Rusdanesh

شرایط زندگی در روسیه – هزینه زندگی در روسیه 2024

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه یکی از نکات مهمی است که همه دانشجو ها قبل از مهاجرت تحصیل به روسی به آن فکر می کنند. هزینه زندگی در روسیه و هر کشور دیگری به میزان قابل توجه ای به خود شخص و نخوه مدیرت مخارج بستگی دارد. هزینه زندگی دانشجوی در در روسیه در شهر مسکو نسبت به دیگر شهرهای روسیه بیشتر است. در ادمه به طور کامل و به جزییات به هزینه های زندگی در روسیه می پردازیم. با هم بررسی می کنیم که چه کارهای بکنیم تا به میزان قابل توجهی در هزینه های زندگی خود صرفه جویی کنیم. 

در این صفحه می خوانید

✳️ هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

زمانی که ما به عنوان توریست به روسیه یا هر کشور دیگری سفر می کنیم راه رو روش هزینه کردن ما متفاوت است با زمانی که به صورت دانشجو قرار است برای مدت زیادی در آن کشور بمانیم. هزینه زندگی دانشجویی در روسیه به طور کلی به چند بخش تقسیم می شود که مدیریت هزینه ها می تواند به ما کمک کند که با هزینه کمتر زندگی دانشجویی بهتری در روسیه داشته باشیم. هزینه زندگی در روسیه به روبل پرداخت می شود و ما هم سعی می کنیم که هزینه ها را به روبل بگوییم. 

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه شامل :

 • شهریه دانشگاه 
 • هزینه اسکان 
 • هزینه مواد غذایی
 • هزینه رفت و آمد شهری
 • هزینه پوشاک 
 • هزینه های متفرقه (تفریح – درمان و موارد پیشبینی نشده)

✳️ هزینه زندگی در مسکو به روبل

همانطور که در بالا اشاره شد هزینه زندگی در مسکو بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است. هزینه زندگی در مسکو به روبل چقدر می شود: 

هزینه تحصیل در دانشگاه های مسکو بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. به طور متوسط برای رشته های پزشکی در سالی بین 500 تا 900 هزار روبل و رشته های غیر پزشکی بین 300 تا 600 هزار  روبل در سال است. 

هزینه زندگی در مسکو در بخش اسکان اگر در خوابگاه دانشجویی باشیم ماهی حدود 2 تا 7 هزار روبل است. اما اگر اجاره خانه باشد ماهی حدود 40 تا 50 هزار روبل در ماه است. در بخش اجاره خانه در روسیه و خوابگاه در روسیه کامل توضیح داده شده است.

هزینه زندگی در مسکو به روبل در ماه برای حمل و نقل شهری بین 3 تا 5 هزار روبل با وسایل حمل و نقل شهری و بین 20 تا 50 هزار روبل در صورت استفاده از تاکسی است. 

هزینه زندگی در روسیه به روبل در بخش مواد غذایی تقریبا در همه شهرهای مختلف یکسان است. متوسط هزینه مواد غذایی در ماه بین 10 تا 20 هزار روبل در ماه است. 

در مورد هزینه های متفرقه هیچ عددی نمیتوان اعلام کرد چون کاملا به خود شخص بستگی دارد. شما میتوانید هر شب به تفریح و رستوران بروید و هر هفته لباسهای جدید بخرید. میتوانید هم در طول سال فقط تعداد کمی لباس بگیرید و به رستوران و مهمانی های شبانه نروید. 

✳️ هزینه زندگی در روسیه به روبل در سن پترزبورگ 

هزینه یک ماه زندگی در روسیه در شهر سن پترزبورگ در بخش رفت و آمد شهری با وسایل حمل و نقل عمومی بین 2 تا 3 هزار روبل در ماه است. در صورت استفاده از تاکسی هزینه ماهانه بین 15 تا 30 هزار روبل است. هزینه خوابگاه بین 2 تا 4 هزار روبل در ماه. در صورت اجاره منزل هزینه یک ماه اجاره خانه بین 25 تا 35 هزار روبل در ماه است. هزینه زندگی روسیه همانطور که گفتیم در بخش مواد غذایی و پوشاک همه جا یکسان است. 

