Rusdanesh

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2023 -2024

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه همه ساله منتشر می شود. دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در روسیه را دارند باید توجه داشته باشند که حتما باید در این دانشگاه ها تحصیل کنند تا مدرکشان توسط وزارت بهداشت ایران مورد ارزشیابی قرار گیرد. تا قبل از سال 2023 دانشجو مجاز بود بخشی از تحصیل خود را در دانشگاه غیر تایید بخواند اما از سال 2023 مدارک تحصیل تنها در صورتی مورد ارزشیابی قرار می گیرد که دانشجو تمام دوره تحصیل خود را در دانشگاهی بگذراند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه قرار دارد. 

در این صحفه به برسی کامل دانشگاه های مورد تایید روسیه می پردازیم. در چه دانشگاهی در چه رشته ای و زبانی مجاز به تحصیل در روسیه هستیم. 

در این صفحه می خوانید

Play Video about آزمون پزشکی روسیه - آزمون ورودی پزشکی روسیه

✳️ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در سال 2023 – 2024

در آخرین لیستی که در سال 2023 منتشر شد 8 دانشگاه در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت که از این لیست یک دانشگاه به نام دانشگاه دولتی تمسک به اشتباه در این لیست قرار دارد. چرا که این دانشگاه اصلا رشته پزشکی یا دندانپزشکی ندارد. پس ما نیز این دانشگاه را بررسی نخواهیم کرد. 

لیست دانشگاه های مورد تایید روسیه

دانشگاه دولتی مسکو به نام دانشگاه لومونوسف

دانشگاه اودوکیموا مسکو که به نام دانشگاه سماشکو معروف است

دانشگاه پیراگوف یا پراگوا مسکو 

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ که کاهی به آن دانشگاه ملی سن پترزبورگ هم گفته می شود

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

دانشگاه فدرال کازان 

دانشگاه دولتی نووسبیرسک 

نکته ⚠️ : از آنجایی که در دانشگاه های روسیه خیلی از دانشگاه ها پسوند یا پیشوند دانشگاه دولتی یا دانشگاه ملی دارند و تشابه اسمی در دانشگاه های مختلف زیاد است ما بر روی نام هر دانشگاه لینک وبسایت دانشگاه را قرار داده  ایم تا دانشجو به اشتباه دانشگاه دیگری را انتخاب نکند: 

به طور مثال در شهر نووسیبیرسک یک دانشگاه هست به نام دانشگاه دولتی نووسیبیرسک و یکی دانشگاه دولتی پزشکی نووسیبیرسک. در واقع دانشگاه دولتی نووسیبیرسک مورد تایید است نه دانشگاه دولتی پزشکی نووسیبیرسک 

✳️ دانشگاه لومونسف روسیه مورد تایید ایران

دانشگاه ملی مسکو که به نام دانشگاه لومونسف مسکو معروف است برترین دانشگاه روسیه در سطح جهان است. رتبه جهانی این دانشگاه در آخرین رتبه بندی QS رتبه ۷۵ است. تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران می باشد. 

 

شهریه دانشگاه لومونسف مسکو 

شهریه رشته پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو ۵۱۱ هزار روبل در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف هم ۴۵۵ هزار روبل در سال می باشد.

آزمون ورودی دانشگاه لومونسف شامل دروس شیمی و زبان روسی می شود. 

✳️ دانشگاه پیراگف روسیه مورد تایید ایران

دانشگاه پیراگف یکی از سه دانشگاه پزشکی در شهر مسکو روسیه می باشد. در لیست سال 2021 وزارت بهداشت دانشگاه پیراگف مورد تایید قرار گرفت. امکان تحصیل در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه پیراگف روسیه وجود دارد. ضمنن امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه وجود دارد. 

شهریه دانشگاه پیراگف مسکو

شهریه پزشکی دانشگاه پیراگف به زبان روسی و انگلیسی ۴۴۰ هزار روبل در سال می باشد. شهریه دندانپزشکی دانشگاه پیراگف مسکو نیز ۴۴۰ هزار روبل در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه پیراگف ۳۴۰ هزار روبل در سال می باشد.

✳️ دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه مورد تایید

دانشگاه ملی سن پتربورگ بعد از دانشگاه ملی مسکو به عنوان دومین دانشگاه معتبر روسیه در دنیا شناخته شده است و همچنین قدیمی ترین دانشگاه این کشور است. در سال 2020 دانشگاه ملی سن پترزبورگ در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ 

هزینه یک سال تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۳۲۸ هزار روبل در سال است. شهریه دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پطرزبورگ نیز ۳۲۸ هزار روبل است. 

ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ علاوه بر آزمون ورودی زیست شناسی مدرک بین المللی زبان روسی سطح b1 نیز نیاز است.

✳️ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ به عنوان اولین دانشگاه پزشکی این شهر همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار داشته است. در سال 2023 نیز این دانشگاه مورد تایید ایران می باشد. تحصیل در رشته های پزشکی  و دندانپزشکی در این دانشگاه امکان پذیر است. همچنین امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه پاولوف سن پطرزبورگ وجود دارد. 

