Rusdanesh

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه 2024

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه در کنار تحصیل پزشکی روسیه بیشتر تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور را دارد. هزینه مناسب تحصیل دندانپزشکی روسیه ، مورد تایید بودن تعدادی از دانشگاه های روسیه ، سهولت در پذیرش ، هزینه زندگی مناسب در روسیه از دلایلی است که این رشته در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. در این مطلب اخرین تغییرات در قوانین مربوط به پذیرش  دندانپزشکی روسیه و همچنین تغییرات در شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه اورده شده است.

در این صفحه می خوانید

✳️دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2024

همه ساله لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور اعلام می شود. تا چند سال پیش لیست گاهی دچار تغییرات اساسی می شد و این به نوبه خود برای دانشجویان و متقاضیان به تحصیل در روسیه مشکلاتی را به همراه داشت اما خوشبختانه در دو سه سال اخیر لیست دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه تغییرات زیادی نداشته است.

نکته اول: در زمان انتخاب دانشگاه باید دقت داشته باشید که بعضی از دانشگاه ها فقط در یک رشته خاص مورد تایید است و این بدین معنی است که شما در رشته های دیگر این دانشگاه اگر تحصیل کنید مورد تایید ایران نخواهد بود. 

نکته دوم: بعضی از دانشگاه های روسیه از نظر اسمی تشابه زیادی به هم دارند. در زمان انتخاب دانشگاه دقت داشته باشید. مثلا خیلی از دانشگاه های دارای پیشوند ملی و یا دولتی هستند.

 • دانشگاه لومونسف : رشته پزشکی و داروسازی

 • دانشگاه سماشکو : رشته دندانپزشکی

 • دانشگاه نووسیبیرسک : رشته پزشکی

 • دانشگاه پاولوف : رشته پزشکی و دندانپزشکی

 • دانشگاه پیراگوف مسکو : پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ : پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشگاه فدرال کازان : پزشکی – دندان پزشکی و داروسازی

روس دانش

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به تومان 2024

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه در شهر های مختلف و دانشگاه های مختلف متفاوت است. اگر به طور کلی در نظر بگیریم هزینه دندانپزشکی در مسکو حدود 7 هزار دلار در سال است. شهریه دندانپزشکی روسیه در سن پترزبورگ حدود 5 هزار دلار در سال و شهریه دندان پزشکی در کازان حدود 5000 دلار است . 

البته در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاههای روسیه در اکثر دانشگاه ها معمولا به روبل پرداخت می شود. و به خاطر نواسانات قیمت روبل نسبت به دلار گاهی تغییر می کند. 

📌 نکته اول: در اکثر دانشگاه های روسیه امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط وجود دارد. معمولا در دو قسط در سال. 

⚠️ نکته دوم: معمولا شهریه در زمان ورود باید پرداخت شود. نیازی به دادن شهریه به موسسه یا لیدر نیست. گاها در این مورد سوء استفاده های توسط بعضی افراد صورت می گیرد. بهتر است شهریه توسط خود شما با همراهی لیدر در صندوق حسابداری دانشگاه پرداخت شود.

اطلاعات کامل درباره شهریه دندانپزشکی روسیه را میتوانید در صفحه زیر مشاهده نمایید

هزینه تحصیل در روسیه شهریه پزشکی در روسیه
شهریه تحصیل در روسیه

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه 

همزمان با تحصیل به صورت آزاد و با هزینه شخصی در روسیه ، تعدادی از دانشجویان خارجی به صورت بورسیه در روسیه تحصیل می کنند. تحصیل رایگان در روسیه در اکثر رشته ها امکان پذیر است. امکان گرفتن بورسیه دندانپزشکی در روسیه نیز وجود دارد. اما اولویت و شانس گرفتن بورسیه در بعضی مقاطع و رشته ها بیشتر است. 

در تخصیص بورسیه روسیه برای دانشجویان خارجی که توسط وزارت علوم روسیه داده می شود اولویت با متقاضیان مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد هست. البته این بدان معنی نیست که بورس دندانپزشکی روسیه وجود ندارد. فقط شانس گرفتن بورسیه دندانپزشکی کمتر از مقاطع دیگر است. اطلاعات تکمیلی در خصوص انواع بورس را می توانید در صفحه مخصوص بورسیه تحصیلی روسیه مطالعه فرمایید. 