شهریه دانشگاه ها در سن پترزبورگ بین 250 تا 500 هزار روبل در سال است.

هزینه زندگی در روسیه به روبل در شهر کازان

هزینه های زندگی در روسیه در شهر کازان در بخش شهریه دانشگاه بین 150 تا 400 هزار روبل در سال است. هزینه یک ماه زندگی در روسیه در شهر کازان در بخش حمل و نقل شهری بین 1500 تا 300 هزار روبل در ماه است. در صورت استفاده ا ز تاکسی هزینه ماهیاه بین 10 تا 20 هزار روبل است.

هزینه خوابگاه در ماه بین 1000 تا 3000 روبل است. هزینه اجاره خانه در کازان بین 20 تا 30 هزار روبل در ماه است. 

هزینه زندگی در روسیه به روبل در شهرهای کوچک روسیه مثل زندگی در آستاراخان روسیه حدود 10 تا 20 درصد کمتر از کازان است. 

✳️ هزینه یک ماه زندگی در روسیه – قیمت مواد غذایی

در روسیه چندین فروشگاه بزرگ مواد غذایی وجود دارد که به صورت زنجیره ای در همه شهرهای روسیه تعداد زیادی شعبه دارند. معروف ترین فروشگاه های زنجیره ای روسیه عبارت هستند از: آشانپیتورچکادیکسیمگنیتپیریکروستک و …

شما با کلیک کردن بر روی سایت هر مغازه می توانی قیمت به روز انواع مواد غذایی را مشاهده کنید. به طور مثال ما با هم هزینه های زندگی در روسیه در بخش مواد غذایی رو در فروشگاه پیتیورچکا بررسی می کنیم. این فروشگاه همانطور که گفتم در همه شهرهای روسیه تعداد زیادی شعبه دارد و حتما با فاصله چند ده متری از محل زندگی می توانید نزدیکترین شعبه آن را پیدا کنید. 

یک کیلو سیب زمین — 20 روبل

یک کیلو گوشت مرغ — 180 روبل 

یک کیلو گوشت قرمز — 700 روبل

یک کیلو ماهی قزل آلا — 750 روبل

یک کیلو پیاز — 25 روبل

یک کیلو گوجه — 160 روبل

یک کیلو سیب — 120 روبل 

یک بسته نان — 40 روبل

آب معدنی 5 لیتری — 95 روبل 

یک کیلو هویج — 25 روبل

بسته 400 گرمی قارچ – 130 روبل 

بسته نیم کیلویی کالباس — 200 روبل 

یک لیتر شیر — 70 روبل 

تخم مرغ 10 عدد — 120 روبل 

پنیر 200 گرمی – 175 روبل 

یک کیلو میگو — 700 روبل

بسته 400 گرمی ماکارونی — 60 روبل 

یک لیتر روغن مایع — 130 روبل 

 

چگونه هزینه یک ماه زندگی در روسیه را مدیریت کنیم 

چند روش وجود دارد تا کمی در هزینه زندگی روسیه صرفه جویی کنیم:

استفاده از کارت های تخفیف مغازه: هر مغازه کارت تخفیف خود را دارد و اگر ما زمان خرید از کارت تخفیف ا ستفاده کنیم یا مبلغ خرید کاهش پیدا می کند و یا امتیازی در کارت ثبت می شود که در خریدهای بعدی میتوان از آن استفاده کرد. 

خرید مواد با برچسب زرد و قرمز: در مغازه های روسیه روی هر جنس قیمت آن ثبت شده است. زمانی که در کنار قیمت رنگ زرد یا قرمز دیدید یعنی این جنس تخفیف دارد. می توانید با خرید مواد غذایی که تخفیف روزانه دارند (بخصوص مواد که فاسد شدنی نیستند) کمی در هزینه ها صرفه جویی کنیم. 

استفاده از کارت بانکی به جای پول نقد: در صورتی که شما برای خرید مواد غذایی از کارت بانکی اسفتاده کنید میتوانید از تخفیف کارت استفاه کنید که در اینصورت بعضی بانک ها مثل تینکوف کش بک می دهند و در بعضی بانکها مثل اسبربانک می توانید از امیتاز اسپاسیبا برای خرید در بعضی از فروشگاه ها استفاده کنید. 

