برای کسانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را دارند یکی از نکات مهم در انتخاب دانشگاه ، شهریه دانشگاه است. برای مهاجرت تحصیلی ، تحصیل در روسیه گزینه بسیار مناسبی است. قیمت دانشگاه های روسیه از دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. کیفت بالای بعضی از دانشگاه های روسیه به همراه قیمت مناسب زندگی و تحصیل در این کشور باعث شده است که این کشور در مقام اول مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان قرار گیرد. هزینه تحصیل در روسیه بسیار مناسب است. البته هزینه تحصیل بسته به دانشگاه مورد نظر ، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت می باشد. قیمت دانشگاه در روسیه ، شرایط تحصیل پزشکی در روسیه ، شهریه خوابگاه در روسیه و در کل شرایط تحصیل در روسیه رو با هم بررسی می کنیم.

 

انتخاب دانشگاه پزشکی در روسیه

رشته پزشکی و دندان پزشکی مقام اول را در بین رشته هایی دارد که ایرانیان برای ادامه تحصیل به روسیه انتخاب می کنند. افرادی که برای تحصیل پزشکی به روسیه مهاجرت می کنند را می توان به سه دسته تقسیم کرد. کسانی که تصمیم دارند بعد از ادامه تحصیل به ایران باز گردند. کسانی که تصمیم دارند برای همیشه به روسیه مهاجرت کنند و اقامت روسیه را بگیرند. و کسانی که تصمیم به مهاجرت به کشور دیگری را دارند و این کشور را به عنوان یک سکوی پرش یا واسطه برای رفتن راحت تر به کشورهای حوزه شینگن انتخاب می کنند. با توجه به تصمیم آینده شما انتخاب دانشگاه متفاوت است.

اگر تصمیم به بازگشت به ایران را دارید بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنید که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار داشته باشد. اما اگر تصمیم به مهاجرت دایم از ایران را دارید بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنید که در رنکینگ های جهانی جایگاه مناسبی داشته باشد. لیست دانشگاه های معتبر را می توانید در این قسمت مشاهده نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان

همانطور که اشاره شد شهریه پزشکی در دانشگاه های مختلف روسیه متفاوت است. قیمت دانشگاه پزشکی در روسیه معمولا بالاتر از بعضی رشته های دیگر است. قیمت دانشگاه دندانپزشکی در روسیه با رشته پزشکی تفاوت چندانی ندارد. به طور کلی می توان گفت که در دانشگاه هایی که مورد تایید وزرات بهداشت ایران قرار دارند هزینه تحصیل در رشته پزشکی در روسیه بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال است. شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه تقریبا شبیه به پزشکی است. هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی در روسیه بین ۶ تا ۸ هزار دلار در سال است. دوره تحصیل پزشکی در روسیه و همچنین داروسازی در روسیه ۶ سال می باشد. و دوره کامل دندانپزشکی در روسیه ۵ سال است. دوره های تخصصی پزشکی و دندان پزشکی در روسیه بین ۲ تا ۳ سال است.

 

شهریه پزشکی دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه سال 2020 – 2021

نام دانشگاهشهریه به روبلشهریه به دلارشهریه به تومان
پزشکی دانشگاه لومونسف526,0007,500187,000,000
داروسازی دانشگاه لومونسف463,0006,600165,000,00
پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک455,0006,500160,000,000
دندانپزشکی دانشگاه سماشکو510,0007,300182,000,000
پزشکی دانشگاه پاولوف 290,0004,150104,000,000
دندانپزشکی دانشگاه پاولوف340,0004,860121,000,000
داروسازی دانشگاه سچنوا420,0006,000150,000,000
شهریه سالانه به دلار – با نرخ دلار 25 هزار تومان

ثبت نام پادفک – شهریه پادفک 

باید یک دوره پادفک زبان روسی را در یکی از دانشگاه های روسیه بگذرانید. در مورد هزینه و شرایط تحصیل پادفک در روسیه می توانید به این بخش مراجعه کنید. تحصیل در دانشگاه های معتبر روسیه که خارج از لیست وزارت بهداشت ایران هستند نیز شهریه در رشته پزشکی و دندان پزشکی بین ۵ تا ۷ هزار دلار است. اما در بعضی دانشگاه هایی که در رنکینگ های جهانی جایگاه خوبی ندارند شهریه کمتر و حدود ۴ هزار دلار در سال است. به طول کلی هزینه تحصیل در مسکو گرانتر از هزینه تحصیل در سن پترزبورگ و هزینه تحصیل در نووسیبیرسک است. چون اولا هزینه زندگی در مسکو بالاتر از هزینه زندگی در سن پترزبورگ است و هم شهریه دانشگاه های مسکو بیشتر از شهریه دانشگاه های سن پترزبورگ و شهریه دانشگاه های نووسیبیرسک و شهرهای دیگر است.

