Rusdanesh

هزینه زندگی در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

در زمان مهاجرت به کشور دیگر جدا از این که مهاجرت کاری باشد یا تحصیلی ، مهاجرت موقت یا دائم و یا حتی سفر چند روزه ، یکی از مسائلی که در اولین مرحله مورد بررسی توجه قرار می گیرد بحث هزینه ها و مخارج در کشور مقصد است. در مورد مهاجرت تحصیلی به روسیه نیز این نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بخصوص با توجه به عدم ثبات نرخ دلار در ایران این نکته در بین ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله ما به بررسی هزینه زندگی در روسیه می پردازیم. 

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

میزان مخارج زندگی هر شخص با شخص دیگر البته متفاوت است اما ما متوسط هزینه زندگی برای یک دانشجو را در شهرهای مختلف روسیه بررسی می کنیم. گرانترین شهر روسیه شهر مسکو و بعد از آن شهر سن پترزبورگ است. هزینه زندگی در سن پترزبورگ حدود ۳۰ درصد کمتر از مسکو است. و هزینه زندگی در  نووسیبرسک و یا کازان به نسبت کمتر از این دو شهر است. واحد پول رسمی روسیه روبل است اما برای سهولت در محاسبه ما مبالغ را به دلار تبدیل می کنیم. هر دلار حدود ۶۵ روبل می باشد.

هزینه زندگی در مسکو

مسکو یکی از کلان شهرهای دنیاست. از نظر جمعیت این شهر بزرگترین شهر در قاره اروپا است. قیمت زندگی در مسکو نسبت به دیگر شهرهای روسیه به مراتب بیشتر است. البته می دانید که هزینه زندگی نسبی است و برای هر شخص عدد متفاوتی است. اما اگر به صورت متوسط در نظر بگیریم هزینه زندگی در شهر مسکو حداقل ۳۰۰ دلار است. هزینه متوسط زندگی در این شهر ۵۰۰ دلار در ماه است. البته این هزینه ها شامل هزینه های روز مره  ، غذا ، پوشاک ، مترو و اتوبوس و از این قبیل است. اجاره مسکن در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. هزینه خوابگاه در مسکو بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه است. هزینه خورد و خوراک در مسکو : قیمت خورد و خوراک در مسکو بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است. هزینه خوابگاه در مسکو : شهریه خوابگاه در مسکو در هر دانشگاه متفاوت است. به طور متوسط قیمت خوابگاه در مسکو بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه است. اجاره منزل در مسکو : قیمت اجاره خانه در مسکو حدود ۵۰۰ دلار در ماه است. قیمت بلیط مترو مسکو ۵۰ روبل است. قیمت بلیت مترو در مسکو در صورت خرید کارتهای چند سفره و یا استفاده از کارت تردد دانشجویی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. 

 

شهریه دانشگاه در مسکو 

هزینه دانشگاه در مسکو در رشته های پزشکی بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار در سال است. شهریه دانشگاه ملی مسکو در رشته پزشکی حدود ۶ هزار دلار در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف حدود ۵ هزار و ۵۰۰ دلار در سال است. شهریه دانشگاه سماشکو در رشته پزشکی ۷ هزار دلار است. هزینه دانشگاه سماشکو در رشته دندانپزشکی با رشته پزشکی تفاوت چندانی ندارد. شهریه دانشگاه سچنوا مسکو در رشته پزشکی و دندانپزشکی حدود ۹ هزار دلار در سال است. شهریه دانشگاه های غیر پزشکی مسکو بین ۳ تا ۱۰ هزار دلار متفاوت است. 

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ 

نسبت هزینه ها در سنت پترزبورگ نسبت به مسکو کمتر است. شاید بتوان گفت که هزینه زندگی در سن پطرزبورگ برای یک دانشجو حداقل ۲۰۰ دلار در ماه است. عدد ۳۵۰ دلار شاید مناسب باشد برای زندگی متوسط در این شهر. اجاره مسکن در سن پترزبورگ حدود ۴۰۰ دلار در ماه است. هزینه خوابگاه در سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه است. 