انتخاب فروشگاه : همانطور که گفتیم چندین فروشگاه زنجیره ای در روسیه وجود دارند . در بعضی از انها قیمت ها ارزانتر از بقیه فروشگاه ها هست. شاید  اگر بخواهیم به ترتیب قیمت از ارزان به گران درجه بندی کنیم: آشنان – مگنیت – دیکسی – پیتیورچکا – پریکروستک 

برای صرفه جویی در خرید لباس بهتر است که لباسها رو در حراجهای فصلی خریداری کنیم. معمولا در حراج فصل تخفیفهای خیلی خوبه داده می شود. همچنین اگر از به جای مراکز خرید لوکس از مراکز خرید مناسب تر استفاده کنیم میتوانیم در هزینه ها صرفه جویی کنیم. 

برای حمل نقل شهری بهتر از از کارت ویژه دانشجویان استفاده کنیم . با پرداخت هزینه ماهانه میتوانی بدون محدودیت از مترو و اتوبوسهای شهری برای تردد در سطح شهر استفاده کنیم. 

بعضی از موزه ها و مراکز دولتی نیز برای دانشجویان تخفیف در نظر گرفته اند. علاوه بر آن بعضی موزه ها یک روز در ماه بازدید برای عموم رایگان است. اگر در بیرون از منزل تصمیم داریم غذا بخوریم بهتر است از استالووایا استفاده کنیم. هم غذای سالم دارن و هم هزینه ها نسبت به رستوران ها چندین برابر ارزانتر است. 

شرایط زندگی در روسیه

✳️ شرایط زندگی در روسیه

شرایط زندگی در روسیه در شهرهای مختلف مزایا و معایب خود را دارد. به طور کلی شرایط زندگی در روسیه در شهر مسکو بهتر از شهرهای دیگر است از نظر رفاهی. چرا که مسکو پایتخت روسیه است و شرایط زندگی در مسکو قطعا راحتر از شهرهای دیگر است. از نظر رفت و آمد به ایران ، از نظر دسترسی به سفارت و ..، از نظر دسترسی به همه ارگانها و نهادهای دولتی، از نظر دسترسی به سفارت کشورهای دیگر و پرواز به کشور دیگر. از معایب اصلی زندگی در مسکو می توان به هزینه بالای زندگی و ترافیک و شلوغی مسکو اشاره کرد. 

شرایط زندگی در روسیه در شهر سن پترزبورگ 

رو زبان روسی یک اصطلاحی است به نام وسطی طلایی. شاید در مورد سن پترزبورگ این درست باشد. چرا که این شهر از نظر هزینه زندگی کمتر از مسکو است اما از نظر رفاهی شاید چیز زیادی از مسکو کم نداشته باشد. از امیتازات زندگی در سن پترزبورگ می توان به زیبایی فوق العاده این شهر اشاره کرد. دارا بودن مراکز زیاد فرهنگی هنری در این شهر باعث شده است که در روسیه به آن لغت پایتخت فرهنگی داده شود. نسبت به مسکو شهر خلوت  تری است اما از مشکلات اصلی آن میتوان به عدم وجود سفارت یا کنسولگری ایران در این شهر اشاره کرد. و البته هزینه زندگی در این شهر نسبت به شهرهای دیگر روسیه بالاتر است

شرایط زندگی در کازان روسیه

برای یک دانشجو شرایط زندگی در روسیه در شهر کازان شاید بهترین انتخاب باشد. چرا که هزینه زندگی نسبت به مسکو در این شهر خیلی کمتر است. شهر بسیار آرامی است و از نظر فرهنگی نزدیکی بیشتری به فرهنگ ما دارد. از نکات مثبت این شهر برای ایرانیان می توان به وجود کنسولگری ایران در کازان اشاره کرد که در صورت نیاز به کار اداری مربوط به ایران مثل تمدید پاسپورت می توان به آن مراجعه کرد. از نکات منفی شهر کازان می توان به عدم پرواز مستقیم از ایران به کازان اشاره کرد. 