✳️ تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

به طور کلی تحصیل دندانپزشکی در روسیه ازمون ورودی دارد. یعنی دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای وارد شدن به دانشگاه باید در ازمون پزشکی شرکت کند. 

البته دانشگاه ملی سن پترزبورگ در سال 2024 میلادی آزمون ورودی ندارد و شرط ورود معدل بالا و داشتن مدرک زبان و پادفک است.

برای تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ مدرک تافل 81 به بالا و یا آیلتس 6.5 به بالا لازم است

ازمون دندانپزشکی دانشگاه های روسیه معمولا از دروس : زبان روسی – زیست شناسی و شیمی می باشد. 

هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد. نمره قبولی در اکثر دانشگاه های دندانپزشکی روسیه ۵۰ از صد می باشد. 

اما امکان تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون نیز وجود دارد. در بعضی از دانشگاه ها ازمون به صورت تشریفاتی برگزار می شود و همه کسانی که در ازمون شرکت می کنند وارد دانشگاه می شوند. البته در اکثر موارد این دانشگاه ها مورد تایید ایران نیست. اما این بدان معنا نیست که این دانشگاه در هیچ کجا اعتبار ندارد. بعضی از این دانشگاه ها سطح علمی و کیفی خوبی هم دارند و در سراسر روسیه و حتی کشورهای اروپایی و امریکا نیز مورد تایید هستند. فقط در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار ندارند.

نمونه سوالات آزمون ورودی دندانپزشکی روسیه را می توانید در این بخش مشاهده نمایید 

✳️ تحصیل دندانپزشکی در مسکو روسیه

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است و طبیعتا متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در مسکو بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است. تعداد دانشگاه های مسکو از هر شهر دیگر روسیه بیشتر است و این به شما حق انتخاب بیشتری میدهد.

در تمام طول سال پرواز مستقیم از تهران به مسکو برقرار است.  در صورتی که حتی در مورد شهر سن پترزبورگ که بزرگترین شهر توریستی روسیه است در همه سال پرواز مستقیم از ایران به سن پترزبورگ وجود ندارد. 

📌 اما بزگترین نکته منفی شهر مسکو نسبت به شهرهای دیگر روسیه هزینه بالای تحصیل در مسکو است. تنها هزینه تحصیل که هزینه زندگی در مسکو نیز به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است. 

✳️ دندانپزشکی در سن پترزبورگ روسیه

برای خیلی از متقاضیان ، تحصیل دندانپزشکی در سن پترزبورگ بهتر از تحصیل دندانپزشکی در مسکو است. دلایل این افراد این است که اول هزینه تحصیل در سن پترزبورگ کمتر از هزینه تحصیل در مسکو است. و شهر سن پترزبورگ شهر اروپایی تری نسبت به شهر مسکو است. سن پترزبورگ که نام قدیم آن لنین گراد بود اولین شهر توریستی روسیه و به پایتخت فرهنگی روسیه معروف است.

در مجموع هزینه تحصیل در سن پترزبورگ هم همچنین هزینه زندگی در سن پترزبورگ حدود ۳۰ درصد ارزانتر از مسکو است. 

✳️ حداقل معدل برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

به طور کلی می توان گفت هیچ حداقل معدل برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه مشخص نشده است. و در واقع ملاک برای وارد شدن در دانشگاه های روسیه قبولی در ازمون ورودی دانشگاه است. البته استثنا هم وجود دارد. همانطور که در بالا اشاره شد دانشگاه ملی سن پترزبورگ با معدل بالای 19 شانس ورود به دانشگاه بدون آزمون و با شرط معدل را فراهم کرده اند.

📌 نکته مهم: بر خلاف ادعای بعضی افراد باید بگوییم حداقل معدل برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه پاولوف وجود ندارد. تنها در دوره پادفک ( نه کورس اصلی پزشکی و دندانپزشکی) به علت کمبود ظرفیت و تقاضای زیاد اولویت به کسانی داده می شود که معدل بیشتری داشته باشند.

