Rusdanesh

دانشگاه لومونسف – دانشگاه ملی مسکو 2021

اعزام دانشجو به روسیه
🏛  سال تاسیس دانشگاه لومونسف  : 1755 میلادی 

👩🏻‍🎓 تعداد دانشجویان: 30000 / 🧑‍🎓تعداد دانشجویان خارجی: 4000

⚛️ تعداد رشته اصلی: ۸۰ دوره کارشناسی- ۸ دوره تخصصی – ۱۳۰ دروه کارشناسی ارشد – سه دوره ای بی ام ABM

👩🏻‍🏫 تعداد اساتید: 11000

📚 کتابخانه دانشگاه دولتی مسکو دارای بیش از 9،000،000  جلد کتاب

🔰 دوره های اختصاصی دانشجویان خارجی: پادفک پزشکی- پادفک اقتصاد- پادفک علوم پایه- پادفک فیزیک و ریاضی

 

دانشگاه لومونوسف (Lomonosov Moscow State University) یکی ازقدیمی ترین ، زیباترین وبزرگترین دانشگاه های روسیه می باشد که به نام یکی از دانشمندان برجسته این کشور( میخائیل لومونسوف ) نامگذاری شده است. تاسیس دانشگاه لومونوسف مسکو به سال 1755 میلادی بازمیگرد. لومونسف یک دانشگاه دولتی میباشد که در دوره های کارشناس ، کارشناسی ارشد، دوره های تخصصی و دوره دکترا دانشجو جذب میکند. لومونوسف هرساله حدودا 4000 دانشجو ازسرتاسرجهان را پذیرش میکند. دانشگاه لومونسف در بین دانشگاه های روسیه دارای مقام اول و در بین دانشگاه برتر در جهان رتبه ی ۱۰۸ جهانی را داراست و دارای اعتبار جهانی و بین المللی بالایی در سطح بین الملل هست

 

حدودا40000 فارغ التحصیل درهمه مقاطع از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و همچنین نزدیک به 7000 دانشجوی کارشناسی وبیش از5000 نفردر دوره های تخصصی مشغول به تحصیل میباشند. دراین دانشگاه بیش از 6000 استاد و 5000 محقق در دانشکده ها و موسسات تحقیقاتی مشغول به فعالیت میباشند.

سال تحصیلی در MSU در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ماه ژوئن به پایان می رسد .

 

 

ساختمان دانشگاه لومونسف

محوطه دانشگاه مسکو یک سیستم بسیار پیچیده است که دارای 1000000متر مربع مساحت در1000ساختمان و سازه است که دارای 39دانشکده دانشگاه مسکو شامل 15 موسسه پژوهشی، 4 موزه، 6 شعبه محلی در روسیه و خارج از کشور، حدود 380 بخش،8 خوابگاه ،پارک علمی، باغ گیاه شناسی، کتابخانه، انتشارات دانشگاه و چاپخانه، مرکز تفریحی و همچنین یک مدرسه شبانه روزی برای کودکان استعدادبرتر میباشد.
سیستم کتابخانه MSU یکی از بزرگترین در روسیه است با 9،000،000 کتاب، 2،000،000 از آنها در زبان های خارجی و میانگین تعداد خوانندگان 55،000، با استفاده از 5،500،000 کتاب در سال است.
تحصیل در دانشگاه لومونسف در بیشتر رشته های این دانشگاه خصوصا رشته های پزشکی و داروسازی به زبان روسی است و هیچ دوره انگلیسی و پادفک انگلیسی مانند تمامی دانشگاه های روسیه برای دانشجویان وجود ندارد, و دانشجویان برای تحصیل در این رشته ها حتما باید دوره پادفک زبان روسی این دانشگاه را گذرانده و پس ازبه پایان رساندن این دوره باموفقیت میتواننددرامتحان ورودی زیست و شیمی شرکت کنن بعدازنمره قبولی برای تحصیل در دوره پزشکی و داروسازی به زبان روسی این دانشگاه اقدام کنند.