نظرات دانشجویان درباره موسسه روس دانش

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

90 پاسخ

  1. هزینه زندگی روسیه به روبل ماهی حدود 15 تا 30 هزار روبل است. البته بسته به شهر و خود شخص هزینه ها میتونه بیشتر یا کمتر از این باشه

 1. سلام و درود دوتا سوال دارم یکی اینکه در دانشگاه های مورد تایید ایران روسیه به چه زبانی تدریس میشن درسا و سوال دوم این ک مدرک زبان روسی رو باید داشته باشیم حتما یا فقط نیاز به مدرک آیلتس یا تافل هست ؟

  1. در اکثر دانشگاه ها تحصیل به روسی است اما در بعضی دانشگاه ها به انگلیسی هم امکان تحصیل هست. باید بفرمایید چه رشته ای مد نظر است. نیاز به داشتن مدرک در اکثر دانشگاه ها نیست

 2. سلام از شرایط خوابگاه های دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ اطلاعی دارین ؟

  1. دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ دو تا خوابگاه داره. یکی شماره 3 و شماره 4- هر دو کنار دانشگاه هست. خوابگاه 4 یکم بهتره. اما در کل خوابگاه هاش خیلی کیفیت خوبی نداره. اتاقها معمولا 3 تا 5 نفره. اما قیمتش مناسبه. ماهی حدود 4 دلار

  2. سلام ممنون از اطلاعات کاملتون همه دانشگاه ها با دلار حساب میشه یا دانشگاه هایی هم هستن که روبل باشه هزینه هاشون؟

   1. شهریه در اکثر دانشگاه ها به روبل است. فقط به خاطر این که متقاضی بهتر متوجه قیمت ها بشه ما معمولا به معادل دلاری اعلام می کنیم. اما دانشگاه به روبل از شما شهریه می گیرد

 3. سلام و وقت بخير
  ببخشيد ميخواستم بدونم بعد از خواندن دو سال تحصيلى و گذراندن ٧٢واحد درسى در رشته دندانپزشكى و دانشگاه موردتاييد امكان انتقال به دانشگاه هاى آزاد و يا پرديس هاى خود شهر”تهران” هم وجود داره يا خير ؟؟

  1. امکان انتقال وجود داره اما تضمینی در انتقال نیست. چون آزمون گرفته میشه و فقط تعداد کمی می تونن انتقالی بگیرن

  2. اره وجود داره. منتهی قبلش باید یه آزمون ورود به ایران بدید. این نکته رو فراموش نکن که اگه میخوای برگردی به ایران، باید تو دانشگاه هایی درس بخونی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستن.

 4. درود
  ایا با مدرک های خیاطی میشه ویزای کاری گرفت من ۴۶ سالمه و ۲۵ سال سابقه اموزش در زمینه خیاطی دارم

  1. ویزای کاری روسیه بسیار سخت است. چون اولا باید حتما تسلط به زبان روسی داشته باشید و هم از طریق شرکت روسی دعوتنامه کاری داشته باشید.

 5. سلام خسته نباشید و از تمام راهنمایی هایی که دارید انجام میدید سپاسگزارم .من میخواستم یه سوال کنم که یک فرد که دیپلم تجربی داره چند سال طول میکشه تا مدرک دندانپزشگی رو بگیره .از وقتی که گذاشتید ممنون و سپاسگزارم

 6. سلام میشه بخاطر اینکه هزینه ها کمتر بشه چند سال اول تحصیل در دانشگاه غیر تایید گرفت بعد بریم دانشگاه مورد تایید؟وایران همچین چیزی رو قبول داره؟

  1. طبق بخشنامه اگر بیش از 50 درصد طول دوره تحصیل در دانشگاه تایید باشه مدرک مورد قبول است. اما این نکته رو در نظر بگیرید که انتقالی گرفتن از دانشگاه غیر تایید به تایید کار راحتی نخواهد بود

 7. سلام. جهت کار تعمیرات کامپیوتر بخوام برم سنت پترربورگ ایا میشه مستقیم اقدام کنم یا باید به واسطه تحصیل دوره زبان روسی برم و کنارش فعالیت کاری بکنم؟

