Rusdanesh

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در سال 2021 -2022

اعزام دانشجو به روسیه

همه ساله توسط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران لیست دانشگاه های مورد تایید این وزارتخانه در خارج از کشور اعلام می شود. دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و یا داروسازی را دارند حتما قبل از تحصیل باید به این لیست توجه نمایند. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2021 -2022 در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

دانشگاه لومونسف مسکو 

دانشگاه ملی مسکو که به نام دانشگاه لومونسف مسکو معروف است برترین دانشگاه روسیه در سطح جهان است. رتبه جهانی این دانشگاه ۷۵ در آخرین رتبه بندی QS رتبه ۷۵ است. تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران می باشد. 

 

شهریه دانشگاه لومونسف مسکو 

شهریه رشته پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو ۵۱۱ هزار روبل در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف هم ۴۵۵ هزار روبل در سال می باشد.

آزمون ورودی دانشگاه لومونسف شامل دروس شیمی و زبان روسی می شود. 

دانشگاه رودن مسکو 

دانشگاه رودن مسکو یکی دیگر از دانشگاه های معتبر روسیه می باشد که در سال ۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد. همچنین امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه رودن روسیه فراهم است. 

 

شهریه دانشگاه رودن مسکو

در بین دانشگاه های مورد تایید ایران در سال ۲۰۲۱ دانشگاه رودن گرانترین شهریه را دارد. هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه رودن بین ۸ تا ۸۸۰۰ یورو می باشد. امتیاز دانشگاه رودن ظرفیت بالای پذیرش آن است به طوری که در خیلی از سالها برای پذیرش دانشجویان خارجی حتی آزمون ورود برگزار نمی کند و دانشجویان می توانند بدون ازمون وارد دانشگاه شوند 

 

دانشگاه پیراگف مسکو 

دانشگاه پیراگف یکی از سه دانشگاه پزشکی در شهر مسکو روسیه می باشد. در لیست سال ۲۰۲۱ وازرت بهداشت دانشگاه پیراگف مورد تایید قرار گرفت. امکان تحصیل در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و دارسازی در دانشگاه پیراگف روسیه وجود دارد. ضمنن امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه وجود دارد. 

شهریه دانشگاه پیراگف مسکو

شهریه پزشکی دانشگاه پیراگف به زبان روسی و انگلیسی ۴۴۰ هزار روبل در سال می باشد. شهریه دندانپزشکی دانشگاه پیراگف مسکو نیز ۴۴۰ هزار روبل در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه پیراگف ۳۴۰ هزار روبل در سال می باشد.

دانشگاه ملی سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پتربورگ بعد از دانشگاه ملی مسکو به عنوان دومین دانشگاه معتبر روسیه در دنیا شناخته شده است و همچنین قدیمی ترین دانشگاه این کشور است. در سال ۲۰۲۱ دانشگاه ملی سن پترزبورگ در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان روسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ 

هزینه یک سال تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۳۲۸ هزار روبل در سال است. شهریه دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پطرزبورگ نیز ۳۲۸ هزار روبل است. 

ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ علاوه بر آزمون ورودی زیست شناسی مدرک بین المللی زبان روسی سطح b1 نیز نیاز است.

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ به عنوان اولین دانشگاه پزشکی این شهر همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار داشته است. در سال ۲۰۲۱ نیز این دانشگاه مورد تایید ایران می باشد. تحصیل در رشته های پزشکی  و دندانپزشکی در این دانشگاه امکان پذیر است. همچنین امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه پاولوف سن پطرزبورگ وجود دارد. 

شهریه دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

شهریه پزشکی به زبان روسی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ ۲۹۰ هزار روبل در سال است . شهریه پزشکی به زبان انگلیسی پاولف ۳۷۰ هزار روبل و شهریه دندانپزشکی پاولوف ۳۴۰ هزار روبل در سال است. 

دانشگاه فدرال کازان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه فدرال کازان با رتبه ۳۷۰ جهانی یکی دیگر از دانشگاه های است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است. دانشگاه فدرال کازان همانطور که از نامش پیداست در شهر کازان واقع است. امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه کازان مهیا است. همچنین شما می توانید در رشته داروسازی دانشگاه کازان به زبان روسی تحصیل نمایید. 

شهریه دانشگاه فدرال کازان

شهریه دانشگاه کازان برای رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی ۲۳۷ هزار روبل در سال است. شهریه پزشکی به زبان انگلیسی دانشگاه کازان ۳۸۰ هزار روبل و شهریه دندانپزشکی به انگلیسی دانشگاه کازان ۳۹۰ هزار روبل در سال است. 

دانشگاه نووسیبیرسک دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه دولتی نووسیبرسک نیز یکی از دانشگاه هایی است که همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه قرار دارد. در دانشگاه نووسیبیرسک امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. 

در دانشگاه نووسیبیرسک در سه سال اول شما می توانید به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی تحصیل نمایید. 