 

رشته پزشکی دانشگاه ملی مسکو 

در دانشگاه لومونوسف مسکو امکان تحصیل در رشته های پزشکی و داروسازی وجود دارد. شهریه پزشکی دانشگاه ملی مسکو سال 2021 حدود 7000 دلار در سال است. شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف 6000 دلار در سال است. توجه داشته باشید که رشته دندانپزشکی دانشگاه لومونسف وجود ندارد. 

 

دانشکده پزشکی لومونسف مسکو 

 • دانشکده زنان و مامایی
 • دانشکده بیوشیمی و پزشکی مولوکولی
 • دانشکده بیماریهای داخلی
 • دانشکده بیوفیزیک
 • دانشکده مراقبت های بالینی
 • دانشکده آناتومی توپوگرافی
 • دانشکده جراهای های عمومی و تخصصی
 • دانشکده چشم پزشکی
 • دانشکده تراپی
 • دانشکده اورولوژی و آندرولوژی
 • دانشکده داروشناسی
 • دانشکده تکنولوژی داروسازی
 • دانشکده های داروهای شیمیایی، فارماکوگنوزی
 • دانشکده فیزیولوژی و آسیب شناسی
 • دانشکده جراحی
 • دانشکده اکولوژی پزشکی و فوریت های پزشکی

هزینه تحصیل دردانشگاه لومونوسوف 

هزینه پادفک زبان روسی مدت دوره یک سال 6000 دلار 
هزینه پزشکی عمومی به زبان روسی مدت دوره 7 سال : 7000 دلار در سال
هزینه داروسازی به زبان روسی مدت دوره 6 سال : 6000 دلار در سال
بیمه درمانی 75 دلار
هزینه سکونت 500 دلار در ماه

خوابگاه دانشگاه لومونسف مسکو 

خوابگاه های این دانشگاه دارای 8 ساختمان با ظرفیت 12000 نفررا دارا. هستند یکی از بهترین خوابگاه های فدراسیون روسیه میباشد. خوابگاه های این دانشگاه در ۷ منطقه مختلف مسکو قرار دارند که فاصله آنها ازدانشگاه 5 کیلومترمیباشد.

 پادفک زبان روسی چیست ؟

دوره پادفک زبان روسی در واقع دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه در روسیه است. در دوره پادفک به دانشجویان خارجی از ابتدا و از صفر آموزش زبان روسی داده می شد. پادفک را شاید بتوان با دوره پیش دانشگاهی نیز مقایسه کرد چرا که در این دوره علاوه بر اموزش زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی شما نیز اموزش داده می شود. به طور مثال برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست و شیمی نیز اموزش داده می شود. در واقع دروه پادفک به شما کمک می کند که در طول تحصیل به زبان روسی در رشته خود مشکلات کمتری داشته باشید و همچنین شما را آماده می کند که برای دادن ازمون ورود به دانشگاه .

آزمون ورود به دانشگاه های روسیه

همانطور که می دانید در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به دانشگاه و بعد از دوره پادفک آزمون ورودی گرفته می شود. این آزمون توسط هر دانشگاه به طور مستقل برگزار می شود. شما می توانید به طور همزامان در آزمون رورودی دانشگاه های مختلف روسیه شرکت کنید. ازمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در اکثر دانشگاه ها نمره ۵۰ از ۱۰۰ می باشد.

 

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود.

 • سطح مقدماتی که به A1 معروف است
 • سطح پایه زبان روسی یا A2
 • سطح یک زبان روسی B1
 • سطح دو زبان روسی B2
 • سطح سه زبان روسی C1
 • سطح چهار زبان روسی C2

آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود. آزمون شامل :

خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن

 

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه به دو گروه تقسیم می شوند. یکی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت که برای رشته های حوزه پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی) در نظر گرفته شده است. و دیگری لیست مورد تایید وزارت علوم که برای رشته های غیر پزشکی مطرح است. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران بسیار گسترده است و برای کشور روسیه شامل ۱۳۰ دانشگاه می شود. اما در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت شرایط فرق می کند و هم تعداد دانشگاه ها محدود است و هم شرایط و قوانین بسیار پیچیده تر. برای آگهی از آخرین تغییرات در آیین نامه وزارت بهداشت می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و از آخرین تغییرات مطلع شوید.

