنکور است البته برای دانشجویان خارجی. شرایط تحصیل در روسیه پزشکی برای دانشجویان روس متفاوت است و آنها نیز مانند دانشجویان ایران در ایران برای قبولی در رشته پزشکی در روسیه باید در کنکور شرکت کنند. پزشکی در روسیه بدون کنکور است برای دانشجویان خارجی اما شرط ورود همانطور که در بالا اشاره شد قبولی در ازمون وردی است.

بهترین دانشگاه مسکو پزشکی از نظر رتبه جهانی دانشگاه سچینوا است. بهترین دانشگاه مسکو پزشکی مورد تایید ایران لومونوسف است. از نظر قیمت اما بهترسن دانشگاه پزشکی روسیه مسکو دانشگاه پیراگوا است که مورد تایید ایران است.

بیشتر دانشجویان پزشکی ایرانی در روسیه در شهر مسکو تحصیل می کنند. در بین دانشگاه پزشکی روسیه مسکو دانشگاه سچینوا و رودن بیشترین حجم دانشجو ایرانی را در خود دارند.

برای معادل سازی مدرک پزشکی روسیه در ایران قبل از هر چیزی باید خواندن پزشکی در روسیه در دانشگاه مورد تایید ایران صورت بگیرد. جهت معادل سازی مدرک پزشکی روسیه در ایران شما بعد از فراغت از تحصیل باید مدارک خود را به وزارت بهداشت ایران ارائه دهید. و بعد از بررسی مدارک و  ارزشیابی باید در آزمون علمی که توسط وزارت بهداشت برگزار می شود شرکت نمایید.

تا سال 2022 تحصیل پزشکی در خارج با دیپلم انسانی مورد تایید ایران نبود. اما از سال 2023 این مشکل برطرف شد و تحصیل پزشکی در خارج با دیپلم انسانی نیز مانند دیپلم تجربی یا ریاضی مورد ارزشیابی قرارا می گیرید.

اگر از نظر قیمت در نظر بگیرید بهترین دانشگاه روسیه برای پزشکی در بین دانشگاه های تایید فدرال کازان و پاولوف سن پترزبورگ است. از نظر رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه روسیه برای پزشکی دانشگاه سچینوا است و از نظر

از نظر سختی در آزمون در مجموعه وارد شدن به دانشگاه های پزشکی ترکیه سختر است. از نظر مدت زمان تحصیل پزشکی در روسیه و ترکیه هر دو یکسان است و 6 سال طول می کشد. در مجموع شرایط تحصیل در روسیه پزشکی راحت تر از ترکیه است. البته از نظر اشتراکات فرهنگی قطع ترکیه شرایط بهتر از روسیه است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

63 پاسخ

  1. طول تحصیل در دانشگاه روسیه پزشکی 6 سال است. تنها در دانشگاه لومونوسف مسکو طول دوره پزشکی 7 سال است

  1. بله پزشکی روسیه سخته . شما اگر در دانشگاه روسیه پزشکی میخونید باید توجه داشته باشید که غیب زیاد باعث اخراج میشه. همچنین اگر یک درسی رو سه بار بیشتر نمره قبولی نگیرید امکان اخراجی هست

 1. سلام من معدل دیپلمم ۱۹/۱۴هستش و درالمپیاد علمی درسطح منطقه هم مقام داشتم.میخواستم ببینم شانس قبولیم بیشتر دربورسیه پزشکی هست یا دندانپزشکی کدوم رو به احتمال زیاد قبول میشم .ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. هر دو در یک سطح هست از نظر شانس قبولی در بورسیه. شاید پزشکی کمی شانس بیشتر باشه

 2. سلام کلاس زبان روسی میشناسید که سمت دریاچه چیتگر باشه و هزینه معقولی داشته باشه؟
  اگر نمی شناسید میشه کتاب خود آموز معرفی کنید.