شهریه دانشگاه نووسیبیرسک 

شهریه پزشکی دانشگاه نووسیبرسک در سال ۶۰۰۰ دلار می باشد. شهریه دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک نیز ۴۵۰۰ دلار در سال است

دانشگاه سماشکو مسکو 

دانشگاه سماشکو اولین دانشگاه دندانپزشکی روسیه است. در اخرین تغییرات لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در کشور روسیه ۲۰۲۱ دانشگاه سماشکو تنها در رشته دندانپزشکی مورد تایید می باشد. توجه داشته باشید که امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه وجود دارد اما تنها تحصیل دندانپزشکی مورد تایید ایران است. 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

شهریه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو روسیه ۵۱۰ هزار روبل در سال می باشد. البته شهریه در سالهای بالاتر کمی کاهش پیدا می کند. 

مطالب مرتبط به دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

پادفک زبان روسی چیست ؟

آزمون ورود به دانشگاه های روسیه

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه زندگی در روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

پادفک زبان روسی چیست ؟

دوره پادفک زبان روسی در واقع دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه در روسیه است. در دوره پادفک به دانشجویان خارجی از ابتدا و از صفر آموزش زبان روسی داده می شد. پادفک را شاید بتوان با دوره پیش دانشگاهی نیز مقایسه کرد چرا که در این دوره علاوه بر اموزش زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی شما نیز اموزش داده می شود. به طور مثال برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست و شیمی نیز اموزش داده می شود. در واقع دروه پادفک به شما کمک می کند که در طول تحصیل به زبان روسی در رشته خود مشکلات کمتری داشته باشید و همچنین شما را آماده می کند که برای دادن ازمون ورود به دانشگاه . 

آزمون ورود به دانشگاه های روسیه

همانطور که می دانید در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به دانشگاه و بعد از دوره پادفک آزمون ورودی گرفته می شود. این آزمون توسط هر دانشگاه به طور مستقل برگزار می شود. شما می توانید به طور همزامان در آزمون رورودی دانشگاه های مختلف روسیه شرکت کنید. ازمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در اکثر دانشگاه ها نمره ۵۰ از ۱۰۰ می باشد. 

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود.

سطح مقدماتی که به A1 معروف است

سطح پایه زبان روسی یا A2

سطح یک زبان روسی B1

سطح دو زبان روسی B2

سطح سه زبان روسی C1

سطح چهار زبان روسی C2

آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود. آزمون شامل :

خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن 

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف بسته به رشته و مقطع و زبان تحصیلی متفاوت است. به طور کلی تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه بین ۳ تا ۵ هزار دلار در سال و برای رشته های حوزه پزشکی بین ۳ تا ۸ هزار دلار در سال است. البته شهریه در سال معمولا به روبل اعلام می شود و در بعضی سالها شهریه افزایشی حدود ۵ تا ۱۰ درصد دارد. 

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در شهرهای مختلف متفاوت است. گرانترین شهر روسیه مسکو پایتخت این کشور است . بعد از آن شهر سن پترزبورگ  گرانترین شهر روسیه محسوب می شود. هزینه متوسط دانشجویی در شهر مسکو در ماه حدود ۵ دلار. در شهر سن پترزبورگ حدود ۳۰۰ دلار و در شهرهای دیگر روسیه مثل کازان و نووسبیرسک حدود ۲۰۰ دلار در ماه است

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه

مراحل ثبت نام در دانشگاه های روسیه به این صورت است که شما ابتدا اسکن رنگی مدارک تحصیلی خود را تحویل دفتر ما در شهر تهران داده و یا از طریق ایمیل برای ما ارسال می کنید. قرارداد توسط موسسه آماده می شود . مدارک شما توسط ما در روسیه ترجمه و تایید می شود. پذیرش از دانشگاه مورد نظر اخذ می گردد و نامه پذیرش و دعوتنامه جهت گرفتن ویزای تحصیلی ارسال می شود. زمان ورود شما به روسیه نیز همکاران ما در فرودگاه به استقبال شما آمده و شما را در تمام مراحل ثبت نام دانشگاه (ترانسفر فرودگاه – ثبت نام و اسکان در خوابگاه – ثبت نام دانشگاه – آزمایشات پزشکی – بیمه – افتتاح حساب بانکی و …) همراهی می کنند. به مدت ۶ ماه بعد از حضور شما در روسیه نیز مشاورین روس دانش به طور کامل آماده همکاری و همیاری شما در تمام مراحل تحصیل می باشند. 