طبق بشنامه سال ۲۰۲۱ وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های زیر در کشور روسیه مورد تایید می باشند :

 • دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو
 • پزشکی و داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو
 • پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه رودن مسکو
 • پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه پیراگف مسکو
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
 • پزشکی – دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه فدرال کازان
 • پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف بسته به رشته و مقطع و زبان تحصیلی متفاوت است. به طور کلی تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه بین ۳ تا ۵ هزار دلار در سال و برای رشته های حوزه پزشکی بین ۳ تا ۸ هزار دلار در سال است. البته شهریه در سال معمولا به روبل اعلام می شود و در بعضی سالها شهریه افزایشی حدود ۵ تا ۱۰ درصد دارد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در شهرهای مختلف متفاوت است. گرانترین شهر روسیه مسکو پایتخت این کشور است . بعد از آن شهر سن پترزبورگ  گرانترین شهر روسیه محسوب می شود. هزینه متوسط دانشجویی در شهر مسکو در ماه حدود ۵ دلار. در شهر سن پترزبورگ حدود ۳۰۰ دلار و در شهرهای دیگر روسیه مثل کازان و نووسبیرسک حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه

مراحل ثبت نام در دانشگاه های روسیه به این صورت است که شما ابتدا اسکن رنگی مدارک تحصیلی خود را تحویل دفتر ما در شهر تهران داده و یا از طریق ایمیل برای ما ارسال می کنید. قرارداد توسط موسسه آماده می شود . مدارک شما توسط ما در روسیه ترجمه و تایید می شود. پذیرش از دانشگاه مورد نظر اخذ می گردد و نامه پذیرش و دعوتنامه جهت گرفتن ویزای تحصیلی ارسال می شود. زمان ورود شما به روسیه نیز همکاران ما در فرودگاه به استقبال شما آمده و شما را در تمام مراحل ثبت نام دانشگاه (ترانسفر فرودگاه – ثبت نام و اسکان در خوابگاه – ثبت نام دانشگاه – آزمایشات پزشکی – بیمه – افتتاح حساب بانکی و …) همراهی می کنند. به مدت ۶ ماه بعد از حضور شما در روسیه نیز مشاورین روس دانش به طور کامل آماده همکاری و همیاری شما در تمام مراحل تحصیل می باشند.

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

اکثر متقاضیان به تحصیل در روسیه در رشته های غیر پزشکی شامل : نفت و گاز – اقتصاد – حقوق – هنر – کامپیوتر – هوا فضا می شوند. دوره تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ۴ سال – در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا بین ۳ تا چهار سال است. شما در مقطع کارشناسی ارشد در نیم سال دوم از سال دوم تحصیل خود باید پایان نامه آماده کرده و دفاع نمایید. در مقطع دکتر در دو سال اول همزمان با تحصیل ، کارهای مقدماتی پایان نامه خود را انجام می دهید و دو سال پایان تحصیل به طور تمام وقت بر روی پایان نامه خود کار می کنید. در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد.

 

مطالب مرتبط 


سوالات متداول

آیا دانشگاه لومونسف معتبر است ؟

دانشگاه دولتی مسکو که به نام دانشگاه لومونسف معروف است بهترین و معتبر ترین دانشگاه روسیه است. دانشگاه ملی مسکو تنها دانشگاه روسیه است که در جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است. این دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در جایگاه ممتاز قرار دارد. 

رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه لومونسف مورد تایید ایران است ؟

دانشگاه لومونسف همیشه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده. امکان تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی در دانشگاه لومونسف وجود دارد. اما در این دانشگاه رشته دندانپزشکی وجود ندارد. دوره پزشکی و داروسازی ۶ سال است. 