  1. گرفتن ویزای کاری بسیار سخت و پر هزینه هست. اما میتونید با ویزای تحصیلی در کنار تحصیل کار کنید

 8. آیا می‌توانیم در روسیه شغل مورد علاقه یا آزاد پیدا کنیم برای کار کردن ؟

 9. سلام وقت بخیر ببخشید من دیپلم تجربی دارم با معدل 19/21 یه سوال داشتم برای تحصیل در دانشگاه لومونوسوف در رشته پزشکی باید ازمون ورودی هم بدم ؟ یا اینکه مثل ثبت نام مدارس توی ایران که فقط مدرک تحصیلی و شهریه پرداخت میشه ؟؟؟؟
  سوال دوم این که اگر توی ایران کنکور بدم و یه دانشگاه پزشکی قبول بشم میتونم از طریق اون دانشگاه برای تحصیل در روسیه اقدام کنم ؟؟؟ مثلا رتبه بالا توی کنکور نقشی توی پذیرش سریعتر نداره؟؟؟؟

  1. سلام. دانشگاه لومونسف آزمون ورودی شیمی و زبان روسی میگیره. رتبه کنکور ایران هیچ تاثیری در تحصیل در روسیه نداره

 10. سلام برای تحصیل در مقطع ارشد رشته مهندسی هسته ای راکتور چه اقداماتی باید انجام بدم؟هزینه ها به چه صورت اند؟

  1. سلام. بهترین گزینه برای این رشته دانشگاه فیزیک هسته مسکو و دانشگاه دولتی سن پترزبورگ هست. هزینه حدود 4-5 هزار دلار درسال

 11. سلام من دارم مهاجرت میکنم هزینه تحصیل رو خانواده میدن اما هزینه اجاره اپارتمان و زندگی رو میشه با کار کردن در مسکو دراورد چون باتوجه به این قیمت ها ک گفتید اجاره اپارتمان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلاره و در کنار اینا هزینه اب و برق و گاز و رفت و آمد و مترو و هزینه زندگی هم حداقل ۳۰۰ دلار درنظر گرفته شده
  میشه با کارکردن از پس هزینه اجازه و زندگی برومد واقن یا خیر؟؟

  1. سلام. با کار کردن میشه هزینه زندگی را تامین کرد. البته اگر بتونید در خوابگاه زندگی کنید خیلی در هزینه صرفه جویی خواهد شد

 12. سلام خسته نباشید
  من معلم بازنشسته هستم وارشد ادبیات فارسی دارم
  دخترم کلاس هفتم است و میخواهد ادامه تحصیل بدهد
  دخترم دیگرم دیپلم تجربی داره و میخواهد در روسیه پزشکی بخواند
  یا امکان دارد برای ادامه تحصیل آنها بصورت خانوادگی همراهشان باشیم

  1. سلام. متاسفانه امکان تحصیل در قبل از دانشگاه برای دانشجویان خارجی در روسیه عملا وجود نداره چون ویزا نمیدن. تنها راه این هست که شما به عنوان سرپرست خانواده با ویزایی غیر تحصیلی (مثلا کاری) به روسیه آماده و برای اعضا خانواده ویزا بگیرید. بعد از گرفتن ویزا فرزند شما می تواند در مدرسه خصوصی یا مدرسه ایرانیان در مسکو تحصیل کنند

 13. سلام من دانشجوی ترم ۳ ژنتیک دانشگاه آزادم
  میخاستم بدونم بعد از گرفتن مدرک لیسانس میشه برای ادامه تحصیل روسیه هم اقدام کرد یا باید حتمن مدرک لیسانس از یکی از دانشگاهای روسیه باشه تا بشه فوق لیسانس گرفت؟
  و اینکه اگه میشه باز هم قبل دوره فوق همون دوره پادفک رو دارن یا خیر؟
  ممنون

  1. سلام. بله برای مقطع بالاتر می تونید اقدام کنید. از اونجایی که تحصیل در اکثر دانشگاه های روسیه به زبان روسی است نیاز هست که برای تحصیل به زبان روسی ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی بخونید

 14. سلام من فوق لیسانس مهندسی هسته ای دارم ولی مدرک دیپلمم کارودانش هستش میتونم دندانپزشکی بخونم؟

  1. سلام. از نظر روسیه مشکلی نداره. اما برای تایید بودن مدرک در ایران نیاز به دیپلم تجربی یا ریاضی است

 15. سلام وقت شما بخیر من میخوام ارشد بخونم در رشته مدیریت و بازرگانی در دانشگاه های روسیه البته قابل تذکر هست من افغان هستم لطفا رهنمایی کنید .