 

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

اکثر متقاضیان به تحصیل در روسیه در رشته های غیر پزشکی شامل : نفت و گاز – اقتصاد – حقوق – هنر – کامپیوتر – هوا فضا می شوند. دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ۴ سال – در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا بین ۳ تا چهار سال است. شما در مقطع کارشناسی ارشد در نیم سال دوم از سال دوم تحصیل خود باید پایان نامه آماده کرده و دفاع نمایید. در مقطع دکتر در دو سال اول همزمان با تحصیل ، کارهای مقدماتی پایان نامه خود را انجام می دهید و دو سال پایان تحصیل به طور تمام وقت بر روی پایان نامه خود کار می کنید. در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه سال 2020- 2021 میلادی :
– دانشگاه دولتی مسکو – دانشگاه لومونسف
دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
دانشگاه سماشکو مسکو – فقط در رشته دندانپزشکی
دانشگاه سچنوا – فقط در رشته داروسازی

تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور زمینه ساز حضور پررنگ تر در عرصه های بین المللی است
دکتر غلامی با اشاره به تحصیل دانشجویان و اتباع خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور اظهار داشت جذب دانشجویان خارجی در دانشگاههای داخل مطابق سیاست های کلان کشور می باشد و این امر برای حضور در عرصه های بین المللی و انتقال فرهنگ کشورمان به سایر کشورها است.دکتر غلامی با اشاره به تحصیل دانشجویان و اتباع خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور اظهار داشت اعطای بورس به دانشجویان خارجی مطابق سیاست های کلان کشور می باشد و در صورت معرفی آنها از طرف مرکز خدمات آموزشی، دانشگاهها و مراکز آموزشی ملزم به پذیرش آنها هستند.
دکتر خیراله غلامی رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نشست معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی کشور با تشریح اقدامات صورت گرفته در مرکز خدمات آموزشی به فرآیند بررسی دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت مطابق کارشناسی شانگهای، تایمز و QS اشاره و تصریح کرد ملاک انتخاب تائید دانشگاه کسب رتبه زیر 700 در هر سه نظام مذکور در حوزه علوم پزشکی می باشد.دکتر غلامی با بیان اینکه لیست دانشگاههای مورد تائید  وزارت بهداشت در سال  2020 -2019 در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد افزود لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت در دویست و سی و دومین جلسه شورایعالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور جهت ورودی های 2018 / 2019 شهریور  ماه سالجاری به تصویب رسید.
وی با اشاره به اینکه اخذ شهریه از دانشجویان متقاضی انتقال خارج به داخل براساس مصوبات مشترک هیات امنای دانشگاهها و ابلاغیه مقام عالی وزارت می باشد از دانشگاههای علوم پزشکی خواست با پذیرش متناسب از بین دانشجویان انتقالی براساس ظرفیت موجود اقدام و درخصوص اخذ شهریه نیز براساس مصوبات هیات امنای دانشگاهها اقدام نمایند.دکتر غلامی افزود با توجه به تفویض اختیارات کمیته نظارت بر حسن اجرای مقررات آموزشی به کلان مناطق 10 گانه آمایشی و بازنگری آئین نامه مربوطه، از دانشگاههای علوم پزشکی انتظار می رود روند تعیین و تکلیف وضعیت آموزشی دانشجویان را در همان مناطق و دانشگاهها انجام دهند و از ارجاع دانشجویان به مرکز خدمات اجتناب نمایند.وی با اشاره به تشکیل هسته های پایش افت تحصیلی و نظارت بر کیفیت آموزش دانشگاهها بر لزوم صدور احکام جدید دانشجویان بورسیه داخل و تمدید بورسیه دانشجویان براساس قوانین موجود تاکید و تصریح کرد پذیرش دانشجویان و اتباع خارجی مطابق سیاست های کلان کشوری و در جهت استفاده هرچه بیشتر از توانمندی ها و امکانات موجود کشور برای حضور هرچه بیشتر در عرصه های بین المللی صورت می پذیرد.  Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
١٣:٥٣ – 1397/07/30    /    شماره : ١٤٧٦١١   
air.ir/Zc4EjX

مطالب مرتبط 


سوالات متداول در خصوص تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در روسیه چقدر است ؟

شهریه دانشگاه پزشکی در بسته به دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در روسیه پزشکی حداقل ۴ هزار دلار در سال است. اما در دانشگاه های مورد تایید ایران هزینه تحصیل بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال می باشد. شهریه معمولا هر سال در دو قسط پرداخت می شود. قسط اول در ابتدای سال و قسط دوم بعد از تعطیلات پایان سال میلادی و قبل از شروع شدن ترم دوم. 

آیا امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در روسیه وجود دارد ؟

در کشور روسیه برای دانشجویان خارجی چیزی به نام کنکور وجود ندارد. در هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص دانشجویان خارجی برگزار می شود که هر کس نمره قبولی ۵۰ از صد کسب نماید وارد دانشگاه می شود. معمولا در دانشگاه ها از دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی امتحان گرفته می شود. 

شرایط تحصیل در روسیه پزشکی به چه صورت است ؟

تحصیل پزشکی در روسیه شرایط خاصی ندارد. نه نیازی به معدل بالا است و نه محدودیت سنی وجود دارد. هر شخصی که در آزمون ورودی دانشگاه نمره لازم را به دست آورد می تواند وارد دانشگاه شده و در رشته مورد نظر تحصیل نماید. شرایط پذیرش پزشکی روسیه در همه شهرها و دانشگاه ها یکسان است. اما امتحان ورودی هر دانشگاه متفاوت است. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?