در چه رشته های می شود در دانشگاه ملی مسکو تحصیل کرد ؟

دانشگاه ملی مسکو یکی از دانشگاه های جامع روسیه است. در این دانشگاه در اکثر رشته ها امکان تحصیل وجود دارد. دانشگاه های علوم انسانی و علوم اجتماعی بیشتر بخش از رشته های این دانشگاه را تشکیل می دهد. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

38 پاسخ

 1. سلام آیا در دانشگاه لومونوسوف مسکو تخصص قلب و عروق یا مغز واعصاب ارائه میشه ؟ لطفا جواب بدید.
  به جوابتون خیلی نیاز دارم.

  1. https://rusdanesh.com/msu/
   دانشکده پزشکی لومونسف مسکو
   دانشکده زنان و مامایی
   دانشکده بیوشیمی و پزشکی مولوکولی
   دانشکده بیماریهای داخلی
   دانشکده بیوفیزیک
   دانشکده مراقبت های بالینی
   دانشکده آناتومی توپوگرافی
   دانشکده جراهای های عمومی و تخصصی
   دانشکده چشم پزشکی
   دانشکده تراپی
   دانشکده اورولوژی و آندرولوژی
   دانشکده داروشناسی
   دانشکده تکنولوژی داروسازی
   دانشکده های داروهای شیمیایی، فارماکوگنوزی
   دانشکده فیزیولوژی و آسیب شناسی
   دانشکده جراحی
   دانشکده اکولوژی پزشکی و فوریت های پزشکی

 2. شرایط بورس تحصیلی در روسیه چجوری و چه دانشگاه هایی بورس دارن و چه شرایطی میخوان

  1. به طور کلی برای رشته های غیر پزشکی اگر معدل بالا تر از 17 دارید شانس گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه است. برای رشته پزشکی و دندان پزشکی شانس گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه خیلی کم است

 3. سلام خسته نباشید
  ایا در رشته عمران و معماری هم دانشگاه لومونسوف دانشجو قبول میکنه؟

  1. سلام. در رتشه ها تخصصی بهتره دانشگاهی انتخاب کنید که تخصصی باشه . مثل دانشگاه معماری سن پترزبورگ

 4. سلام آقای مهندس وقتون بخیر
  من به دلیل بیماری قلبی که دارم متاسفانه دکترم از واکسن زدن منع ام کرده آیا برای ورود به روسیه و دانشگاه های روسیه و همچنین شرکت در دوره های پادفک حتما باید واکسن بزنم.؟ یا تست پی آر سی منفی کافیه .؟
  می تونم از دکترم گواهی بگیرم.
  بطور کلی زدن واکسن در روسیه اجباری است.؟ یا خیر.؟
  هزینه انجام کارها های مهاجرت و پذیرش توسط شما چقدر می باشد.؟ و دفتر نمایندگی هم در ایران دارید.؟

  1. سلام. برای ورود به خاک روسیه داشتن کارت واکسن اجباری نیست و با داشتن تست منفی کرونا می توانید وارد بشید. اما برای حضور در کلاسها در حال حاضر داشتن کارت واکسن اجباری است. البته شاید با گواهی پزشک بتونید شرکت کنید.
   برای تماس با دفتر روس دانش در ایران می تونید با شماره زیر تماس بگیرید
   09387441749

 5. سلام وقت بخیر
  پزشکی که دوره دکتری عمومیش رو تو ایران گرفته و بخواد دوره تخصص وفوق تخصص رو در دانشگاه لومونسوف مسکو بگذرونه، برای ورود به دانشگاه نمره کل معدل در اینصورت مهمه ؟ واینکه اگرمهمه معدل کل کنکور باید حداقل چند باشه ؟…

  1. نمره مهم نیست اما توجه داشته باشید که تخصص پزشکی روسیه مورد تایید ایران نیست

 6. سلام
  ایا امکان شرکت نکردن در پادکف و به صورت مستفیم ازمون دادن هست؟

  1. اگر تحصیل به انگلیسی باشه بله اما مورد تایید ایران نیست. برای تایید بودن حتما باید مدرک زبان روسی داشته باشید حتی اگر تصمیم به تحصیل به زبان انگلیسی را دارید