ثبت نام پادفک و شهریه پادفک به تومان 2020

نام دانشگاهشهریه به روبلشهریه به دلارشهریه به تومان
لومونسف420,0006,000150,000,000
سماشکو مسکو250,0003,50088,000,000
شچنوا مسکو255,0003,50088,000,000
نووسیبیرسک315,0004,500112,000,000
پاولوف سن پترزبورگ150,0002,20055,000,000
نرخ دلار ۲۵ هزار تومان

جهت ثبت نام در دانشگاه های روسیه سال ۲۰۲۰ می توانید با مجموعه اعزام دانشجو روس دانش تماس بگیرید

 

 

هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه

روسیه در بعضی از رشته های تحصیلی جزو بهترین کشورهای جهان برای تحصیل محسوب می شود. در رشته هوا فضا ، نفت و گاز ، کامپیوتر ، مکانیک ، اپتیک ، مهندسی برق ، معماری ، هنر ، سینما ، موسیقی ، معدن ، حقوق ، روابط بین الملل ، اقتصاد ، مدیریت ، هوش مصنوعی و خیلی گرایش های دیگر دانشگاه های روسیه در رتبه بندی های جهانی مانند کیو اس ، شانگهای و تایمز جایگاه مناسبی دارند.

هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه متفاوت است. در دانشگاه های ضعیف حدود ۲ هزار دلار در سال. در دانشگاه های معتبر به طور متوسط حدود ۴ هزار دلار در سال می باشد. طول دوره کارشناسی در روسیه ۴ سال و دوره کارشناسی ارشد ۲ سال می باشد. طول دوره دکترا در روسیه بین ۳ تا ۴ سال است.

 

https://rusdanesh.com/wp-content/uploads/2020/03/khabgah4.mp4

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی نیز در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. شاید بتوان گفت به طور متوسط هزینه زندگی برای یک دانشگاه در شهر مسکو پانصد دلار. هزینه زندگی در شهر سن پترزبورگ سیصد دلار و در شهرهای دیگر حدود دویست دلار است. هزینه اجاره مسکن نیز در شهر مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. هزینه مسکن در شهر سن پترزبورگ حدود ۴۰۰ دلار و در شهرهای کوچکتر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است. برای دیدن اطلاعات جامع تر در خصوص هزینه زندگی در روسیه به این صفحه مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط 


سوالات متداول 

هزینه دانشگاه پزشکی در مسکو چقدر است؟

شهریه دانشگاه پزشکی در مسکو در دانشگاه های مورد تایید ایران در دانشگاه های مختلف متفاوت است . مثلا شهریه پزشکی دانشگاه لومونسف حدود ۶ هزار و پانصد دلار در سال. شهریه دانشگاه سماشکو ۷۵۰۰ دلار در سال و شهریه دانشگاه سچنوا ۹ هزار دلار در سال است. 

هزینه دانشگاه پزشکی در روسیه در شهر های مختلف با هم فرق داره ؟

شهریه دانشگاه پزشکی در روسیه از شهری به شهر دیگر تفاوت چندانی ندارد. در هر شهر هم دانشگاه های ارزان و هم گران وجود دارد. مثلا هزینه دانشگاه پزشکی در سن پترزبورگ هم مانند مسکو در دانشگاه ها معتبر بین ۵ تا ۶ هزار دلار در سال است. 

شهریه دانشگاه های روسیه در رشته های غیر پزشکی چقدر است؟ 

شهریه دانشگاه در روسیه در بسته به دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. اما به صورت کلی حل اقل تحصیل در روسیه در دانشگاه های دولتی حدود ۲ هزار دلار . در اکثر دانشگاه های متوسط ۳ تا ۴ هزار دلار و در بعضی دانشگاه های خاصی و در رشته های خاص تا ۱۰ هزار دلار در سال است. 


26 دیدگاه در “هزینه تحصیل در روسیه به تومان 2020

 1. سلام ببخشيد من ١٤٠٠ ديپلم ميگيرم و ميخوام پزشكي روسيه بخونم امسال بهمن بايد پادفك ثثبت نام كنم؟ كي اقدام كنم كه تابستون بتونم برم؟

  • سلام. معمولا پادفک بعد از گرفتن دیپلم باید سپری شود. اما امسال به علت مسئله کرونا ویروس امکان خواند دوره پادفک به صورت غیر حضوری وجود دارد. و شما همزمان با دیپلم می توانید پادفک بخوانید و بعد از گرفتن دیپلم برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی به روسیه بیایید.

