دانشگاه فدرال کازان

3.7
(34)

Kazan Federal University

🏛 سال تاسیس دانشگاه کازان : ۱۸۰۴ میلادی

 👩🏻‍🎓 تعداد دانشجویان: ۳۵۰۰۰ / تعداد دانشجویان خارجی: ۵۰۰۰

 🔰 تعداد رشته اصلی: ۱۸ / تعداد دانشکده: ۲۲۱

 👨🏻‍🔬تعداد اساتید: ۴۰۰۰

 🧑‍🎓 ظرفیت دانشجویان خارجی: لیسانس: – / فوق لیسانس: – / متخصص: – / آماده سازی کادر مجرب: –

📚تعداده دوره های اختصاصی دانشجویان خارجی: پادفک: – / زبان روسی: – / دوره های کوتاه مدت: –

 


https://rusdanesh.com/wp-content/uploads/2021/05/IMG_2247.mp4

دانشگاه فدرال کازان


دانشگاه فدرال کازان (قازان) یکی از ده دانشگاه جامع روسیه می باشد. این دانشگاه های جامع که دارای قدمت زیاد می باشند در سالیان طولانی متخصصین زیادی را در زمینه های مختلف آموزش داده اند. 

تحصیل پزشکی در دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان در سال 2021 مورد  تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. امکان تحصیل پزشکی هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه فدرال کازان

از سال 2021 امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. البته مشروط به این که شخص قبل از ورود به کورس اصلی آموزش زبان روسی دیده باشد و موفق به دریافت مدرک رسمی زبان روسی شده باشد. در دانشگاه کازان نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی وجود دارد. 

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

در دانشگاه پزشکی شهریه بستگی به این که شما به زبان روسی یا انگلیسی تحصیل نمایید متفاوت است و این تفاوت تقریبا دو برابر است. تحصیل پزشکی به زبان روسی در دانشگاه فدرال کازان حدود سه هزار دلار در سال است. اما تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه کازان حدود 6 هزار دلار در سال است. 

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه فدرال کازان

از سال 2021 دانشگاه کازان برای شهروندان ایرانی شرط معدل در نظر گرفته است. برای تحصیل در دانشگاه فدرال کازان در رشته پزشکی حداقل معدل شما باید بالای 16 باشه. منظر از معدل معدل کل و همچنین نمرات زیست و شیمی است. 

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه فدرال کازان

در دانشگاه فدرال کازان امکان تحصیل دندانپزشکی نیز وجود دارد و مورد تایید ایران نیز می باشد. 

شهریه تحصیل دندانپزشکی با پزشکی تفاوت چندانی ندارد و شهریه دندانپزشکی دانشگاه کازن نیز حدود 3 هزار دلار در سال است.

تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی در دانشگاه فدرال کازن

توجه داشته باشید که تا سال 2020 امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی در دانشگاه فدرال کازان وجود دارد ولی در سال 2021 امکان تحصیل دندانپزشکی فقط به زبان روسی در این دانشگاه میسر می باشد. 

پادفک دانشگاه کازان روسیه

دوره پادفک درواقع دوره پیش دانشگاهی با کالج قبل از ورود به دانشگاه  است. در این دوره زبان روسی و زیست شناسی و شیمی آموزش داده می شود. پادفک دانشگاه کازان یکی از ارزانترین و در این حال با کیفت ترین پادفک ها در دانشگاه های مورد تایید ایران است. 

شهریه پادفک دانشگاه کازان

هزینه پادفک دانشگاه فدرال کازان 150 هزار روبل که تقریبا معادل 2000 هزار دلار است.

جهت ثبت نام پادفک دانشگاه کازان همکنون تماس بگیرید

شهریه داروسازی به تومان در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

تحصیل داروسازی دانشگاه فدرال کازان

در سال 2021 چهار دانشگاه در روسیه مورد تایید ایران می باشند که در آنها امکان تحصیل داروسازی وجود دارد. یکی از این دانشگاه ها دانشگاه فدرال کازان است. 