✳️ تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

حق انتخاب در تحصیل دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی بسیار محدود است . اکثر دانشگاه های روسیه تحصیل فقط به زبان روسی می باشد. البته در بعضی از دانشگاه ها امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد اما باید دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

اما امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پیراگوف یا پیراگوا مسکو و دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه ملی سن پترزبورگ وجود دارد. البته معمولا شروع دوره به زبان انگلیسی است و بعد در طور دوره به روسی تغییر پیدا می کند.

❗️هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی است.

‼️ در دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می  باشد مشروط به این که ابتدا دانشجو یک دوره زبان روسی بخواند و مدرک بین المللی زبان روسی A2 دریافت نماید

تحصیل پزشکی (و نه دندانپزشکی) به زبان انگلیسی در دانشگاه نووسیبیرسک امکان پذیر است اما باید به این نکته توجه داشت: 

🔰 تنها در سال اول و دوم تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک به زبان انگلیسی می باشد. و دانشجو از سال سوم باید به زبان روسی تحصیل کنید. در واقع دانشگاه نووسیبرسک به شما این فرصت را می دهد که در مدت دو سال هم پزشکی بخوانید و هم زبان روسی ولی در سالهای بعد تحصیل به زبان روسی است و در نهایت هم مدرک پزشکی به زبان روسی برای شما صادر می شود که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد. 

✳️ دندانپزشکی روسیه یا ترکیه ؟

درباره مقایسه دندانپزشکی روسیه یا ترکیه از نظر اشتراکات زبانی و فرهنگی بخصوص برای دوستان آذربایجانی شاید تحصیل در ترکیه بهتر باشد. اما از آن جایی که هزینه زندگی و تحصیل در روسیه کمتر از ترکیه است و از نظر سختگیری دانشگاه های روسیه راحت تر از دانشگاه های ترکیه هستند در چند سال اخیر تحصیل در روسیه با استقبال بیشتری روبه رو بوده است. از نظر ربته جهانی تفاوت زیادی بین دندانپزشکی روسیه یا ترکیه وجود ندارد. 

✳️ هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

از سال 2021 تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی نیز مورد تایید ایران می باشد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در دانشگاه های مورد تایید حدود 7 هزار دلار در سال است. اطلاعات دقیقتر درباره هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی را می تواید در صفحه هزینه تحصیل در روسیه مشاهده کنید. 

✳️ شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در روسیه

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در روسیه خیلی راحت است از دیگر کشورهای اروپا و به طور کلی محدودیت سنی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه وجود ندارد. متقاضی با هر سنی و با هر میزان گپ تحصیلی می توانند در روسیه ادامه تحصیل دهد. البته شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در روسیه در تحصیل با هزینه شخصی به این صورت است. اما کسانی که تصمیم به تحصیل به صورت بورسیه را دارند اولویت با کسانی است که سن زیر 30 سال ( 35 برای مقطع دکترا) داشته باشند. 

✳️ اعتبار مدارک دندانپزشکی روسیه

تعدادی از دانشگاه های روسیه در رشته دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند. از نظر اعتبار مدارک دندانپزشکی روسیه در سطح بین الملل هم از موقعیت و جایگاه مناسبی برخوردار است بعضی از دانشگاه های این کشور در ربته بندی جهانی جایگاه بسیار خوبی دارند. اعتبار مدارک دندانپزشکی روسیه در اچ پلاس آلمان را هم می توانید در وبسایت آن مشاهده کنید. حدود 20 دانشگاه روسیه در لیست اچ پلاس آلمان قرار دارند

✳️ دندانپزشکی روسیه هزینه چقدر است ؟

تحصیل دندانپزشکی روسیه هزینه بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل و زبان تحصیل متفاوت است. دندانپزشکی روسیه هزینه تحصیل در شهر مسکو حدود 7 هزار دلار ؛ در شهر سن پترزبورگ و کازان حدود 5 هزار دلار و دندانپزشکی به انگلیسی هم حدود 7 هزار دلار است. 

در کدام دانشگاه دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران است

دانشگاه دندانپزشکی روسیه که مورد تایید ایران باشد برای سال تحصیلی 1402-1403 عبارتند از : دانشگاه سماشکو مسکو - دانشگاه پیراگوا مسکو - دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ - دانشگاه دولتی سن پترزبورگ - دانشگاه فدرال کازن. پیراگوف ؛ کازان و دولتی سن پترزبورگ دانشگاه دندانپزشکی روسیه  است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آنها وجود دارد. 

