Rusdanesh

اقتصاد روسیه

کشور روسیه سرشار از منابع معدنی است. به همین دلیل اقتصاد این کشور همیشه در حال شکوفایی بوده است. همچنین روسیه یکی از پیشرفته‌ترین دولت‌ها در زمینه تجهیزات نظامی است. در این راستا شرکای تجاری زیادی از کشورهای غربی دارد. این کشور در زمینه تولید نفت و گاز خودکفا است. بخشی از درآمد اقتصادی خود را از طریق صادرات نفت و گاز تأمین می‌کند. این کشور در بخش‌های صادراتی در زمینه‌های مربوط به آبزیان بخصوص خاویار، به سایر کشورهای دنیا هم فعالیت دارد.

نقش کشاورزی در اقتصاد روسیه

بخش کشاورزی روسیه به نسبت سایر کشورهای پیشرفته، قوی نیست. علت این مشکل به سرد بودن آب و هوای آن در طول سال در روسیه باز می‌گردد. همچنین بخش بزرگی از کشور روسیه خالی از سکنه است. به همین دلیل رونق کشاورزی در این کشور، زیاد جدی گرفته نمی‌شود. روسیه پهناور ترین کشور جهان است. اما تنها ۳۵ درصد از خاک روسیه قابل سکونت است. سرمای طولانی بیشتر خاک ان را پوشانده. برندگی های متعدد و جنگل های عظیم هم دلایل دیگر است برای عدم رونق کشاورزی در روسیه. بیشتر بخش جنوبی این کشور که آب و هوای معتدل ترین دارند قابل کشت است. بیشتر محصولات کشاورزی روسیه از کشورهای دیگر وارد می شود. بیشتر واردات محصولات کشاورزی از کشورهای آسیای میانه و ترکیه است.

 

اقتصاد و سیاست در روسیه

روسیه در زمینه‌های مربوط به اقتصادی و سیاسی در دنیا حرفی برای گفتن دارد. اگر کمی با سایر کشورهای بزرگ غربی، روابط بهتری داشت، می‌توانست اقتصاد شکوفاتری را برای خود تجربه کند. دلیل این امر هم به قدرت طلب بودن حاکمان آن بر می گردد. همچنین دارا بودن نظام جماهیر شوری در خون و رگ آن‌ها باعث شده همیشه به فکر توسعه قلمروی خود باشند. این نوع اندیشه در حال حاضر و در قرن بیستم میلادی جایگاه خاصی ندارد.

 

روابط تجاری بین ایران و روسیه

با توجه به موقیعت جغرافیایی و همسایگی ایران و روسیه و همچنین با توجه به رابطه سیاسی بسیار مناسب بین دو کشور تصور بر این است که حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه باید رقم قابل توجهی باشد. اما واقعیت این است که با توجه به قدمت رابطه سیاسی و همسایگی آن حجم که بایسته و شایسته است محقق نشده است. علت اصلی شاید این باشد که تجار دو کشور به بازار مصرف کشور مقصد آشنایی کافی نداشته اند.

به طور مثال در چند سال اخیر با توجه به مشکلات پیش آمده بین روابط سیاسی روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا و همزمانی آن با بحران سیاسی اوکراین و همچنین تیرگی روابط سیاسی بین روسیه و ترکیه بر اثر سقوط هواپیمای نظامی روسیه همه نگاه ها به سوی ایران بود تا بتواند از این بازار آشفته برای خود سهم قابل توجهی کسب کند. اما متاسفانه گویی تجار ما در خواب بودند و هیچ بهره ای از این موقعیت فوق العاده نبرند. تا این که به ناچار دوبار روسیه روابط تجاری خود را با مشتریان قدیمی احیا کرد.

انتقال پول بین ایران و روسیه

از آنجایی که بانک ها ی معتبر جهانی هیچ کدام در ایران شعبه ندارند و با توجه به این که کشور ما در زمینه های مختلف در تحریم قرار دارد مسله انتقال پول به خارج و بالعکس همیشه با مشلات زیادی همراه است. کشور روسیه نیز از این قائده مستثا نیست. انتقال پول به روسیه از ایران و یا از روسیه به ایران به صورت مستقیم بسیار دشوار و پر هزینه است. این مشکل دو چندان می شود وقتی که صحبت از مبالغ بالا در تجارت فی ما بین دو کشور است.

میر بیزنس بانک

در چند سال اخیر با افتتاح یک بانک مشترک ایران و روسیه تا حدودی مشکل در خصوص انتقال پول به روسیه و بالعکس کمی مرتفع شده است. برای مثال دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه می توانند در این بانک حساب روبلی باز کنند و از ایران پول به تومان واریز و در اینجا معادل روبلی آن را دریافت نمایند. اما نرخ تبادلات به اندازه ای بالاست که معمولا این روش به صرفه نیست. یکی از روشهای سنتی که هنوز نیز در این حوزه پر کاربرد است این است که شما به حساب یک شخص مطمئن در ایران پول را واریز می کنید و در روسیه معادل روبلی یا دلاری آن را دریافت می نماید. جهت کسب اطلاعت بیشتر می توانید با دفتر روس دانش در روسیه تماس بگیرید.