  1. سلام. شرایط پذیرش و ویزا گرفتن برای شهروندان هر کشور متفاوت است. ما در مورد شهروندان افغانستان معلوماتی نداریم. اما به طور کلی طول دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی 4 سال. ارشد 2 سال و دکترا بین 3 تا 4 سال است. هزینه تحصیل هم به طور متوسط سالی 3-5 هزار دلار است

 16. سلام
  من دانشجوی ترم ۵ تربیت بدنی دانشگاه آزاد هستم .میخواستم ببینم میتونم رشته ی دندانپزشکی در مسکو ثبت نام کنم؟
  داداشم هم دانشجوی مهندسی ایمنی هستش و سربازی نرفته هنوز .میخوام ببینم هر دوتامون میتونیم بریم یا ن.
  و اینکه مدرک زبان لازم داریم یا ن؟
  اگه امکانش هست ،کی میتونیم ثبت نام کنیم؟
  ممنون

  1. سلام. از نظر روسیه هیچ مشکلی نیست و با هر مدرکی می تونید دندانپزشکی ثبت نام کنید. اما برای تایید مدرک در ایران حتما باید دیپلم دبیرستان شما تجربی یا ریاضی باشد

 17. سلام وقت بخیر , اول اینکه چقدر اعتبار داره مدرک پزشکی و دندان پزشکی این دانشگاه ها در سراسر دنیا و ایران و دوم اینکه من دیپلم ریاضی هستم و زبانم قوی نیست, ایا میتونم تحصیل رو شروع کنم , و اینکه دندون و پزشکی هر کدوم چند سال هستند و اینکه بورسیه نمیکنن؟ ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام. هر سال لیست توسط وزارت بهداشت معرفی میشه که تو اون اسامی دانشگاه های معتبر و مورد تایید مشخص میشه. با دیپلم ریاضی هم میتونید پزشکی یا دندانپزشکی در روسیه بخونید. نیاز به مدرک زبان نیست. در خود دانشگاه های روسیه یا سال دوره پادفک زبان روسی می خونید. پزشکی 6 سال و دندانپزشکی 5 سال.

 18. سلام وقت بخیر
  من ۲۶ سالمه و مدرک لیسانس پرستاری دارم.
  مدرک ایلتس و چندتا مقاله علمی هم دارم. برای پزشکی به زبان انگلیسی تا چه تاریخی وقت دارم؟ ایا ورودی بهمن هم داره روسیه؟
  ویزا داده میشه یا هنوز مرزها بسته هست؟

  1. برای دوره ها پادفک می تونید ثبت نام کنید اما برای کورس اصلی فقط پذیرش مهر ماه دارند که زمان ثبت نام برای امسال گذشته

 19. سلام من دکترای ادبیات زبان انگلیسی دارم چگونه میتوان در دانشگاههای روسیه به عنوان استاد تدریس کرد ممنون

  1. سلام. می تونید رزومه و مدارک و به بخش نیروی انسانی دانشگاه های مختلف ارسال کنید. معمولا ایمیل و شماره تماس در وبسایت دانشگاه ها نوشته شده

 20. سلام من فوق دیپلم معماری دارم ۴۲ساله میتونم واسه دندانپزشکی اقدام کنم
  اگه میشه میتونم لا خانواده برم دو فرزند و همسرم
  تحصیل بچه ها چی میشه اونها هم باید هزینه پرداخت کنن
  بچه ها۱۲و۹ساله هستن
  آیا سفر توریستی ویزا میخواد