دروس دندانپزشکی روسیه

دروس دندانپزشکی روسیه برای آزمون ورودی شامل دروس زیست شناسی - شیمی و زبان می شود. دروس دندانپزشکی روسیه برای کسانی که تصمیم به تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارند شامل زیست شناسی و شیمی به زبان انگلیسی و آزمون زبان انگلیسی می شود. 

با سپاس از دوستانی که با کامنت ها و فیلم های خودشون به ما انرژی میدن

در این بخش به سوالات متداولی که در باره شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه پرسیده شده است پاسخ می دهیم

از نظر ارزشیابی و اعتبار مدارک دندانپزشکی روسیه در ایران در دانشگاه هایی که مورد تایید ایران است هیچ مشکلی وجود ندارد و مدارک در ایران قابل ارزشیابی می باشند. درباره اعتبار مدارک دندانپزشکی روسیه در کشورهای دیگر اما نمیتوان پاسخ دقیقی داد. هر کشور شرایط کاری و ارزشیابی مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی مدارک دانشگاه روسیه دندانپزشکی و پزشکی در اکثر کشورهای جهان قابل ارزشیابی است.

درباره بهترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران باید مشخص کرد که منظور از بهترین چیست؟ اگر منظور از بهترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران بهترین از نظر کیفیت آموزشی است، باید مراجعه شود به سیستم های ارزشیابی بین المللی مثل کیو اس و شانگهای و تایمز. در این لیست بهترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران به ترتیب : دانشگاه ملی سن پترزبورگ است و بعد از آن دانشگاه پیراگوا مسکو و پاولوف سن پترزبورگ و فدرال کازان تقریبا در یک جایگاه قرار دارند و در رتبه آخر دانشگاه سماشکو مسکو .

اما بهترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران از نظر راحتی دقیقا برعکس این است. راحت ترین دانشگاه روسیه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو است. بهترین دانشگاه روسیه دندانپزشکی از نظر خود روسیه شاید دانشگاه سماشکو باشید چون دربین دانشگاه های روسیه دندانپزشکی این دانشگاه به دانشگاه تخصصی دندانپزشکی معروف است.

طول دوره دندانپزشکی در روسیه 5 سال است. البته معمولا یک سال هم دوره پادفک طول می کشد که با احتساب آن دندانپزشکی در روسیه 6 سال است.

در اکثر دانشگاه ها شرط معدل دندانپزشکی روسیه وجود ندارد. تنها دانشگاه دندان پزشکی روسیه که شرط معدل دندانپزشکی در آن وجود دارد دانشگاه ملی سن پترزبورگ است. ورود در بقیه دانشگاه های روسیه دندانپزشکی تنها به شرط قبولی در آزمون ورودی امکان پذیر است . شرط معدل دندانزشگی روسیه در دانشگاه ملی به این صورت است که اگر شما معدل سه سال دبیرستانتان در دروس زیست و شیمی بالای 18و نیم باشد امتیاز کامل از بخش معدل را می گیرید. در کنار فاکتور معدل داشتن مدرک زبان و مدارک دیگر هم امیتاز محسوب می شوند برای ورود به این دانشگاه.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه با رشته پزشکی تفاوت چندانی ندارد. حتی آزمون ورودی رشته دندانپزشکی در روسیه با رشته پزشکی یکسان است. آزمون ورودی رشته دندانپزشکی در روسیه در اکثر دانشگاه ها شامل زیست شناسی – شیمی و زبان روسی می شود. دوره عمومی رشته دندانپزشکی در روسیه 5 سال طول می کشد. خواندن دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های مورد تایید این امکان را به شما می دهد که بعد از برگشت به ایران و قبولی در آزمون و ارزشیابی مدارک در ایران مشغول به کار شوید و یا در دوره تخصص مشغول به تحصیل شوید. درصورت خواندن دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های غیر تایید مدرک شما در ایران ارزشیابی نمی شود اما در خود روسیه و در بعضی کشورهای دیگر مدرک شما معتبر خواهد بود.