انتقال پول به روسیه از طریق ال سی

ال-سی به عنوان یکی از دغدغه های تجار ایرانی در کشورهای خارجی مطرح است. شرکت “روس دانش” به عنوان اولین شرکت حقوقی در فدراسیون روسیه آماده همکاری با کلیه شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی جهت اخذ ال-سی از بانکهای موسسات مالی و اعتباری بین المللی می باشد. شرکت “روس دانش” کنترل امور قانونی، مالی، حسابرسی و وجهی شرکت های مختلف را عهده دار می باشد. شرکت “روس دانش” مفتخر به ارائه خدمات مالی و ارزی قانونی به بازرگانان و تجار ایرانی مستقر در فدراسیون روسیه می باشد. تجار و بازرگانان عزیز می توانند از خدمات قانونی انتقال وجه توسط شرکت “روس دانش” با کمترین کارمزد و در سریع ترین زمان بهرمند شوند. این شرکت به عنوان اولین شرکت ایرانی خدمات دهنده شرکت های وب مانی با حد اکثر انتقال 500 هزار دلار در روز در خدمت شما عزیزان می باشد.

 

پرداخت نیابتی، انتقال قانونی وجه از ایران به روسیه و بالعکس، ارائه خدمات مالی به دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه، آماده همکاری با کلیه صرافی های معتبر در ایران.

بازار یابی در روسیه

بازار یابی در روسیه برای انواع محصولات، تماس با خریدار محصولات شما، حمایت حقوقی تا زمان فروش محصولات، خرید و پرداخت نیابتی کالا و قطعات مورد نیاز صنعتی و ارسال به ایران. با توجه به بهبود روابط بین ایران و روسیه در چند سال اخیر انتظار می رفت که سطح تجارت بین کشورمان و روسیه افزایش چشمگیری پیدا کند . اما در عمل این اتفاق نیوفتاد. شاید یکی از علت های اصلی این باشد که بازار روسیه برای ایرانیان و بازار ایران برای روس ها نا شناخته است. علارقم این که پتانسیل داد و ستد تجاری بین این دو کشور بالاست. اما سطح مبادلات مالی ناچیز است.

بازار یابی در رسویه و اینکه چه محصولات ایرانی در روسیه خریدار دارند

ایران می تواند محصولات زیادی به روسیه صادر کند. با توجه به افزایش روز افزون نرخ دلار در ایران بستر صادرات محصولات از ایران آماده است. از نمونه محصولات ایرانی برای صادرات به روسیه می توان به فرش – پسته – لبنیات – انواع میوه – خشکبار و غیره اشاره کرد.


مطالب مرتبط


سوالات متداول

چه محصولاتی را می شود از ایران به روسیه صادر کرد ؟

روسیه برای صادرات محصولات گزینه بسیار مناسبی است. با توجه به وسعت و جمعیت روسیه و همچین رابطه خیلی خوب بین ایران و روسیه تجار ایرانی به راحتی می توانند در این بازرا کار کنند. از جمله محصولاتی که می شود از ایران به روسیه صارد کرد می توان به محصولات کشاورزی و لبنیات اشاره کرد.

مشکلات اصلی برای صادرات محصول از ایران به روسیه چیست ؟

یکی از علل اصلی عدم موفقیت کامل تجار ایرانی در روسیه این است که آشنایی کامل با بازار مقصد ندارند. معیارهای محصولات برای هر کشور و هر بازار متفاوت است. شاید بتوان به عدم بستبندی مناسب به عنوان یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت تجار ایرانی در روسیه اشاره کرد. این امر در کنار کیفیت نا مناسب و نا هنماهنگ از علل اصل شکست در این بازار است.

نحوه تبادلات مالی بین ایران و روسیه به چه صورت است ؟

در سالهای اخیر در این مسیر تلاشهای مفید صورت گرفته است. به طور نمونه افتتاح بانک مشترک ایران و روسیه به نام میر بیزنس بانک کمک بسیار زیادی می کند به امر انتقالات مالی بین تجار ایرانی و روس. میربیزنس بانک در شهر مسکو و استاراخان روسیه شعبه دارد و همه بازرگانان ایرانی در روسیه می توانند در آن حساب بانکی افتتاح نمایند.

تماس روس دانشفیلم تحصیل در روسیهتلگرام روس دانشاینستاگرام روس دانش   

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?