هزینه خورد و خوراک در سن پترزبورگ : قیمت خورد و خوراک در سن پترزبورگ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار در ماه است. هزینه خوابگاه در سن پترزبورگ : شهریه خوابگاه در سن پترزبورگ در هر دانشگاه متفاوت است. به طور متوسط قیمت خوابگاه در سن پترزبورگ بین۵۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه است. اجاره منزل در سن پترزبورگ : قیمت اجاره خانه در سن پترزبورگ حدود ۴۰۰ دلار در ماه است. قیمت بلیت مترو سن پترزبورگ ۴۵ روبل . قیمت بلیط اتوبوس در سن پترزبورگ ۴ روبل است. البته اگر از کارت تردد دانشجویی استفاده کنید قیمت بلیت مترو و اتوبوس خیلی کمتر می شود. شما با شارژ کارت ماهانه مترو و اتوبوس به مبلغ ۵۰۰ یا هزار روبل ( قیمت هر دلار ۶۰ روبل است). می توانید بدون محدودیت با اتوبوس یا مترو در سطح شهر تردد کنید.

 

شهریه دانشگاه در سن پترزبورگ

شهریه دانشگاه پزشکی در شهر سن پترزبورگ در هر دانشگاه متفاوت است. هزینه شهریه دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ حدود ۵ هزار دلار است. مبلغ شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه پاولوف با رشته پزشکی این دانشگاه تفاوت چندانی ندارد. هزینه شهریه دانشگاه ملی سن پترزبورگ نیز حدود ۴۷۰۰ دلار است. شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ حدود ۲۰۰ دلار بالاتر از شهریه پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ است. هزینه شهریه دانشگاه مچنیکوف سن پطرزبورگ حدود ۴ هزار دلار در سال است. نرخ شهریه دانشگاه پدیا سنت پترزبورگ و دانشگاه های دیگر تقریبا حدود ۴ هزار دلار در سال است. شهریه دانشگاه های غیر پزشکی سن پترزبورگ بین ۳ تا ۵ هزار دلار است. 

 

هزینه زندگی در نووسیبیرسک 

نووسیبیرسک بزرگترین شهر منطقه سیبیری است. هزینه زندگی در شهر نووسیبیرسک به طور متوسط حدود ۲۰۰ دلار در ماه است. هزینه خوابگاه در نووسیبیرسک بین ۲۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه است. هزینه زندگی در کازان ، هزینه زندگی در اوفا و شهرهای دیگر نیز تقریبا به همین صورت است. 

نمونه قیمت های 

 • 🍎میوه —– ۲ دلار
 • 🥖نان —– ۸۰ سنت
 • 🥛شیر  —– ۱.۲ دلار
 • 🥩گوشت —- ۶ دلار
 • 🥔سیب زمینی —- ۳۰ سنت
 • 🚇بلیط مترو —– ۸۰ سنت
 • 🚕کرایه تاکسی —- ۴ دلار
 • 🎬بلیط سینما —– ۵ دلار
 • 🍱رستوران ——  ۱۵ دلار
 • 🩺ویزیت پزشک —– ۲۰ دلار


مطالب مرتبط 


سوالات متداول 

آیا امکان کار برای دانشجویان در روسیه وجود دارد ؟

طبق قانونی که از سال ۲۰۱۴ میلادی به تصویب رسید دانشجویان خارجی می توانند در روسیه کار کنند مشروط به این که از محل کار خود نامه کتبی دعوت به کار گرفته و با نامه معرفی دانشگاه به اداره مهاجرت روسیه مراجعه و کارت کار دریافت کنند. کار دانشجویی در روسیه حقوق بالایی ندارد اما می توانید هزینه تحصیل خود را تامین کنید.

گرانترین شهر روسیه و ارزانترین شهر روسیه کدام است ؟

گرانترین شهر روسیه شهر مسکو است. بعد از مسکو شهر سن پتربورگ و بعد از آن چند شهر مهم مانند نووسیبیرسک – سوچی – کالنینگراد و غیره. هزینه زندگی در شهرهای کوچک گاهی تا چندین برابر ارزانتر از مسکو است. بیشترین هزینه در شهر مسکو هزینه مسکن است. 