به اعتقاد خیلی از افراد نه تنها بهترین دانشگاه دندانپزشکی مسکو بلکه بهترین دانشگاه روسیه برای دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو است. چون دربین دانشگاه های روسیه دندانپزشکی در دانشگاه سماشکو به صورت اختصاصی تدریس می شود و نام دانشگاه به عنوان دانشگاه دندانپزشکی ثبت شده است. البته همانطور که قبلا هم چندین بار گفتیم بهترین یک مفهوم انتزاعی است. بهتریندانشگاه روسیه برای دندانپزشکی از نظر رتبه بندی جهانی دانشگاه سچینوا مسکو می باشد. بعضی از دانشجویان نیزن بهترین دانشگاه دندانپزشکی مسکو از نظر کار عملی را دانشگاه پیراگوف مسکو می دانند.

ارزانترین دانشگاه دندان پزشکی روسیه در لیست دانشگاه های مورد تایید ایران دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ و فدرال کازان می باشند. ارزانترین دانشگاه دندان پزشکی روسیه در مسکو در دانشگاه های تایید دانشگاه پیراگوا است. اما ارزانترین دانشگاه های روسیه دندانپزشکی در لیست غیر تایید معمولا در شهرهای کوچک قرار دارند. شهریه دانشگاه های روسیه دندانپزشکی در بعضی شهرها حتی کمتر از دو هزار دلار در سال است.

درباره این که آیا امکان تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور روسیه وجود دارد یا خیر باید بگویم تحصیل دندان در روسیه بدون کنکور است. در واقع در روسیه مانند ایران کنکور است که مخصوص خود دانشجویان روس است. البته درست است که تحصیل دندان در روسیه بدون کنکور است اما برای ورود به دانشگاه ها در اکثر مواقع شرط ورود قبولی در ازمون ورودی است.

خیلی از دوستان سوال می کنند که دانشگاه های دندانپزشکی روسیه مورد تایید وزارت علوم کدام است؟ باید توجه داشته باشید که رشته دندانپزشکی زیر نظر وزرات بهداشت است و دانشگاه های دندانپزشکی روسیه مورد تایید وزارت علوم الزاما مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشند و شما حتما باید به لیست دانشگاه های دندانپزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نمایید. در سال 2023 تحصیل در روسیه دندانپزشکی در دانشگاه های زیر مجاز است: دانشگاه سماشکو مسکو – دانشگاه پیراگوا مسکو – دانشگاه ملی سن پترزبورگ – دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ و دانشگاه فدرال کازان.

دانشگاه های دندانپزشکی مسکو در لیست وزارت بهداشت دانشگاه های پیراگوا و سماشکو می باشند. دانشگاه های دندانپزشکی مسکو غیر تایید در سال 2023 دانشگاه های سچینوا و رودن مسکو هستند که در بعضی سالها تایید هستند اما در لیست سال 2023 در لیست دانشگاه های مسکو دندانپزشکی مورد تایید قرار ندارند.

توجه به این نکته خیلی مهم است که طول دوره تخصص دندانپزشکی در روسیه 2 سال است اما در ایران معمولا 4 سال. یکی از شروط اصلی وزارت بهداشت برای تایید تخصص دندانپزشکی در روسیه برابری طول دوره تخصص با ایران است. در نتیچه میتوان گفت تخصص دندانپزشکی در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد. درصورت تحصیل در روسیه دندانپزشکی تخصص، شما می توانید در خود روسیه مشغول به کار شوید اما این مدرک در ایران بلااستفاده خواهد بود.

شرایط دندانپزشکی در روسیه در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و طبیعتا دروس دندانپزشکی در روسیه در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. اما به طور مثال دروس دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه ملی سن پترزبورگ شامل این موارد است:

آشنایی با دندانپزشکی – آناتومی انسان – آناتومی سر و گردن – زبان لاتین و اصلاحات پزشکی – آشنایی با بیماری های دندان – فیزیولوژی فک و صورت – بافت شناسی – روانشناسی – مراقبت و پیشگری – تشخصی در دندانپزشکی – آشنایی با جراحی – مدل سازی و ترمیم دندان – کشیدن ندان – توپوگرافی – میکروبیولوژی – مبانی فیزیولوژی و تسکین درد