 2. سلام ممنون از اطلاع رسانی عالی شما_
  شرایط برای بورس شدن دندان پزشکی روسیه چجوریه؟
  و یا اینکه از طریق ازدواج دانشگاهی بخام اقامتم بگیرم؟
  و قبل از کارشناسی هم میشه بورس شد؟

  • بورسیه تحصیلی روسیه به دوره های کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود. البته شانس گرفتن بورسیه در مقاطع ارشد و دکترا بالاتر از مقاطع کارشناسی و پزشکی و دندانپزشکی است. شهروند خارجی در صورت ازدواج با شخص روس می تواند اقامت روسیه را بگیرد

  • هزینه های تحصیلی با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت. در دانشگاه های مورد تایید ایران در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مسکو حدود ۷۵۰۰ دلار در سال است. در شهر سن پترزبورگ حدود ۴-۵ هزار دلار در سال

 3. سلام خسته نباشین…. قصد دارم در رشته دندانپزشکی دانشگاه پاولوف تحصیل کنم فقط معدل دیپلمم 16/5 هست. یعنی نمیتوانم پذیرش بگیرم… دربقیه دانشگاه ها چی؟(بااین معدل منظورمه)

  • برای وارد شدن به رشته دندانپزشکی دانشگاه پاولوف شرط معدل وجود ندارد. شما در صورت قبولی در ازمون ورودی دانشگاه پاولوف که شامل دروس زیست شناسی و شیمی می شود وارد دانشگاه می شود.

   • منظورم اینه برای دوره پادفک پاولوف میتونم با این معدل پذیرفته بشم؟

    • ثبت نام پادفک پاولوف در دو مرحله انجام میشه. و در هر مرحله ظرفیت ۶۰ نفر. در مرحله اول که معمولا در اردیبهشت ماه انجام میشه شانس دارید با این معدل پذیرش بگیرید. اما در مرحله دوم به علت تعداد زیاد درخواست اولویت با کسانی که معدل بالاترین دارند.

 4. سلام ، آیا بعد از یک تحصیل در رشته دندانپزشکی میتوان به ایران برگشت وادامه تحصیل داد ،لطفا توضیح دهید

  • طبق بخشنامه جدید وزارت بهداشت کسانی که بعد از سال ۱۳۹۸ وارد دانشگاه های خارج از کشور می شوند در رشته های زیر نظر وزارت بهداشت ، اجازه انتقال حین تحصیل به دانشگاه های داخل را ندارند. فقط بعد از پایان تحصیل می توانند مدرک خود را در ایران معادل سازی کنند.

 5. سلام خسته نباشید
  اگه مدرک زبان انگلیسی داشته باشیم نیازی به گذراندن دوره پادفک هست؟

  • سلام. خیر اما توجه داشته باشید که تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید ایران نیست.

 6. سلام و وقت بخیر
  من نظام جدیم وامسال سال دومی بود که کنکور دادم
  معدل کتبی نهاییم ۱۴/۶۱
  و معدل کل دیپلم سه سالم ۱۷/۸۰ است
  برای ورود به دانشگاه و پادفک پاولوف کدام یک مد نظر است
  و اینکه توسط دانشگاه پاولف بورسیه بشیم چه شرایطی داره!؟

  • برای معدل فقط معدل نهایی مد نظر هست. امسال زمان ثبت نام پادفک دانشگاه پاولوف به اتمام رسیده است. می تونید پادفک رو در دانشگاه دیگر خوانده و بعد وارد کورس اصلی پاولوف شوید. برای کسب اطلاعات دقیق تر لطفا با مشاورین روس دانش تماس بگیرید.

 7. سلام. تحصیل پزشکی به زبان روسی در دانشگاه نووسیبیرسک مورد تایید ایران هست ؟

  • بله. البته باید توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی دانشگاه نووسیبرسک در سه سال اول به زبان انگلیسی است و از سال ۴ تا ۶ به زبان روسی خواهد بود. و در پایان مدرک به زبان روسی صادر می شود که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است

   • سلام خسته نباشید،میخواستم بگم مطمئنید سه سال اول به انگلیسی هست برای نووسیبیریسک؟؟آخه من امسال برا پادفک نووسیبیریسک پذیرش گرفتم و پذیرش برا زبان روسیش گرفتم که اتفاقا از پادفک انگلیسیش هزار دلار ارزون تر هم بود،،کلا میخوام بگم تا جایی که من متوجه شدم انتخاب با خودته که سه سال اول رو روسی بخونی یا انگلیسی مثلا من روسی رو انتخاب کردم.

    • دانشگاه نووسیبیرسک دو گروه پزشکی دارد. یک گروه از ابتدا تا انتها فقط به زبان روسی است. یک گروه دوه انگلیسی روسی است. یعنی چند سال اول به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی

  • هزینه زندگی تا حدودی به خود شخص بستگی داره اما شاید بشود گفت میانگین هزینه زندگی در مسکو در ماه حدود ۵۰۰ دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.