هزینه زندگی یک خانواده در روسیه چقدر است ؟

هزینه زندگی یک خانواده در شهر مسکو به طور متوسط حدود هزار دلار در ماه است. البته بخش عمده هزینه مربوط به مسکن است. به همین خاطر خانواده های کم درامد یا در حاشیه شهر زندگی میکنند و یا در کامونال زندگی می کنند. کامونال خانه هایی است که دارای چند صاحب خانه است. یعنی مثل خانه با سه اتاق که هر اتاق متعلق به یک نفر بوده و در هر اتاق یک یا چند نفر زندگی می کنند 


به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

88 پاسخ

 1. سلام و درود دوتا سوال دارم یکی اینکه در دانشگاه های مورد تایید ایران روسیه به چه زبانی تدریس میشن درسا و سوال دوم این ک مدرک زبان روسی رو باید داشته باشیم حتما یا فقط نیاز به مدرک آیلتس یا تافل هست ؟

  1. در اکثر دانشگاه ها تحصیل به روسی است اما در بعضی دانشگاه ها به انگلیسی هم امکان تحصیل هست. باید بفرمایید چه رشته ای مد نظر است. نیاز به داشتن مدرک در اکثر دانشگاه ها نیست

 2. سلام از شرایط خوابگاه های دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ اطلاعی دارین ؟

  1. دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ دو تا خوابگاه داره. یکی شماره 3 و شماره 4- هر دو کنار دانشگاه هست. خوابگاه 4 یکم بهتره. اما در کل خوابگاه هاش خیلی کیفیت خوبی نداره. اتاقها معمولا 3 تا 5 نفره. اما قیمتش مناسبه. ماهی حدود 4 دلار

  2. سلام ممنون از اطلاعات کاملتون همه دانشگاه ها با دلار حساب میشه یا دانشگاه هایی هم هستن که روبل باشه هزینه هاشون؟

   1. شهریه در اکثر دانشگاه ها به روبل است. فقط به خاطر این که متقاضی بهتر متوجه قیمت ها بشه ما معمولا به معادل دلاری اعلام می کنیم. اما دانشگاه به روبل از شما شهریه می گیرد

 3. سلام و وقت بخير
  ببخشيد ميخواستم بدونم بعد از خواندن دو سال تحصيلى و گذراندن ٧٢واحد درسى در رشته دندانپزشكى و دانشگاه موردتاييد امكان انتقال به دانشگاه هاى آزاد و يا پرديس هاى خود شهر”تهران” هم وجود داره يا خير ؟؟

  1. امکان انتقال وجود داره اما تضمینی در انتقال نیست. چون آزمون گرفته میشه و فقط تعداد کمی می تونن انتقالی بگیرن

  2. اره وجود داره. منتهی قبلش باید یه آزمون ورود به ایران بدید. این نکته رو فراموش نکن که اگه میخوای برگردی به ایران، باید تو دانشگاه هایی درس بخونی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستن.

 4. درود
  ایا با مدرک های خیاطی میشه ویزای کاری گرفت من ۴۶ سالمه و ۲۵ سال سابقه اموزش در زمینه خیاطی دارم

  1. ویزای کاری روسیه بسیار سخت است. چون اولا باید حتما تسلط به زبان روسی داشته باشید و هم از طریق شرکت روسی دعوتنامه کاری داشته باشید.

 5. سلام خسته نباشید و از تمام راهنمایی هایی که دارید انجام میدید سپاسگزارم .من میخواستم یه سوال کنم که یک فرد که دیپلم تجربی داره چند سال طول میکشه تا مدرک دندانپزشگی رو بگیره .از وقتی که گذاشتید ممنون و سپاسگزارم

 6. سلام میشه بخاطر اینکه هزینه ها کمتر بشه چند سال اول تحصیل در دانشگاه غیر تایید گرفت بعد بریم دانشگاه مورد تایید؟وایران همچین چیزی رو قبول داره؟

  1. طبق بخشنامه اگر بیش از 50 درصد طول دوره تحصیل در دانشگاه تایید باشه مدرک مورد قبول است. اما این نکته رو در نظر بگیرید که انتقالی گرفتن از دانشگاه غیر تایید به تایید کار راحتی نخواهد بود