  1. سلام. روسیه خیلی سخت ویزای همراه میده. هم برای همسرتون و هم فرزندان . سفر توریستی گروهی (از طریق آژانس) ویزا نمی خواد اما تک نفره نیاز به ویزا داره

 21. با سلام
  در مورد حرفه ی آرایشگری آیا راهی هست که بتونیم اونجا کار کنیم شرایطش چجوریه؟؟

  1. شرایط کار کردن در روسیه خیلی دشوار هست. قبل از هر چیزی باید تسلط به زبان روسی داشته باشید و یا از یک شرکت روسی دعوتنامه داشته باشید یا شرکت به نام خودتون تاسیس کنید که هزینه ها تاسیس و نگهداری شرکت هم زیاد است

 22. سلام خسته نباشین ، استاد گچ کار هستم برای مهاجرت به روسیه چکار باید بکنم ، هزینه هاش چقدر میشه برای اقامت دائم

 23. سلام .
  دوست عزیز یک سوال داشتم میگن هزینه زندگی در روسیه 80 درصد کمتر از ایران است آیا این جمله درست است …
  من که نگاه میکنم قیمت ها رو اصلا چنین چیزی نیست .

  1. سلام. نه اصلا چنین چیزی نیست. به طور متوسط هزینه زندگی در روسیه بالاتر از ایران است

 24. سلام،من ۳۶ سال دارم و متاهل و دارای یک فرزند پسر هستم
  مدرک لیسانس عمران دارم و سابقه کار مرتبط۱۲ سال و بیمه به همین مقدار دارم،قصد مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته عمران دارم و میخوام بهمراه خانواده مهاجرت کنم،خواستم ببینم امکانش هست یا نه؟
  هزینه زندگی متاهلی؟هزینه تحصیل؟کار همزمان با تحصیل؟
  همسرم عکاس و فیلمبردار هستش که مجوز رسمی داره،میتونه کار کنه اونجا؟

  1. به طور کلی جدا از بحث تحصیلی از راه های دیگه مهاجرت کردن به روسیه خیلی دشوار است. بحث اقامت – گرفتن ویزای کاری روسیه – تسلط به زبان روسی از موانع اصلی مهاجرت به روسیه است

 25. سلام ۱۸ ساله هستم و قصد تحصیل در رشته پزشکی به انگلیسی دارم،چقدر طور میکشد پذیرش دانشگاه بگیرم و هزینه چقدر است؟

  1. برای این که مدرک شما مورد تایید ایران باشه ابتدا باید یک دوره زبان (بهتر است پادفک) بخوانید و بعد از قبولی در آزمون آ2 می توانید وارد کورس انگلیسی شوید

 26. سلام.خسته نباشید.من دیپلم تجربی دارم میخواهم دریکی ازارزان ترین دانشگاه های روسیه رشته پزشکی تحصیل کنم.تقریباشهریه سالانه دانشگاه وهزینه های مسکن وخوراک و…چقدرمیشود

  1. در دانشگاه های مورد تایید ایران کمترین هزینه از 4200 دلار در سال و در دانشگاه های غیر تایید از حدود 2 هزار دلار در سال

   1. سلام روزتون بخیر این هزینه مجوع خورد وخوراک و خوابگاه و …. و تحصیل ذر سال است؟

    1. خیر این شهریه دانشگاه هست. هزینه زندگی در سال هم در شهر مسکو حدود 5 هزار دلار. در شهرهای دیگه بین 3-4 هزار دلار در سال

 27. سلام وقتتون بخیر، آیا با دیپلم 11 ساله فنی و حرفه ای هم میتونیم برای رشته پزشکی اقدام کنیم؟ در صورت امکان لطفاً توضیح بدین که چه اقداماتی باید انجام داد، ممنونم

  1. سلام. بله با دیپلم فنی هم می توان برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام کرد. یک سال دوره پادفک در روسیه به عنوان دوره پیش دانشگاهی محسوب می شود. فقط تا قبل از پایان تحصیل باید در مدرسه ایرانی مسکو دیپلم تجربی یا ریاضی بگیرید تا زمان بازگشت به ایران مدارک مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد

 28. سلام خسته نباشید برای تحصیل در داروسازی روسیه در ارزان ترین دانشگاه نیاز ب چقد پول هست؟