شهریه دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

شهریه پزشکی به زبان روسی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ ۲۹۰ هزار روبل در سال است . شهریه پزشکی به زبان انگلیسی پاولف ۳۷۰ هزار روبل و شهریه دندانپزشکی پاولوف ۳۴۰ هزار روبل در سال است. 

✳️ دانشگاه فدرال کازان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه فدرال کازان با رتبه ۳۷۰ جهانی یکی دیگر از دانشگاه های است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه در سال 2020 قرار گرفته است. دانشگاه فدرال کازان همانطور که از نامش پیداست در شهر کازان واقع است. امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه کازان مهیا است. همچنین شما می توانید در رشته داروسازی دانشگاه کازان به زبان روسی تحصیل نمایید. 

شهریه دانشگاه فدرال کازان

شهریه دانشگاه کازان برای رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی ۲۳۷ هزار روبل در سال است. شهریه پزشکی به زبان انگلیسی دانشگاه کازان ۳۸۰ هزار روبل و شهریه دندانپزشکی به انگلیسی دانشگاه کازان ۳۹۰ هزار روبل در سال است. 

✳️ دانشگاه نووسیبیرسک دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه دولتی نووسیبرسک نیز یکی از دانشگاه هایی است که همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه قرار دارد. در دانشگاه نووسیبیرسک امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. 

در دانشگاه نووسیبیرسک در سه سال اول شما می توانید به زبان انگلیسی و بعد به زبان روسی تحصیل نمایید. 

شهریه دانشگاه نووسیبیرسک 

شهریه پزشکی دانشگاه نووسیبرسک در سال ۶۰۰۰ دلار می باشد. شهریه دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک نیز ۴۵۰۰ دلار در سال است

✳️ دانشگاه سماشکو روسیه تایید وزارت بهداشت 

دانشگاه سماشکو اولین دانشگاه دندانپزشکی روسیه است. در اخرین تغییرات لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در کشور روسیه 2023 دانشگاه سماشکو تنها در رشته دندانپزشکی مورد تایید می باشد. توجه داشته باشید که امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه وجود دارد اما تنها تحصیل دندانپزشکی مورد تایید ایران است. 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

شهریه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو روسیه ۵۱۰ هزار روبل در سال می باشد. البته شهریه در سالهای بالاتر کمی کاهش پیدا می کند.

 


سوالات متداول در خصوص تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در روسیه چقدر است ؟

شهریه دانشگاه پزشکی در بسته به دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در روسیه پزشکی حداقل ۴ هزار دلار در سال است. اما در دانشگاه های مورد تایید ایران هزینه تحصیل بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال می باشد. شهریه معمولا هر سال در دو قسط پرداخت می شود. قسط اول در ابتدای سال و قسط دوم بعد از تعطیلات پایان سال میلادی و قبل از شروع شدن ترم دوم. 

آیا امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در روسیه وجود دارد ؟

در کشور روسیه برای دانشجویان خارجی چیزی به نام کنکور وجود ندارد. در هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص دانشجویان خارجی برگزار می شود که هر کس نمره قبولی ۵۰ از صد کسب نماید وارد دانشگاه می شود. معمولا در دانشگاه ها از دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی امتحان گرفته می شود. 

شرایط تحصیل در روسیه پزشکی به چه صورت است ؟

تحصیل پزشکی در روسیه شرایط خاصی ندارد. نه نیازی به معدل بالا است و نه محدودیت سنی وجود دارد. هر شخصی که در آزمون ورودی دانشگاه نمره لازم را به دست آورد می تواند وارد دانشگاه شده و در رشته مورد نظر تحصیل نماید. شرایط پذیرش پزشکی روسیه در همه شهرها و دانشگاه ها یکسان است. اما امتحان ورودی هر دانشگاه متفاوت است. 

اعزام دانشجو به روسیه

دانشگاه سچنوا

دانشگاه سچنوا روسیه اولین دانشگاه پزشکی این کشور است. تاسیس دانشگاه سچینوا مسکو به سال 1758 میلادی بر میگردد. در حال حاضر دانشگاه سیچنوا بزرگترین

Read More »
شهر سنت پترزبورگ روسیه

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ (که به آن در فارسی سنت پترزبورگ و سن پطرزبورگ هم می گویند) با بیش از 5 میلیون جمعیت بزرگترین شهر شمالی دنیا

Read More »

نظرات دانشجویان درباره مجموعه روس دانش

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

3 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
    برای ورود به کورس اصلی باید مدرک A2 را داشته باشیم و یا حین تحصیل سال اول هم امکان آزمون A2 دادن برای امسال امکان پذیر هست
    ممنون

    1. طبق بخشنامه باید مدرک آ2 قبل از کورس اصلی گرفته بشه. البته سال گذشته به دانشجویان اجازه داده شده که تا پایان سال اول مدرکشون و بگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.