 7. سلام. جهت کار تعمیرات کامپیوتر بخوام برم سنت پترربورگ ایا میشه مستقیم اقدام کنم یا باید به واسطه تحصیل دوره زبان روسی برم و کنارش فعالیت کاری بکنم؟

  1. گرفتن ویزای کاری بسیار سخت و پر هزینه هست. اما میتونید با ویزای تحصیلی در کنار تحصیل کار کنید

 8. آیا می‌توانیم در روسیه شغل مورد علاقه یا آزاد پیدا کنیم برای کار کردن ؟

 9. سلام وقت بخیر ببخشید من دیپلم تجربی دارم با معدل 19/21 یه سوال داشتم برای تحصیل در دانشگاه لومونوسوف در رشته پزشکی باید ازمون ورودی هم بدم ؟ یا اینکه مثل ثبت نام مدارس توی ایران که فقط مدرک تحصیلی و شهریه پرداخت میشه ؟؟؟؟
  سوال دوم این که اگر توی ایران کنکور بدم و یه دانشگاه پزشکی قبول بشم میتونم از طریق اون دانشگاه برای تحصیل در روسیه اقدام کنم ؟؟؟ مثلا رتبه بالا توی کنکور نقشی توی پذیرش سریعتر نداره؟؟؟؟

  1. سلام. دانشگاه لومونسف آزمون ورودی شیمی و زبان روسی میگیره. رتبه کنکور ایران هیچ تاثیری در تحصیل در روسیه نداره

 10. سلام برای تحصیل در مقطع ارشد رشته مهندسی هسته ای راکتور چه اقداماتی باید انجام بدم؟هزینه ها به چه صورت اند؟

  1. سلام. بهترین گزینه برای این رشته دانشگاه فیزیک هسته مسکو و دانشگاه دولتی سن پترزبورگ هست. هزینه حدود 4-5 هزار دلار درسال

 11. سلام من دارم مهاجرت میکنم هزینه تحصیل رو خانواده میدن اما هزینه اجاره اپارتمان و زندگی رو میشه با کار کردن در مسکو دراورد چون باتوجه به این قیمت ها ک گفتید اجاره اپارتمان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلاره و در کنار اینا هزینه اب و برق و گاز و رفت و آمد و مترو و هزینه زندگی هم حداقل ۳۰۰ دلار درنظر گرفته شده
  میشه با کارکردن از پس هزینه اجازه و زندگی برومد واقن یا خیر؟؟

  1. سلام. با کار کردن میشه هزینه زندگی را تامین کرد. البته اگر بتونید در خوابگاه زندگی کنید خیلی در هزینه صرفه جویی خواهد شد

 12. سلام خسته نباشید
  من معلم بازنشسته هستم وارشد ادبیات فارسی دارم
  دخترم کلاس هفتم است و میخواهد ادامه تحصیل بدهد
  دخترم دیگرم دیپلم تجربی داره و میخواهد در روسیه پزشکی بخواند
  یا امکان دارد برای ادامه تحصیل آنها بصورت خانوادگی همراهشان باشیم

  1. سلام. متاسفانه امکان تحصیل در قبل از دانشگاه برای دانشجویان خارجی در روسیه عملا وجود نداره چون ویزا نمیدن. تنها راه این هست که شما به عنوان سرپرست خانواده با ویزایی غیر تحصیلی (مثلا کاری) به روسیه آماده و برای اعضا خانواده ویزا بگیرید. بعد از گرفتن ویزا فرزند شما می تواند در مدرسه خصوصی یا مدرسه ایرانیان در مسکو تحصیل کنند

 13. سلام من دانشجوی ترم ۳ ژنتیک دانشگاه آزادم
  میخاستم بدونم بعد از گرفتن مدرک لیسانس میشه برای ادامه تحصیل روسیه هم اقدام کرد یا باید حتمن مدرک لیسانس از یکی از دانشگاهای روسیه باشه تا بشه فوق لیسانس گرفت؟
  و اینکه اگه میشه باز هم قبل دوره فوق همون دوره پادفک رو دارن یا خیر؟
  ممنون

  1. سلام. بله برای مقطع بالاتر می تونید اقدام کنید. از اونجایی که تحصیل در اکثر دانشگاه های روسیه به زبان روسی است نیاز هست که برای تحصیل به زبان روسی ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی بخونید