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی تفاوتی با تحصیل در روسیه دندان پزشکی به زبان روسی ندارد. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلسی نیز 5 سال می باشد. شرایط تحصیل در روسیه دندانپزشکی به زبان انگلیسی با شرایط دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی کمی متفات است. شما درواقع برای تحصیل به زبان انگلیسی هم باید اشنایی به زبان انگلیسی داشته باشید و هم به زبان روسی. چرا که برای شرکت در دوره های عملی در بیمارستان شما باید به زبان روسی آشنایی داشته باشید تا بتوانید با بیمار ارتباط برقرار کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

70 پاسخ

 1. سلام….۳۷ سال دارم ..دیپلم انسانی..لیسانس هم دارم..میخواستم بدونم تو رشته دندون میتونم واسه روسیه اقدام کنم؟

 2. سلام دردانشگاه غیرتایید روسیه دندان پزشگی مدرک بگیرم میشه بااون مدرک بیام ایران مطب بازکنم راهنماییمکنید الان روسیه هستم

  1. تا جایی که ما اطلاع داریم و بخشنامه وزارت بهداشت میگه باید حتما تحصیل در دانشگاه تایید باشه تا در ایران ارزشیابی بشه. با مدرک دانشگاه غیر تایید نمیشه در ایران کار کرد

 3. دوستان اگر کسی تجربه تحصیل دندانپزشکی در روسیه رو داره ممنون میشیم بگید

  1. خوشحال میشیم اگر دوستان کسی تجربه تحصیل دندانپزشکی در روسیه رو داره همنیجا کامت بگذاره تا بقیه هم از تجربیاتشون استفاده کنند

 4. سلام
  من 19 سالمه و دوتا دیپلم دارم، انسانی و علوم معارف
  میخوام دندانپزشکی در روسیه تحصیل کنم.
  الان باید چکار کنم؟
  و اینکه کدوم دانشگاه ها مورد تایید وزات بهداشت ایرانه؟
  بعد چقدر هزینه داره هر ترمی تقریبا؟ از این حیث میگم که یکی از دوستانم الان اونجاس سالی تقریبا 500 میلون هزینه میکنه

  1. دندانپزشکی در حال حاضر دانشگاه های
   اودوکیموا مسکو
   پیراگوف مسکو
   ملی سن پترزبورگ
   پاولوف سن پترزبورگ
   فدرال کازان.
   هزینه تحصیل در سال بین 5 تا 7 هزار دلار

 5. سلام من ۵۲ ساله هستم ، میخواستم بدونم میشه پزشکی یا دندانپزشکی بخونم ، البته دو تا هم فوق لیسانس کشاورزی علوم دامی و MBA بازاریابی هم دارم ، حدود ده سال پیش رفتم ترکیه دکترا بخونم سه سال خوندم بعد در مرحله تز ولش کردم ، الان ترکیه سنم بالا رفته ، معدل دیپلمم کمه ۱۰:۶۴ کتبی و کل ۱۲/۶۰ . می تونم برم روسیه ؟
  سیوال بعدی آیا امکان خواندن پافک در ایران هست بعد فقط برای امتحان رفت روسیه ؟ ممنون

  1. سلام. قانونا شما در روسیه با هر سنی می تونید تحصیل کنید. البته تو سن بالا ممکنه اداره مهاجرت به شما ایراد بگیره و زمان ورود به روسیه به مشکل بخورید. در مجموع ما پیشنهاد نمی کنیم.

 6. سلام وقت بخیر
  ببخشید من میخواستم بدونم کدوم دانشگاها هست ک معدل براشون مهم نیست برای پادفک و قبولی
  و چند دانشگاه مورد تایید ایران بگین که هزینه کمتری برای دانشگاه و تحصیل بخواد

  1. بجز دانشگاه ملی سن پترزبورگ هیچ یک از دانشگاهی شرط معدل نداره
   کمترین هزینه در دانشگاه های مورد تایید دانشگاه فدرال کازان

 7. سلام ،آیا بدون خدمت سربازی میشه برای تحصیل به روسیه رفت؟

  1. بله با گذاشتن وثیقه میتوان اجازه خروج گرفت. اما تا سه سال امکان برگشت به ایران نیست