 3. سلام وقت بخیر ببخشید با رشته انسانی میشه بری پزشکی بخونی و چقدر میشه

  1. از امسال با دیپلم تجربی هم میشه پزشکی خوند. هزینه تحصیل و زندگی در سال حدود 10-12 هزار دلار در سال

 4. سلام امسال انتقالی گرفتن به ایران به شرط ازمون هم هست یا خیر؟

 5. سلام وقت بخیر در روسیه داروسازی بدون آزمون و مورد تایید ایران دانشگاه بگید هزینه مهم نیست
  دندانپزشکی هم باشه بگید و هزینشو

 6. سلام خسته نباشید ببخشید من الان یازدهم تموم کردم و دوازدهم که تمام کنم باید رتبه کنکور سراسری که در ایران میدم حداقل چند باشه تا بتونم برای آزمون ورودی دانشگاه های روسیه ثبت نام کنم؟؟
  یا اصلا بدون رتبه کنکور سراسری هم میشه ثبت نام کرد واسه‌ی آزمون های دانشگاه های روسیه؟؟

 7. من ۳۲سالمه لیسانس علوم ازمایشگاهی دارم .بخپام دندون پزشکی بخونم توی شهر کازان سالی چقدر هزینه کنم؟

 8. سلام بر اساس اطلاعاتی که دارم با دیپلم انسانی هم میشه در دانشگاه های مورد تایید ایران ثبت نام کرد

   1. سلام برای تصمیم گرفتن برای تحصیل در روسیه از کلاس چندم باید معدلمون بالا باشه و کلا اقدام کنیم؟

 9. سلام زمان ثبت نام پادفک چه زمانیه؟؟ باید حتما تا اوایل مرداد ثبت کنیم؟؟ همه دانشگاه ها زمان ثبت نام پادفکشون یکسانه؟

  1. سلام. در اکثر دانشگاه ها شروع شده. بعضی دانشگاه ها تا حدود مرداد ماه تموم میشه ثبت نام پادفک. بعضی دانشگاه ها فرصت هست تا شهریور

 10. سلام
  امسال که انگار فرصتش تموم شده برای سال آینده کی باید اقدام کرد؟

   1. ممنون من سال ۹۲ دیپلم ریاضی گرفتم اون موقع معدلم بالای ۱۹ بوده همون کافیه یا برای رشته‌های پزشکی باید دوباره مدرک دیپلم تجربی رو بگیرم امسال؟

    1. سلام. دیپلم تجربی یا ریاضی هر دو به یک اندازه معتبر است. نیازی به گرفتن دیپلم مجدد نیست

 11. سلام وقتتون بخیر
  من میخواستم بدونم با دیپلم فنی و حرفه ای (گرافیک)
  با معدل کل ۱۹/۵‌
  میتونم روسیه دندانپزشکی بخونم یا حتما باید دیپلم تجربی داشته باشم؟

   1. سلام ببخشید با دیپلم انسانی میشه در روسیه دندانپزشکی خواند؟

 12. سلام وقت بخیر ببخشید بعد از گذراندن دوره پادفک میتوانم بدون ازمون ورودی در رشته داندان پزشکی که در وزارت وبهداشت ایران قبول دارن بخونم ؟یعنی قبولی من بدون ازمون 100در 100است ؟

  1. تنها دو دانشگاه آزمون نداره که برای ورود شرط معدل ملاک هست. دانشگاه رودن معدل بالای 16. دانشگاه ملی سن پترزبورگ معدل بالای 19

 13. سلام من ۲۳ سالمه معدل کتبی ۱۶.۷۰ میتونم برای چ دانشگاهی اپلای بزنم ک آزمون ورودی نگیره اگر مورد تایید وزارت بهداشت هم نباشه مهم نیست ولی زبان انگلیسی باشه و شهریه پایین یا معقول باشه و حدی رنکینگ خوبی داشته باشه برای کار

  1. در اکثر دانشگاه ها شرط معدل وجود ندارد. ولی این که هم دانشگاه خوبی باشه هم ارزون باشه هم ازمون نداشته باشه خیلی سخته. معمولا دانشگاه های خوبه که در اون صورت سختگیری دارن و قیمت هم بالاست. یا دانشگاه ارزون هست و ساده که اون موقع دانشگاه خوبی نمیشه