 14. سلام من فوق لیسانس مهندسی هسته ای دارم ولی مدرک دیپلمم کارودانش هستش میتونم دندانپزشکی بخونم؟

  1. سلام. از نظر روسیه مشکلی نداره. اما برای تایید بودن مدرک در ایران نیاز به دیپلم تجربی یا ریاضی است

 15. سلام وقت شما بخیر من میخوام ارشد بخونم در رشته مدیریت و بازرگانی در دانشگاه های روسیه البته قابل تذکر هست من افغان هستم لطفا رهنمایی کنید .

  1. سلام. شرایط پذیرش و ویزا گرفتن برای شهروندان هر کشور متفاوت است. ما در مورد شهروندان افغانستان معلوماتی نداریم. اما به طور کلی طول دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی 4 سال. ارشد 2 سال و دکترا بین 3 تا 4 سال است. هزینه تحصیل هم به طور متوسط سالی 3-5 هزار دلار است

 16. سلام
  من دانشجوی ترم ۵ تربیت بدنی دانشگاه آزاد هستم .میخواستم ببینم میتونم رشته ی دندانپزشکی در مسکو ثبت نام کنم؟
  داداشم هم دانشجوی مهندسی ایمنی هستش و سربازی نرفته هنوز .میخوام ببینم هر دوتامون میتونیم بریم یا ن.
  و اینکه مدرک زبان لازم داریم یا ن؟
  اگه امکانش هست ،کی میتونیم ثبت نام کنیم؟
  ممنون

  1. سلام. از نظر روسیه هیچ مشکلی نیست و با هر مدرکی می تونید دندانپزشکی ثبت نام کنید. اما برای تایید مدرک در ایران حتما باید دیپلم دبیرستان شما تجربی یا ریاضی باشد

 17. سلام وقت بخیر , اول اینکه چقدر اعتبار داره مدرک پزشکی و دندان پزشکی این دانشگاه ها در سراسر دنیا و ایران و دوم اینکه من دیپلم ریاضی هستم و زبانم قوی نیست, ایا میتونم تحصیل رو شروع کنم , و اینکه دندون و پزشکی هر کدوم چند سال هستند و اینکه بورسیه نمیکنن؟ ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام. هر سال لیست توسط وزارت بهداشت معرفی میشه که تو اون اسامی دانشگاه های معتبر و مورد تایید مشخص میشه. با دیپلم ریاضی هم میتونید پزشکی یا دندانپزشکی در روسیه بخونید. نیاز به مدرک زبان نیست. در خود دانشگاه های روسیه یا سال دوره پادفک زبان روسی می خونید. پزشکی 6 سال و دندانپزشکی 5 سال.

 18. سلام وقت بخیر
  من ۲۶ سالمه و مدرک لیسانس پرستاری دارم.
  مدرک ایلتس و چندتا مقاله علمی هم دارم. برای پزشکی به زبان انگلیسی تا چه تاریخی وقت دارم؟ ایا ورودی بهمن هم داره روسیه؟
  ویزا داده میشه یا هنوز مرزها بسته هست؟

  1. برای دوره ها پادفک می تونید ثبت نام کنید اما برای کورس اصلی فقط پذیرش مهر ماه دارند که زمان ثبت نام برای امسال گذشته

 19. سلام من دکترای ادبیات زبان انگلیسی دارم چگونه میتوان در دانشگاههای روسیه به عنوان استاد تدریس کرد ممنون

  1. سلام. می تونید رزومه و مدارک و به بخش نیروی انسانی دانشگاه های مختلف ارسال کنید. معمولا ایمیل و شماره تماس در وبسایت دانشگاه ها نوشته شده

 20. سلام من فوق دیپلم معماری دارم ۴۲ساله میتونم واسه دندانپزشکی اقدام کنم
  اگه میشه میتونم لا خانواده برم دو فرزند و همسرم
  تحصیل بچه ها چی میشه اونها هم باید هزینه پرداخت کنن
  بچه ها۱۲و۹ساله هستن
  آیا سفر توریستی ویزا میخواد