 8. سلام وقتتون بخیر
  من دیپلم تجربی با معدل بالا دارم اگر زبان روسی و انگليسي هم مدرک بگیرم میتونم دندون پزشکی فول فاند بخونم تو روسیه؟؟؟

   1. سلام من میخواستم بدونم با دیپلم تجربی در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در بخوانم بعد از پایان تحصیل میتونم برگردم و در ایران کار کنم یا ن باید ازمون چیزی دوباره در ایران بدم برای شروع به کار

  1. برای سال تحصیلی 2023-2024 دانشگاه رودن مسکو از لیست تایید وزارت بهداشت ایران خارج شد

 9. سلام مخلصیم من دیپلم انسانی دارم اگه برم روسیه دندون پزشکی مورد تأیید ایران رو بخونم بعدا مشکلی ندارم بابت کار کردن تو ایران ؟ باید چیکار کنم ؟

  1. سلام. از نظر ایران برای تایید مدارک بعد از تحصیل نیاز به دیپلم تجربی یا ریاضی است

 10. سلام خسته نباشید
  میخوام دندونپزشکی کازان پذیرش بگیرم .
  حتما باید نمره کافی کسب کنم تا به رشته دندون ورود پیدا کنم؟ آزمودن ورودی سخته؟ با یکی دو نفر مشاور صحبت کردم گفتن ک همینجوری دانشگاه قبول میکنه فقط پول میخوان همین. الان میشه مارو دست شیفهم کنید که چیه کلا این قضیه آزمون ورودی سطحش چ جوریه…؟ مرسی

 11. ایا برای این ترم پذیرش دندانپزشکی انگلیسی زبان هست هنوز؟

  1. سلام. خیر زمان ثبت نام دانشگاه دندانپزشکی گذشته. برای دوره پادفک می تونید ثبت نام کنید

 12. سلام .من دیپلم تجربی دارم معدل دیپلم 19.23 و معدل کتبی نهایی 17.38 میخواستم بدونم میتونم بورسیه بگیرم برای دندونپزشکی یکی از دانشگاهای مورد تایید ؟

 13. سلام من مدرك ليسانس مكانيك ساخت و توليد دارم ميخاستم ببينم ميتونم تو روسيه دندانپزشكي تخصيل كنم؟

  1. بله از نظر روسیه هیچ محدودیتی نیست. اما برای ارزشیابی مدارک در ایران باید دیپلمتون تجربی یا ریاضی باشه

 14. سلام برای تخصص رشته دندانپزشکی آیا میشه اقدام کرد؟ و آیا ادن تخصص در ایران مورد قبول هست؟ شرایطش رو اطلاع دارید که جطور مدرک تخصص دندانپزشکی در ایران مورد قبول خواهد شد؟

 15. با دیپلم انسانی میشه وارد پادفک شد و بعدش بدون آزمون تو دانشگاه رودن رشته دندنپزشکی ثبت نام کرد؟!

  1. اگر پادفک همون دانشگاه باشید میشه. البته توجه داشته باشید برای تایید بودن مدرک در ایران نیاز به مدرک تجربی یا ریاضی است

 16. تو رشته فیزیوتراپی دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشتن و انگلیسی تدریس کنن وجود داره؟

 17. سلام معدل کل سه سال دخترم 19.27و معدل کتبی نهایی ایشون 17.34در رشته تجربی است با توجه به وضع مالی خودم که کارمند هستم می خواستم دانشگاهی معتبر معرفی کنید که حداقل با توجه به معدل و سطح علمی ایشون بهش بورس بده ثانیا دختر من به زبان انگلیسی هم تسلط دارد

  1. با این معدل می تونند درخواست بورسیه تحصیلی روسیه بدن. بهمن ماه ثبت نام بورسیه شروع می شود

 18. سلام وقت بخیر. ببخشید بعد از مرااحل ثبت نام در رشته های ورزشی دانشگاه اامکان بورسیه شدن هست؟

 19. سلام وقت بخير
  ايا مدرك دندانپزشكي دانشگاه رودن به زبان انگليسي در ايران و يا كشور هاي امريكا،كانادا وانگلستان مورد تاييد هست؟