  1. سلام. اگر دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه مورد نظر است داروسازی دو دانشگاه روسیه مورد تایید است. هر دو در شهر مسکو و شهریه حدود ۶ هزار دلار در سال است

 29. سلام من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم با معدل۱۳/۸۳و ۳۹سالع هستم بدون مدرک زبان میتونم برا مقطع ارشد در رشته hseیا رشته محیط زیست یا مدیریت پسماند بخونم؟ و اینکه کلا ۳۰۰میلیون پول دارم

  1. سلام. در صورت تسلط به زبان روسی یا انگلیسی اجباری به داشتن مدرک زبان در مقطع ارشد نیست. می تونید بدون مدرک زبان تحصیل کنید. این مبلغ برای شهریه دانشگاه در روسیه مناسب است . اما برای هزینه زندگی کافی نیست. البته اگر بتوانید در کنار تحصیل کار کنید شاید بشود با این مبلغ فارغ التحصیل شد

 30. برای تحصیل مدارس شبانه روزی روسیه دوره دبیرستان باید چیکارکنیم نوجوان ۱۷ساله

  1. روسیه برای تحصیل در دبیرستان ویزا صادر نمی کند. فقط بعد از گرفتن دیپلم و برای تحصیل در دانشگاه می توانید اقدام کنید.

 31. سلام شانس قبولی در بورسیه پاولف چقدره واینکه برای ثبت نام باید هزینه ای واریز کنیم یا نه ؟

  1. سلام. ثبت نام هزینه نداره. در بهمن ماه که لینک ثبت نام مشخص شد می تونید ثبت نام کنید. اما شانس قبولی کم است

 32. سلام و خسته نباشید من میخوام برای بورسیه دانشگاه پاولف ثبت نام کنم معدلم ۱۷/۶۰ چ تاریخی میتونم این کار رو کنم ؟ و از چه راهی باید اقدام کنم؟

  1. سلام. ثبت نام بورسیه روسیه از بهمن ماه توسط وزارت علوم روسیه انجام میشه. جهت دریافت لینک ثبت نام و نحوه ثبت نام می توانید بهمن ماه با مشاورین روس دانش تماس بگیرید

 33. سلام خسته نباشید ثبت نام پادفک رودن هنوز مهلت داره برای ثبت نام؟

 34. با سلام
  هزینه مربوط به پزشک با بیمه دانشجویی ۲۰ دلار هست ؟
  میخواستم بدونم مثلا برای یه سرماخوردگی ساده مراجعه به پزشک و خرید نسخه کاملا حدودا چند دلار میشه (با بیمه خود دانشگاه) ؟

  1. سلام. این هزینه متوسط یک ویزیت دکتر به طور متوسط هست. بیمه دانشجوی در روسیه فقط برای موارد اورژانسی قابل استفاده است.

 35. با سلام. آیا منازلی که در سن پترزبورگ اجاره می‌شود با اساس منزل و یا اصطلاحا فول فرنیشد هستند یا وسایلی از قبیل گاز و یخچال و تخت خواب باید خریداری شوند. ممنون

  1. سلام. منازل اجاره ای در روسیه معمولا وسایل اولیه زندگی مثل مبلمان – اجاق گاز – یخچال و لباسشویی دارند.

 36. دانشجویان ایرانی میتوانند در روسیه کار کنند؟
  درآمد کار دانشجویی در مسکو چقدر است ؟

  1. بله دانشجویان ایرانی اجازه دارند حین تحصیل در روسیه کار کنند. درامد کارهای دانشجویی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است

   1. ممنون میشم چند شغل دانشجویی نام ببرین
    و ساعت کاریشون حدودا چند ساعت در روز هست ؟

    1. برای کارهای دانشجویی در روسیه به عنوان مثال می شود به کار در رستوران ها ، تاکسی ، کار در موسسات زبان به عنوان مدرس زبان انگلیسی (اگر مدرک زبان انلگیسی داشته باشید) اشاره کرد

    1. بستگی به این داره که در کجا و چه زمانی کار کنید. باید توجه داشته باشید در کنار درس شما وقت آزاد زیادی ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.