  1. سلام. روسیه خیلی سخت ویزای همراه میده. هم برای همسرتون و هم فرزندان . سفر توریستی گروهی (از طریق آژانس) ویزا نمی خواد اما تک نفره نیاز به ویزا داره

 21. با سلام
  در مورد حرفه ی آرایشگری آیا راهی هست که بتونیم اونجا کار کنیم شرایطش چجوریه؟؟

  1. شرایط کار کردن در روسیه خیلی دشوار هست. قبل از هر چیزی باید تسلط به زبان روسی داشته باشید و یا از یک شرکت روسی دعوتنامه داشته باشید یا شرکت به نام خودتون تاسیس کنید که هزینه ها تاسیس و نگهداری شرکت هم زیاد است

 22. سلام خسته نباشین ، استاد گچ کار هستم برای مهاجرت به روسیه چکار باید بکنم ، هزینه هاش چقدر میشه برای اقامت دائم

 23. سلام .
  دوست عزیز یک سوال داشتم میگن هزینه زندگی در روسیه 80 درصد کمتر از ایران است آیا این جمله درست است …
  من که نگاه میکنم قیمت ها رو اصلا چنین چیزی نیست .

  1. سلام. نه اصلا چنین چیزی نیست. به طور متوسط هزینه زندگی در روسیه بالاتر از ایران است

 24. سلام،من ۳۶ سال دارم و متاهل و دارای یک فرزند پسر هستم
  مدرک لیسانس عمران دارم و سابقه کار مرتبط۱۲ سال و بیمه به همین مقدار دارم،قصد مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته عمران دارم و میخوام بهمراه خانواده مهاجرت کنم،خواستم ببینم امکانش هست یا نه؟
  هزینه زندگی متاهلی؟هزینه تحصیل؟کار همزمان با تحصیل؟
  همسرم عکاس و فیلمبردار هستش که مجوز رسمی داره،میتونه کار کنه اونجا؟

  1. به طور کلی جدا از بحث تحصیلی از راه های دیگه مهاجرت کردن به روسیه خیلی دشوار است. بحث اقامت – گرفتن ویزای کاری روسیه – تسلط به زبان روسی از موانع اصلی مهاجرت به روسیه است

 25. سلام ۱۸ ساله هستم و قصد تحصیل در رشته پزشکی به انگلیسی دارم،چقدر طور میکشد پذیرش دانشگاه بگیرم و هزینه چقدر است؟

  1. برای این که مدرک شما مورد تایید ایران باشه ابتدا باید یک دوره زبان (بهتر است پادفک) بخوانید و بعد از قبولی در آزمون آ2 می توانید وارد کورس انگلیسی شوید

 26. سلام.خسته نباشید.من دیپلم تجربی دارم میخواهم دریکی ازارزان ترین دانشگاه های روسیه رشته پزشکی تحصیل کنم.تقریباشهریه سالانه دانشگاه وهزینه های مسکن وخوراک و…چقدرمیشود

  1. در دانشگاه های مورد تایید ایران کمترین هزینه از 4200 دلار در سال و در دانشگاه های غیر تایید از حدود 2 هزار دلار در سال

   1. سلام روزتون بخیر این هزینه مجوع خورد وخوراک و خوابگاه و …. و تحصیل ذر سال است؟

    1. خیر این شهریه دانشگاه هست. هزینه زندگی در سال هم در شهر مسکو حدود 5 هزار دلار. در شهرهای دیگه بین 3-4 هزار دلار در سال

 27. سلام وقتتون بخیر، آیا با دیپلم 11 ساله فنی و حرفه ای هم میتونیم برای رشته پزشکی اقدام کنیم؟ در صورت امکان لطفاً توضیح بدین که چه اقداماتی باید انجام داد، ممنونم

  1. سلام. بله با دیپلم فنی هم می توان برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام کرد. یک سال دوره پادفک در روسیه به عنوان دوره پیش دانشگاهی محسوب می شود. فقط تا قبل از پایان تحصیل باید در مدرسه ایرانی مسکو دیپلم تجربی یا ریاضی بگیرید تا زمان بازگشت به ایران مدارک مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد

 28. سلام خسته نباشید برای تحصیل در داروسازی روسیه در ارزان ترین دانشگاه نیاز ب چقد پول هست؟