 7. با قبولی در پادفگ یه دانشگاه،میشه همزمان برای چند دانشگاه،پزشکی و دندانپزشکی،تقاضای پذیرش داد.یا تنها در یک دانشگاه باید تقاضا داد.
  سن هم در قبولی و اخذ پذیرش نقش داره

 8. سلام ایا برای دندانپزکی لومونوسف میشه بورس گرفت؟؟

  1. سلام در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه دانشگاه لومونسف و نووسیبیرسک بورسیه تحصیلی پزشکی ندارند

 9. ازمون ورودی این دانشگاه در حد کنکور ما هست یا اسون تر؟۰

  1. سطح آزمون ورودی دانشگاه لومونسف از کنکور ایران راحت تره

 10. سلام من اگه بخوام برا رشته تاریخ تو این دانشگاه تحصیل کنم آزمون ورودیش به چه شکل است امتحان زبان روسی هم هست؟

  1. سلام. آزمون ورودی هر رشته متفاوت است. برای رشته تاریخ اگر اشتباه نکنیم امتحان زبان و علوم اجتماعی گرفته میشه

 11. سلام اگه پزشکی نووسیبیرسک رو بخونیم بعد دوسال که دوره انگلیسی تموم شد وروسی شروع شد میشه انتقالی گرفت به دانشگاه هایی مثه پاوولو و لومونوسو یا اینکه چون پادفک نگذروندیم نمیشه درخواست داد

  1. شما برای نووسیبرسک هم باید اول اون دوره پادفک رو بخونید. هم تو دانشگاه نووسیبرسک و هم دانشگاه های دیگه دوره پادفک برگزار میشه. شهریه پادفک نووسیبرسک ۴۵۰۰ دلار است.

 12. سلام معدل کل سال ۱۷هست ایا میتوانم در دانشگاه لومونسف برای پزشکی ادامه بدهم

  1. سلام. بله می تونید برای تحصیل در دانشگاه لومونسف اقدام کنید

 13. سلام من میخوام دندانپزشکی بخونم معدل کل15 شده آیا پذیرش میشم….آیا بعد از دوسال میتونم درایران ادامه تحصیل بدم

  1. سلام. بله با معدل ۱۵ هم می توانید در روسیه تحصیل کنید. در حال حاظر امکان انتقال حین تحصیل وجود ندارد.

 14. سلام. ببخشید آزمون ورودی این دانشگاه سخته؟ چقدر نیاز به خوندن داره؟ چقدر احتمال قبولی وجود داره ؟؟

  1. دانشگاه لومونسف بهترین دانشگاه روسیه است و متقاضی زیاد دارد. به همین خاطر وارد شدن به این دانشگاه کار خیلی راحتی نیست. برای تحصیل پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو باید آزمون شیمی و زبان روسی بدید.

 15. سلام ببخشید هزینه تحصیل در دانشکده اقتصاد چقدر است؟

  1. سلام. شهریه دانشگاه بسته به دانشگاه متفاوت است. بین ۲ تا ۴ هزار دلار در سال

 16. سلام .وقت بخیر .برای تحصیل در دانشگاه لومونوسف حتما باید پادفک خودش رو گذرونده باشیم ؟

  1. سلام. خیر شما با هر پادفکی می تونید برای همه دانشگاه های روسیه اقدام کنید. مهم این هست که پادفک را از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه بگیرید ( معتبر از نظر وزارت علوم روسیه)

 17. سلام وقتتون بخیر
  برای قبولی در رشته پزشکی در آزمون ورودی این دانشگاه
  چه نمره ای رو باید کسب کنیم

  1. نمره قبولی در ازمون پزشکی دانشگاه لومونسف۵۰ از صد است. یعنی هر دو امتحان شیمی و زیست شناسی رو باید نمره بالای پنجاه بگیرید

  1. دانشگاه لومونسف دندانپزشکی ندارد. در رشته ها پزشکی فقط امکان تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی دارد که هر دو مورد تایید ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.