Rusdanesh

اموزش زبان روسی – روس دانش

آموزش زبان روسی

آموزش زبان روسی از صفر را میتوانید با دنبال کردن  این صفحه آغاز کنید. زبان روسی یکی از رایج ترین زبانهای دنیاست. از نظر تعداد افرادی که به این زبان تلکم می کنند، این زبان جایگاه پنجم را (بعد از زبانهای چینی، انگلیسی، هندی و اسپانیایی) به خود اختصاص داده است. زبان روسي كه جزو زبان هاي اسلاوي به شمار مي آيد، زبان مادری حدود ۱۴۵ میلیون نفر است و ۱۱۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم می‌دانند. این زبان به همراه زبان اوکراینی و بلاروسی سه زبان اسلاویای شرقی را در شامل می شود.  زبان اسلاوی هم به نوبه خود یکی از زیر شاخه های گروه زبانی هند و اروپایی است. روسی زبان رسمی کشور روسیه و یکی از زبان‌های رسمی کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و همچنین یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. در این بخش به اموزش زبان روسی می پردازیم. این مطالب برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند بسیار مفید می باشد.

در این صفحه می خوانید

Play Video about آموزش زبان روسی از صفر یادگیری زبان روسی

آموزش زبان روسی برای فارس زبانان

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که زبان روسی و فارسی در یک گروه زبانی قرار دارند. هر دو جزو زیر شاخه های زبانهای هند و اروپایی هستند و این باعث می شود که برای یک فرد فارس زبان یادگیری زبان روسی بسیار راحت تر باشد تا برای یک فرد مثلا چینی.

یکی از نکاتی که یادگیری زبان روسی را برای ما راحت تر می کند صدا ها هستند. اکثر حروف در زبان روسی و فارسی شبیه به هم تلفظ می شود. شاید تنها حروفی در زبان روسی که تلفظ آن برای ما دشوار است حرف Ы (ای) و Ц  باشد. برای تلفظ صحیح صدا Ы باید از ترکیب اِ + ای استفاده کرد. همچنین حرف Ц (تس) که تلفظ آن از ترکیب حرف ت+س ایجاد می شود.

اما شاید دشوار ترین بخش اموزش زبان روسی ، دستور زبان آن باشد. گرامر زبان روسی بسیار پیچیده و دارای قوائد و استثائات بسیار است. مجموعه روس دانش در قالب یک دوره اموزش زبان روسی به صورت مجازی نکات کلید یادگیری زبان روسی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. 

الفبای زبان روسی

الفبای زبان روسی از 33 حرف تشکیل شده است. در اموزش زبان روسی الفبا به چند گروه تقسیم می شود. 

الفبای زبان روسی از نظر صدا دار و بی صدا 

حروف صدا دار در زبان روسی شامل 

«а» «у» «о» «и» «э» «ы» «я» «ю» «е» «ё»

حروف صامت یا بی صدار در زبان روسی

(б, в, г, д, ж, з, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, й)

در اموزش زبان روسی الفبا باید به این نکته توجه داشت که دو حرف در الفبای زبان روسی است که بی صدا است و فقط روی تلفظ حروف دیگر تاثیر گذار است. 

نرم کنند ь

سخت کننده ъ

نکات مهم درباره الفبای زبان روسی : 

ابتدای جمله حتما با حرف بزرگ شروع می شود. 

اسامی خاص (اسامی افراد، مکانها ، شهر و کشور …) با حرف بزرگ شروع می شود 

هیچ کلمه ای در زبان روسی با حرف Ы  شروع نمی شود.

لغات روسی pdf

نحوه صحیح نوشتن کلمات در زبان روسی

در این درس تلفظ صحیح صدا ها در زبان روسی آموزش داده می شود 

برای روی صداهای که تلفظ آنها برای فارس زبانان دشوار تر است تکیه بیشتری شده 

همچنین نحوه صحیح حروف و اتصال حروف به هم دیگر آموزش داده می شود. 