  1. سلام. اگر دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه مورد نظر است داروسازی دو دانشگاه روسیه مورد تایید است. هر دو در شهر مسکو و شهریه حدود ۶ هزار دلار در سال است

 29. سلام من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم با معدل۱۳/۸۳و ۳۹سالع هستم بدون مدرک زبان میتونم برا مقطع ارشد در رشته hseیا رشته محیط زیست یا مدیریت پسماند بخونم؟ و اینکه کلا ۳۰۰میلیون پول دارم

  1. سلام. در صورت تسلط به زبان روسی یا انگلیسی اجباری به داشتن مدرک زبان در مقطع ارشد نیست. می تونید بدون مدرک زبان تحصیل کنید. این مبلغ برای شهریه دانشگاه در روسیه مناسب است . اما برای هزینه زندگی کافی نیست. البته اگر بتوانید در کنار تحصیل کار کنید شاید بشود با این مبلغ فارغ التحصیل شد

 30. برای تحصیل مدارس شبانه روزی روسیه دوره دبیرستان باید چیکارکنیم نوجوان ۱۷ساله

  1. روسیه برای تحصیل در دبیرستان ویزا صادر نمی کند. فقط بعد از گرفتن دیپلم و برای تحصیل در دانشگاه می توانید اقدام کنید.

 31. سلام شانس قبولی در بورسیه پاولف چقدره واینکه برای ثبت نام باید هزینه ای واریز کنیم یا نه ؟

  1. سلام. ثبت نام هزینه نداره. در بهمن ماه که لینک ثبت نام مشخص شد می تونید ثبت نام کنید. اما شانس قبولی کم است

 32. سلام و خسته نباشید من میخوام برای بورسیه دانشگاه پاولف ثبت نام کنم معدلم ۱۷/۶۰ چ تاریخی میتونم این کار رو کنم ؟ و از چه راهی باید اقدام کنم؟

  1. سلام. ثبت نام بورسیه روسیه از بهمن ماه توسط وزارت علوم روسیه انجام میشه. جهت دریافت لینک ثبت نام و نحوه ثبت نام می توانید بهمن ماه با مشاورین روس دانش تماس بگیرید

 33. سلام خسته نباشید ثبت نام پادفک رودن هنوز مهلت داره برای ثبت نام؟

 34. با سلام
  هزینه مربوط به پزشک با بیمه دانشجویی ۲۰ دلار هست ؟
  میخواستم بدونم مثلا برای یه سرماخوردگی ساده مراجعه به پزشک و خرید نسخه کاملا حدودا چند دلار میشه (با بیمه خود دانشگاه) ؟

  1. سلام. این هزینه متوسط یک ویزیت دکتر به طور متوسط هست. بیمه دانشجوی در روسیه فقط برای موارد اورژانسی قابل استفاده است.

 35. با سلام. آیا منازلی که در سن پترزبورگ اجاره می‌شود با اساس منزل و یا اصطلاحا فول فرنیشد هستند یا وسایلی از قبیل گاز و یخچال و تخت خواب باید خریداری شوند. ممنون

  1. سلام. منازل اجاره ای در روسیه معمولا وسایل اولیه زندگی مثل مبلمان – اجاق گاز – یخچال و لباسشویی دارند.

 36. دانشجویان ایرانی میتوانند در روسیه کار کنند؟
  درآمد کار دانشجویی در مسکو چقدر است ؟

  1. بله دانشجویان ایرانی اجازه دارند حین تحصیل در روسیه کار کنند. درامد کارهای دانشجویی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است

   1. ممنون میشم چند شغل دانشجویی نام ببرین
    و ساعت کاریشون حدودا چند ساعت در روز هست ؟

    1. برای کارهای دانشجویی در روسیه به عنوان مثال می شود به کار در رستوران ها ، تاکسی ، کار در موسسات زبان به عنوان مدرس زبان انگلیسی (اگر مدرک زبان انلگیسی داشته باشید) اشاره کرد

    1. بستگی به این داره که در کجا و چه زمانی کار کنید. باید توجه داشته باشید در کنار درس شما وقت آزاد زیادی ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.