  1. سلام. در همه جای دنیا مورد تایید است . برای تایید بودن در ایران شما قبلش حتما باید مدرک زبان روسی گرفته باشید

 20. با سلام خاستم اگه لطف کنید شماره تماس برایم ارسال بشه با پیام ک من مدارک ارسال کنم واسه رشته دندانپزشکی بدون ازمون روسیه

    1. طبق قانون جدید دیگه تحصیل در خارج شرط معدل نداره و با هر معدلی می تونید تحصیل کنید

  1. سلام. لطفا از طریق راههای ارتباطی مشخص شده در سایت روس دانش (واتساپ – تلگرام یا تماس مستقیم با دفاتر ایران) تماس بگیرید. مشاوره کاملا رایگان است

 21. سلام
  من سال دیگه با دیپلم فنی می تونم برم روسیه و دندان پزشکی بخوانم؟؟

  1. برای این که مدرک مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد شما باید دیپلم تجربی یا ریاضی داشته باشید

 22. سلام میخواستم بدونم با دیپلم ریاضی هم میشود در روسیه دندانپزشکی خواند

  1. سلام. بله با دیپلم ریاضی هم می شود در روسیه پزشکی یا دندانپزشکی خواند

 23. سلام ببخشید من الان پشت کنکوری هستم سال دوم پشت کنکورم ولی الان می خام اقدام کنم برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در روسیه کلا باید چیکار کنم اول میشه توضیح بدینن لطفااا ممنونننن

  1. سلام. برای شروع باید اسکن مدارک (پاسپورت – دیپلم و ریزنمرات) رو یا به ایمیل شرکت به آدرس study@rusdanesh.com ارسال نمایید و یا به صورت حضوری به دفتر تهران تحویل دهید. ادرس دقیق دفتر تهران را می توانید در این بخش ببینید.

 24. سلام وقت بخیر ،بعداز گذراندن دوره پادفک ،میتونیم برای بورسیه اقدام کنیم؟رشته دندانپزشکی

  1. سلام. بله همزمان با دوره پادفک می توانید برای سال آینده درخواست بورسیه تحصیلی دهید.

 25. سلام و وقت بخیر من معدل کل دیپلم ۱۷/۸۰ و معدل کتبی نهاییم ۱۴/۶۰
  کدام مورد نظر دانشگاه پاولف هست برای پذیرش

  1. سلام. برای وارد شدن به دوره پادفک دانشگاه پاولوف اولویت با کسانی است که معدل نهایی بالای ۱۷ باشد. برای وارد شدن به کورس اصلی (بعد از پادفک) شرط معدل وجود ندارد.

   1. سلام یعنی اگر معلمان بالای ۱۷ نباشه نمیتونیم دوره پادفکت رو شرکت کنیم؟؟؟

    1. بستگی به دانشگاه داره. بعضی دانشگاه ها به خاطر تقاضای بالا و ظرفیت محدود اولیت معدل گذاشتن. اما در خیلی از دانشگاه ها هم ثبت نام پادفک نیاز به معدل بالا نداره

 26. سلام میخواستم بدونم الان برای دندان پزشکی روسیه کدوم معدل موردنظرتون هست ؟ معدل کتبی نهایی یا معدل کل سه سال؟

  1. منظر از معدل معدل کل دبیرستان هست. البته در اکثر دانشگاه های روسیه شرط معدل وجود ندارد.

   1. یعنی معدل کل دیپلم یا معدل کتبی کدومش مهمه؟
    مثلا من معدل دهم و یازدهم ۱۸ و خورده ای بودم بعد معدل کل دیپلمم شونزده و خورده ای هستش اما نمره معدل کتبی دیپلمم افتضاحه میتونم شرکت کنم دانشگاهاشون یا نه؟

  1. سلام. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه دندانپزشکی : دانشگاه سماشکو سالی ۷۵۰۰ دلار. دانشگاه پاولوف سالی ۵ هزار دلار .

  1. دندانپزشکی در روسیه پنج سال است. البته به جز یک سال دوره پادفک

  1. تحصیل در هر کشور خوبی ها و بدی های خودش را دارد. ما فقط در حوزه روسیه فعالیت داریم.
   اما زبان روسی قطعا راحت تر از زبان چینی است ))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.