نسخه کامل فیلم های آموزشی زبان روسی را می توانید در صفحه روس دانش در یوتیوب یا آپارات دنبال کنید.

نحوه تلفظ صحیح کلمات در زبان روسی

یکی از نکات مهم در یادگیری هر زبانی تلفظ صحیح آن است. در زبان روسی هم خیلی از زبان آموزان این تجربه تلخ را دارند که مدت زیادی به یادگیری زبان مشغول هستند و به سطح قابل قبولی از دانش زبان رسیده اند اما هنوز وقتی با یک روس زبان صحبت می کنند شخص روس متوجه صحبت آنها نمی شود. یکی از نکات کلیدی در رفع این مشکل یادگیر به کار گیری درست “اودرینیه” یا تکیه است. در زبان روسی این نکته بسیار مهم است که شما تکیه را روی کدام حرف از کلمه قرار بدهید. 

توجه داشته باشید که در زبان روسی هر کلمه یک و تنها یک حرف تیکه دارد 

مجموعه کامل فیلم آموزش زبان روسی توسط خانم دکتر کریستینا را می توانید در صفحه یوتیوب روس دانش و صفحه آپارات روس دانش مشاهده نمایید.

فیلم آموزش زبان روسی با کریستینا
نکاتی که قبل از یادگیری زبان روسی باید توجه داشته باشید.

در این ویدئو نکات کلیدی که قبل از شروع یادگیری زبان روسی باید به آنها توجه شود بررسی می شود. این برنامه بخصوص برای دوستانی که شروع به تحصیل در دوره پادفک در دانشگاه های روسیه نموده اند بسیار مفید است. 

آموزش زبان روسی از صفر

موسسه روس دانش از سال 2022 به نمایندگی از دانشگاه فدرال کازان روسیه در ایران دوره های پادفک برگزار میکند. از امتیازات این دوره این است که مدرک معتبر توسط خود دانشگاه فدرال کازان داده می شود. در کنار دوره پادفک تهران کازان ، موسسه روس دانش دوره های یادگیری زبان روسی از صفر نیز ارائه می دهد. بزرگترین امتیاز دوره یادگیری زبان روسی از صفر توسط روس دانش این است که تمام اساتید “ دوره آموزش زبان روسی از صفر” اساتید خود دانشگاه فدرال کازان هستند و همه روس زبان. این نکته خیلی مهم است که اساتید روس زبان باشند یعنی زبان روسی زبان اصلی آنها باشند. در دوره های یادگیری اموزش زبان روسی از صفر انواع دوره حضوری در تهران و آنلاین برگزار می شود. جهت ثبت نام در دوره یادگیری زبان روسی از صفر می توانید با شماره های تماس موسسه تماس بگیرید. 

در دوره های زبان روسی آموزش در ابتدابه کمک زبان فارسی خواهد بود. اما بعد از رسیدن به سطح مناسب زبان روسی اموزش تنها با زبان روسی خواهد بود. 

جدول پادژهای زبان روسی

در زبان روسی اسم ها و صفت ها بسته به حالت ها مختلف تغییر می کند. مبحث پادیاژ های زبان روسی یکی از بخش ها ی بسیار مهم در دستور زبان روسی است. 

در جدول پادژهای زبان روسی اسم در 6 حالت مختلف نشان داده می شود که 6 پادژ را تشکیل می دهد. 

می توان گفت پادژها مهمترین و اصلی ترین بخش دستور زبان روسی را تشکیل می دهند. شاید بتوان گفت شما با یادگیری پادژها بیش از ۷۰ درصد از گرامر زبان روسی را فرا گرفته اید. افعال به صورت استاندارد و در فرهنگ لغت به صورت پادژ یک نوشته می شوند. اما بسته به ساختار جمله و موقعیت به پادژهای مختلف تغییر پیدا می کند.