   1. سلام وقت بخیر ،آخه من شنیدم حداقل ۱۸ معدل هست و موقع ثبت نام زیاد سخت نمیگیرن؟
    دندان هزینه اش چقدر هست بدون آزمون مدرک در ایران معتبر؟

    1. بجز دانشگاه ملی سن پترزبورگ که ازمون ندارد و شرط معدل بالا دارد. بقیه دانشگاه ها شرط معدل ندارن اما آزمون ورودی دارند

 14. سلام وقتتون بخیر
  آیا برای تحصیل در رشته پزشکی باید مدرک علوم تجربی داسته باشیم یا با مدرک انسانی هم امکان پذیره؟

 15. سلام و عرض ارادت آقای دکتر عزیز
  رضا هستم. فوق لیسانس مهندسی دارم و دیپلم نظام قدیم ایران در رشته ریاضی دارم با معدل ۱۵/۵ دارم -خرداد ۱۳۶۳ دیپلم گرفتم. الان ۵۷ سال سن دارم. میدونم خیلی سن و سال بالایی دارم ولی همواره عاشق خوندن پزشکی بودم .آیا می‌تونم برای پزشکی اقدام کنم؟
  انشاالله همیشه سلامت،شاد و سربلند باشی

 16. سلام وقتتون بخیر داشنگاه ملی سن پترزبورگ برای دندان پزشکی به طور کلی چند سال هستش؟

 17. سلام با خوندن یسال پزشکی یا دندان پزشکی در روسیه میشه انتقالی گرفت تهران

 18. سلام من در دانشگاه رودن مسکو روسیه ثبت نام کردم امسال پادفک می خونم آیا هزینه کورس های سال بعدی در رودن ثابت ۲۵۰ملیون خواهد بود اگه مورد تایید باشه

  1. شهریه دانشگاه ها در روسیه در بعضی سالها ثابت و در بعضی سالها با افزایش معمولا 5 تا 10 درصدی همراه است

  2. سلام
   آزمون ورودی دانشگاه های روسیه چه مقدار دشوار هستند؟
   مثل کنکور ایران از سطح بالایی برخورداره یا نه؟

 19. سلام
  مثلا فردی اقدام میکنه ، برای تحصیل پزشکی
  به دلار که شامل ۶ سال +دوره پادفک+خرج ماهیانه و در شهر ارزان
  چقدر میشه ؟

 20. سلام من پادفک ۹ماهه دانشگاه پریگوا ثبت نام کردم و میخوام دندان سماشکو بخونم
  میخوام ببینم خود دانشگاه سماشکو فقط از دانشجو های خودش که تو دوره پادفک بودن میگیره یا من هم به راحتی میتونم ازمونش رو شرکت کنم و ورود پیدا کنم به سماشکو ؟
  و اینکه ایا سماشکو برای دانشجو های پادفک خودش سهمیه ای اعمال میکنه ؟

  1. سلام. بله مهم نیست که شما پادفک و در کدام دانشگاه خونده باشید. سماشکو برای دانشجویان خودش سهیمه جدایی نداره. همه باید در آزمون ورودی شرکت کنند

  1. در حین تحصیل امکان سفر به ایران واسه‌ی مدتی فقط برای استراحت وجود داره!؟

   1. اگر مشکل خدمت نداشته باشید میتونید حین تحصیل در روسیه به ایران سفر کنید. معمولا در تابستان حدود 2 ماه تعطیلات است.

  1. تحصیل در هر کشور شرایط خودش و داره. من در مورد تحصیل در ترکیه نمی تونم نظر بدم. اما مزایای تحصیل در روسیه این هست که : هزینه مناسب – دانشگاه ها با اعتبار جهانی بالا داره – وارد شدن به دانشگاه به نسبت راحت هست.

   1. سلام وقت بخیر خواستم پسرم را به دانشگاه کازان روسیه بفرستم البته به کمک شما رشته تجربی خونده برایه دندانپزشکی میخواستم دیپلم یک درس افتاده خرداد امتحان داره خواستم راهنمایی کنید تا شروع دانشگاه کازان پسرم باید چکار کنه اگه امکانش باشه حضوری یک وقت به ما بدین هر موقع که تونستین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.