شهریه داروسازی دانشگاه کازان حدود 75 میلیون تومان در سال است. 

دانشگاه فدرال کازان یکی از سه دانشگاه برتر کلاسیک روسیه و یکی از بیست دانشگاه برتر این کشور می باشد.

دانشکده ها:

 • فیزیک و ریاضیات
 • علوم تجربی
 • اطلاعات و محاسبات فنی
 • اتومات و مدیریت
 • محافظیت محیط زیست
 • اقتصاد و مدیریت
 • آموزش و پرورش
 • علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • پزشکی
 • فرهنگ و هنر

دانشگاه فدرال کازان یکی از دانشگاه های پیشرو در زمینه تحقیق و پژوهش می باشد

دانشگاه فدرال کازان با حدود ۲۰۰ دانشگاه دنیا همکاری دارد که از آن جمله:

 • دانشگاه گیسین
 • دانشگاه استراسبورگ 
 • دانشگاه کانادزاو
 • دانشگاه علمی تحقیقاتی ژاپن
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه فنی درزدن.
 • دانشگاه هلسینگی
 • دانشگاه پکن.
 • دانشگاه ایالت آریزون
 • دانشگاه میامی
 • دانشگاه نفت جنوب غرب چین

پادفک زبان روسی چیست ؟

دوره پادفک زبان روسی در واقع دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه در روسیه است. در دوره پادفک به دانشجویان خارجی از ابتدا و از صفر آموزش زبان روسی داده می شد. پادفک را شاید بتوان با دوره پیش دانشگاهی نیز مقایسه کرد چرا که در این دوره علاوه بر اموزش زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی شما نیز اموزش داده می شود. به طور مثال برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست و شیمی نیز اموزش داده می شود. در واقع دروه پادفک به شما کمک می کند که در طول تحصیل به زبان روسی در رشته خود مشکلات کمتری داشته باشید و همچنین شما را آماده می کند که برای دادن ازمون ورود به دانشگاه .

آزمون ورود به دانشگاه های روسیه

همانطور که می دانید در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به دانشگاه و بعد از دوره پادفک آزمون ورودی گرفته می شود. این آزمون توسط هر دانشگاه به طور مستقل برگزار می شود. شما می توانید به طور همزامان در آزمون رورودی دانشگاه های مختلف روسیه شرکت کنید. ازمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در اکثر دانشگاه ها نمره ۵۰ از ۱۰۰ می باشد.

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود.

 • سطح مقدماتی که به A1 معروف است
 • سطح پایه زبان روسی یا A2
 • سطح یک زبان روسی B1
 • سطح دو زبان روسی B2
 • سطح سه زبان روسی C1
 • سطح چهار زبان روسی C2

آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود. آزمون شامل :

خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن


دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه به دو گروه تقسیم می شوند. یکی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت که برای رشته های حوزه پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی) در نظر گرفته شده است. و دیگری لیست مورد تایید وزارت علوم که برای رشته های غیر پزشکی مطرح است. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران بسیار گسترده است و برای کشور روسیه شامل ۱۳۰ دانشگاه می شود. اما در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت شرایط فرق می کند و هم تعداد دانشگاه ها محدود است و هم شرایط و قوانین بسیار پیچیده تر. برای آگهی از آخرین تغییرات در آیین نامه وزارت بهداشت می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و از آخرین تغییرات مطلع شوید.