6 پادژ زبان روسی

پادژ یک – Именительный падеж

پادژ دو – Родительный падеж

پادژ سه – Дательный падеж

پادژ چهار – Винительный падеж

پادژ پنج – Творительный падеж

پادژ شش – Предложный падеж

کلمات مخفف در زبان روسی

در ابتدای شروع یادگیری زبان روسی یکی از نکات مهم ، آشنایی با کلمات مخفف می باشد. آشنایی با این کلمات و حروف باعث می شود که از فرهنگ لغت استفاده بهتری نمود و همچنین در زمان یادگیری دستور زبان روسی خیلی راحت تر مطالب را فرا بگیریم.

معارفه و آشنایی در زبان روسی

در این جلسه در مورد کلمات و اصطلاحاتی که در زمان آشنایی در زبان روسی استفاده می شود بحث شده است فایل پی دی اف و فیلمهای دیگر را می توانید در صفحه آموزش زبان روسی در وبسایت روس دانش مشاهده نمایید

پادژ دو – Родительный падеж

این پادژ معمولی زمانی استفاده می شود که :

دو اسم در کنار هم قرار گیرند ( مضاف و مضاف الیه)

کلمات نفی مثل Нет – Без 

کلمات اضافه مانند: У- С – От – До

پادژ سه – Дательный падеж

یکی از موارد استفاده از این پادژ زمانی هست که به سوال «برای چه کسی» پاسخ داده می شود.

و یا برای گفتن «رفتن نزد کسی یا چیزی»

یکی از ساده ترین راه ها برای شناسای پادژ سه حروف اضافه هستند. دو حرف اضافه در زبان روسی وجود دارد که تنها با پادژ سه استفاده می شود.

К – По

پادژ چهار – Винительный падеж

یکی از موارد استفاده پادژ چهار زمانی است که حالت فاعل و مفعولی استفاده می شود

نکته مهم در زبان روسی این است که اگر کلمه خنثی باشد اسم هیچ تغییری نمی کند. اگر مذکر یا جمع جاندار باشد شبیه پادژ دو تغییر می کند. و تنها در جاندار مونث هست که در پادژ چهار تغییر می کند.

پادژ پنج – Творительный падеж

از مواردی که پادژ پنج استفاده می شود:

وقتی در باره علایق صحبت می شود.

وقتی در باره شغل صحبت می شود

وقتی با کلمات همراهی  می آید

وقتی از صفات بودن در زمانهای مختلف استفاده می شود.

پادژ شش – Предложный падеж

در بحث گرامر زبان روسی پادژ شش یکی از پادژهای مهم است که بیشتر در مورد مکان استفاده می شود. یکی دیگر از موارد کاربردی پادژ شش استفاده از وسایل نقلیه است. نکته قابل توجه در پادژ شش این است که وجود یکی از حروف اضافی در این پادژ الزامی است. از حروف اضافه مورد استفاده در این پادژ می توان به В, На, О, Об اشاره کرد

پیشوندها در زبان روسی 

 

پیشوندها در زبان روسی بسیار پر کاربرد هستند . گاهی معانی فعل بسته به این که چه حرف یا حروفی (پیشوند) قبل از آن قرار بگیرد معانی کاملا متفاوتی میدهند.

 

افعال حرکتی در زبان روسی 

افعال حرکتی یکی از پیچیده ترین بخشهای دستور زبان روسی است. تنوع فعل در این نوع از افعال بسیار زیاد است. بسته به این که شخص مونث یا مذکر باشد ، پیاده یا سواره باشد ، با ماشین یا هواپیما یا دوچرخه باشد ، مسیر یک طرف باشد یک رفت و برگشت و … صرف افعال تغییر می کنند

Прилагательные صرف صفات در زبان روسی

صفت در زبان روسی یکی از بخشهای مهم زبان روسی است. چرا که در گرامر زبان روسی صفات هم همراه با اسم در پادژهای مختلف تغییر می کند. 

Причастие

یکی از انواع صفتها در زبان روسی صفت های پریچاستی هستند 

این نوع از صفت ها بعضی خصوصیات خود را از صفت و بعضی خصوصیات را از فعل می گیرند.

کلمات ربطی در زبان روسی

 

который , ещё , уже , чтобы , зато,

также , тоже , причем , притом

 

معانی غیر مستقیم کلمات در زبان روسی

در زبان روسی نیز مانند زبان فارسی خیلی از کلمات و اصطلاحات هستند که به جز معانی مستقیم دارای یک یا چند معنی غیر مستقیم نیز می باشند.

اصطلاحات و ضرب المثلها در زبان روسی 

 

در زبان روسی اصطلاحات و ضرب المثل ها کاربرد زیادی دارد . دانستن این اصطلاحات باعث می شود که گاهی در صحبت فقط با گفتن یک اصطلاح منظور کامل خود را برسانید. و نیاز به توضیح زیاد دادن نباشد

جنسیت اسامی در زبان روسی

جنسیت اسامی نقش مهمی در زبان ایفا می کند. دانستن جنسیت اسامی از این نظر مهم است که این موضوع بر روی صفت ها، ضمایر و حالت گذشته افعال تاثیر می گذارد. می توان گفت ساختن حتی یک عبارت ساده هم در زبان روسی بدون دانستن جنسیت اسامی غیر ممکن است.

در روسی هر اسم می تواند یکی از سه جنسیت زیر را داشته باشد: مذکر؛ مونث؛ خنثی.

جنسیت اسامی در روسی از پاره ای قواعد تبعیت میکند. این قواعد در بیشتر موارد (اما نه همیشه) صادقند. اگر اسم به حیوان یا انسان اشاره کند، اسامی اشاره کننده به فرد یا حیوان مذکر، از نظر گرامری هم مذکر خواهد بود و برای مونث ها برعکس. اسامی خنثی هم به اشیا یا مفاهیم انتزاعی اشاره می کنند. تنها دسته کوچکی از جانداران از نظر گرامری اسم خنثی دارند.

البته تعداد زیادی از اشیاء و اسامی غیر زنده هم مذکر یا مونث هستند. جنسیت این اسامی از قاعده ای تبعیت نمی کند و رابطه ای با معنای آنها ندارد. طبقه بندی اسامی غیر زنده به مذکر و مونث از طریق حروف آخر آنها قابل شناسایی است. در واقع جنسیت بیشتر اسامی در زبان روسی را میتوان از طریق اخرین حروف شناسایی کرد. تعدادی قواعد ساده برای شناسایی جنسیت اسامی وجود دارد. این قواعد برای نوآموزان کافی خواهد بود البته به یاد داشته باشید که از این طریق نمی توان جنسیت تمام اسامی روسی را شناسایی کرد

حالت ها در اموزش زبان روسی

زبان روسی هم مانند بیشتر زبان های اسلاوی حالت محور است. این یعنی در این زبان به جای جایگاه اسم، حالت یا پادژ (Падеж) آن نقش اسم در جمله را مشخص می کند. زبان روسی دارای شش حالت متفاوت برای اسامی است:

فاعلی (Nominative):

حالت فاعلی به فاعل جمله اشاره می کند. فاعل به معنای واژه ای است که فعلی را در جمله انجام می دهد.

مفعولی مستقیم (Accusative):

حالت مفعولی مستقیم به مفعول مستقیم جمله اشاره می کند و در مقابل حالت مفعولی غیر مستقیم قرار می گیرد.

مفعولی غیر مستقیم (Dative):

حالت مفعولی غیر مستقیم به مفعول غیر مستقیم در جمله اشاره می کند.

مالکی (Genitive):

حالت مالکی به مالکیت چیزی توسط دیگری اشاره می کند.

ابزاری (Instrumental):

حالت ابزاری به ابزاری اشاره می کند در جمله کاری توسط آن انجام شده.

حرف اضافه (Prepositional):

 حالت حرف اضافه معمولا به مکانی اشاره می کند که اتفاق در آن رخ داده.