 

طبق بشنامه سال ۲۰۲۱ وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های زیر در کشور روسیه مورد تایید می باشند :

 • دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو
 • پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو
 • پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه رودن مسکو
 • پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه پیراگف مسکو
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
 • پزشکی – دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه فدرال کازان
 • پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک


هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف بسته به رشته و مقطع و زبان تحصیلی متفاوت است. به طور کلی تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه بین ۳ تا ۵ هزار دلار در سال و برای رشته های حوزه پزشکی بین ۳ تا ۸ هزار دلار در سال است. البته شهریه در سال معمولا به روبل اعلام می شود و در بعضی سالها شهریه افزایشی حدود ۵ تا ۱۰ درصد دارد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در شهرهای مختلف متفاوت است. گرانترین شهر روسیه مسکو پایتخت این کشور است . بعد از آن شهر سن پترزبورگ  گرانترین شهر روسیه محسوب می شود. هزینه متوسط دانشجویی در شهر مسکو در ماه حدود ۵ دلار. در شهر سن پترزبورگ حدود ۳۰۰ دلار و در شهرهای دیگر روسیه مثل کازان و نووسبیرسک حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه

مراحل ثبت نام در دانشگاه های روسیه به این صورت است که شما ابتدا اسکن رنگی مدارک تحصیلی خود را تحویل دفتر ما در شهر تهران داده و یا از طریق ایمیل برای ما ارسال می کنید. قرارداد توسط موسسه آماده می شود . مدارک شما توسط ما در روسیه ترجمه و تایید می شود. پذیرش از دانشگاه مورد نظر اخذ می گردد و نامه پذیرش و دعوتنامه جهت گرفتن ویزای تحصیلی ارسال می شود. زمان ورود شما به روسیه نیز همکاران ما در فرودگاه به استقبال شما آمده و شما را در تمام مراحل ثبت نام دانشگاه (ترانسفر فرودگاه – ثبت نام و اسکان در خوابگاه – ثبت نام دانشگاه – آزمایشات پزشکی – بیمه – افتتاح حساب بانکی و …) همراهی می کنند. به مدت ۶ ماه بعد از حضور شما در روسیه نیز مشاورین روس دانش به طور کامل آماده همکاری و همیاری شما در تمام مراحل تحصیل می باشند.

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

اکثر متقاضیان به تحصیل در روسیه در رشته های غیر پزشکی شامل : نفت و گاز – اقتصاد – حقوق – هنر – کامپیوتر – هوا فضا می شوند. دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ۴ سال – در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا بین ۳ تا چهار سال است. شما در مقطع کارشناسی ارشد در نیم سال دوم از سال دوم تحصیل خود باید پایان نامه آماده کرده و دفاع نمایید. در مقطع دکتر در دو سال اول همزمان با تحصیل ، کارهای مقدماتی پایان نامه خود را انجام می دهید و دو سال پایان تحصیل به طور تمام وقت بر روی پایان نامه خود کار می کنید. در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد.

شایعات و حقایت تحصیل در روسیه

۱— روسیه بسیار کشور گرانی است برای تحصیل و زندگی

شایعه 

توضیح: با توجه به نواسانان اخیر ارز زندگی در خارج از کشور در مقایسه با ایران شاید گران به نظر برسد اما در حقیقت در مقایسه با کشورهای دیگر هزینه تحصیل و زندگی در روسیه از خیلی کشورهای دیگر کمتر است. شاید بتوان آن را جزو کشورهای متوسط از نظر هزینه در نظر گرفت

۲- سطح دانشگاه های روسیه خیلی پایین است

شایعه

تعداد ۲۷ دانشگاه روسیه در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد. این در حالی است که تنها ۶ دانشگاه از ایران در این لیست قرار دارد.

۳— تحصیل در روسیه راحت است

حقیقت

در مقایسه با کشورهای اروپایی تحصیل در این کشور راحت تر است. معمولا اساتید برای دانشجویان خارجی سختگیری کمتری از خود نشان می دهند.

۴— زبان روسی بسیار زبان ساده است.

شایعه

زبان روسی بسیاز زبان دشوار و پیچیده ای است. البته این به این معنی نیست که یادگیری زبان روسی غیر ممکن است. البته شما در صورت زندگی در روسیه و صرف کمی تلاش می توانید ظرف مدت ۱۸ تا ۲۴ ماه زبان روسی خود را به سطحی برسانید که برای زندگی و تحصیل در این کشور مشکلی نداشته باشید.

۵— با تحصیل در روسیه شما می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

شایعه

داشتن مدرک تحصیلی در این کشور برای گرفتن اقامت امتیاز محسوب می شود اما صرفا با تحصیل در این کشور نمی توان اقامت گرفت.

۶— گرفتن ویزا تحصیلی روسیه خیلی راحت است

حقیقت

برخلاف کشورهای منطقه شینگن، گرفتن ویزای تحصیلی روسیه راحت است. داشتن دعوت نامه از یک دانشگاه برای گرفتن ویزا کافی است. نیازی به مصاحبه و حساب بانکی و دیگر مدارک نیست. بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی احتمال رد شدن درخواست ویزای بسیار کم است.

۷— در روسیه فقط با پول دادن می توان وارد دانشگاه شد.

شایعه

در بعضی دانشگاه های نا معتبر شما با دادن رشوه می توانید وارد دانشگاه شوید. ولی ورود به دانشگاه های معتبر (از لحاظ بین الملل نه ایران) با پرداخت رشوه تقریبا غیر ممکن است. 

۸— روسها مردمان نژاد پرستی هستند.

شایعه

روسها قالبا مردمان میهن پرستی هستند ولی این به معنی نژاد پرستی نیست. به ندرت شما می توانید شاهد برخورد نامناسب یک شهروند روس با یک فرد خارجی باشید. البته در مجموع نسبت به شهروندن کشورهای آسایی میانه (که قالبا به عنوان نیروی کار به این کشور مهاجرت می کنند) نگاه از بالا به پایین وجود دارد.

۹— روسی کشور بسیار سرد سیری است.

حقیقت

در بخشهای مرکزی روسیه زمستانهای سرد و طولانی دارد. البته در مسکو و سن پترزبورگ میانگین دما در زمستان ۶- درجه و در تابستان ۱۸+ درجه می باشد.

۱۰ — مدرک تحصیلی روسیه در کشورهای دیگر اعتبار ندارد. 

شایعه 

مدرک تحصیلی از دانشگاه هایی که دارای اعتبار جهانی هستند مورد تایید است. حدود ۱۳۰ دانشگاه این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.

۱۱ زبان روسی زبان کم کاربردی است

شایعه

زبان روسی به عنوان یکی از ۵ زبان اول دنیا به شما می رود. یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد زبان روسی است.

۱۲— پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی خیلی راحت است

شایعه

امکان پیدا کردن کار ضمن تحصیل در روسیه بسیار دشوار است.

۱۳— مردم روسیه اصلا انگلیسی نمی دانند

حقیقت

قشر تحصیل کرده آشنایی نسبی با زبان انگلیسی دارند اما در مجموع اکثر مردم این کشور نمی توانند به زبان انگلیسی صبحت کنند. حتی در خیابان نیز شما به ندرت می توانید تابلو به زبان انگلیسی پیدا کنید.

۱۴— روسیه بزرگرتین کشور دنیا است.

حقیقت

به لحاظ وسعت روسیه پهناورترین کشور دنیاست. این کشور ۲ و نیم برابر بزرگتر از قاره اروپا و ۴۷ برابر بزرگتر از کشور آلمان می باشد.

۱۵— کیفیت رفاحی خوابگاه ها در روسیه خیلی بالاست

شایعه

با توجه به قدمت دانشگاه ها و عدم نوسازی، کیفت خوابگاه در اکثر دانشگاه های این کشور پایین است.

۱۶— ورود به دانشگاه بدون آزمون ورودی است

شایعه

در اکثر دانشگاه های روسیه ورود به دانشگاه منوط به قبولی در آزمون ورودی است (با استثنا دانشجویان بورس). البته امتحان ورودی در اکثر دانشگاه ها بسیار راحت است و شما با یک آمادگی نسبی می توانید در آزمون ورودی قبول شوید.