دانلود کتاب آموزش زبان روسی pdf

دانلود کتاب اموزش زبان روسی pdf

دانلود کتاب آموزش زبان روسی pdf یکی از کتابهای خوب دوره مقدماتی زبان روسی آموزش در این کتاب فقط یک نکته منفی دارد و آن هم عدم استفاده از نشانه تکیه در کلمات است که برای دوره مقدماتی خیلی مهم است. 

اموزش زبان روسی pdf

کتاب آموزش زبان روسی pdf به صورت مثالهایی به زبان انگلیسی است.

اموزش زبان روسی pdf با مثال بیشتر برای کسانی مفید است که سطح زبان انگلیسی خوبی دارند و میتوانند از مثالهایی که در این کتاب به زبان انگلیسی زده شده است استفاده کنند

گرامر زبان روسی pdf

در کتاب گرامر زبان روسی pdf به نام زبان روسی اولین قدم به زبان ساده تر و با مثال های بیشتر سعی شده است که زبان روسی را به دانش جویانی که تازه تصمیم به یادگیری زبان روسی گرفته اند آموزش دهد.

گرامر زبان روسی pdf

در جلد دوم کتاب گرامر زبان روسی pdf به نام زبان روسی اولین قدم به ادامه مباحث جلد اول می پردازد و شما حتما باید ابتدا جلد یک را مطالعه کرده باشید تا بتوانید این کتاب را بخوانید. 

دیکشنری روسی فارسی pdf 

در فرهنگ لغت روسی فارسی pdf که توسط واسکانیان جمع آوری شده حدود 11 هزار لغت روسی به فارسی با جزییات و مثال آورده شده است. 

دانلود کتاب русский язык

دانلود کتاب русский язык یکی از کتابهای مفید برای آموزش زبان روسی در سطح مبتدی است

دانلود آموزش الفبای روسی pdf

برای نوشتن لغات روسی دو نوع الفبای روسی وجود دارد. الفبای تایپی و نوشتاری.

دانلود آموزش الفبای روسی pdf یکی از مفید ترین تمرین ها برای یادگیری الفبای بروسی است. 

دانلود مجموعه کتاب راه روسیه PDF در چهار جلد

دانلود مجموعه آموزش زبان روسی به فارسی صدای روسیه

در مجموعه دانلود مجموعه آموزش زبان روسی به فارسی صدای روسیه ، دوره آموزش زبان روسی صدای روسیه در قالب 32 درس آموزش داده شده است. لازم به ذکر است که مجموعه روس دانش این دوره آموزش زبان روسی صدای روسیه را از وبسایت اسپوتینک برداشته است و کلیه حقوق این مجموعه مروبوط به صدای روسیه می باشد.

دوره کامل آموزش زبان روسی صدای روسیه به همراه فایل صوتی و فایل PDF را می توانید از این بخش دانلود نمایید. 

دانلود مجموعه آموزش زبان روسی به فارسی صدای روسیه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

10 پاسخ

 1. سلام میخواستم بدونم کلاس های آموزشی حضوری دارید؟
  چند جلسه هست؟
  هزینه اش چقدره؟
  آدرس آموزشگاه های تهران کجاست؟

  1. دوره ها زبان ما مخصوص دانشجویان پادفک روس دانش هست اما فیلم ها در آپارات و یوتیوپ قرار میگیره

 2. سلام من در افغانستان هستم چگونه میتونم خودرا ثبت نام کنم آیا امکانش هست؟

  1. سلام. بله از طریق راه های ارتباطی (تلفن یا واتساپ) می تونید تماس بگیرید و یا به آدرس مشخص شده در وبسایت روس دانش مراجعه نمایید.

 3. عالی بود ، در صورت امکان بنده را هم اگر کانالی دارید عضو کنید.

 4. سلام. چطور می تونیم تو کلاسهای زبان روسی ثبت نام کنیم و هزینش چنده؟

  1. سلام. کلاسها زبان روسی در حال حاظر به صورت آنلاین توسط دکتر فراشیانی برگزار میشه و کاملا رایگان است. کلاسهای حضوری هم بعد از اتمام کرونا برگزار خواهد شد. در شهر سن پترزبورگ روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.