Rusdanesh

مهاجرت به روسیه – اقامت و کار در روسیه

اعزام دانشجو به روسیه

گرفتن اقامت در روسیه مراحل مختلف دارد. معمولا در ابتدا اقامت موقت سه ساله داده می شود. یک سال بعد از گرفتن اقامت سه ساله شما می توانید اقامت دائم روسیه ( وید نا ژیتلستوا – گرین کارت ) را بگیرید. بین ۳ تا ۵ سال بعد ، شما می توانید شهروندی روسیه را دریافت کنید. یک شهروند خارجی از راه های مهاجرت به روسیه می تواند اقامت این کشور را دریافت کند و مقیم روسیه شود.

شرایط گرفتن اقامت روسیه برای شهروندان ایرانی:از بین راه های گرفتن اقامت این کشور ، پنج مورد شامل ایرانیان هم می شود. کوت (سهمیه) – ازدواج – کار – تحصیل- سرمایه گذاری.

 

راه های گرفتن اقامت روسیه

همونطور که در بالا اشاره شد راه های مختلفی برای گرفتن اقامت روسیه وجود دارد که ۴ روش بشتر مورد استفاده قرار می گیرد : 

 • 🔰دریافت گرین کارت روسیه
 • 🔰اقامت تحصیلی روسیه  
 • 🔰 اقامت ازدواج روسیه 
 • 🔰 اقامت کار روسیه

 

کوت یا سهمیه – مهاجرت از طریق سهمیه

کشور روسیه با مشکل کمبود جمعیت مواجه است. به همین خاطر همه ساله از راه های مختلف سعی میکند این کسری جمعیت رو جبران کند. یکی از این راه ها ، دادن شهروندی به خارجی ها از طریق سهمیه است. شاید کوت یا سهمیه را بشود با لاتاری آمریکا مقایسه کرد.قبلا به این صورت بود که سالی یک بار سهمیه بین شهروندان خارجی که به صورت موقت در روسیه ساکن هستند داده می شد. تمام متقاضیان در روز موعود جلو درب محل ثبت نام جمع می شدند. کسانی که موفق می شدند قبل از پایان میزان سهمیه وارد مرکز شوند می توانستند اقامت موقت دریافت کنند. اما در حال حاظر در اکثر شهرهای روسیه دیگر از صف های طولانی خبری نیست. تمام متقاضیان ثبت نام انجام میدهند. از بین افراد ، کسانی که امتیاز بیشتری داشته باشند انتخاب می شوند. مواردی مانند مدرک زبان روسی – مدرک دانشگاهی از روسیه – داشتن منزل و داشتن اقوام نزدیک در روسیه مواردی هستند که امتیاز خوبی محسوب می شوند و شانس گرفتن اقامت از طریق سهمیه را بالا می برند.

اقامت روسیه

اقامت روسیه از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به روسیه و گرفتن اقامت تحصیل در روسیه می تواند گزینه مناسبی باشد برای کسانی که تصمیم به تحصیل و گرفتن مدرک دانشگاهی معتبر از  کشور دیگری را دارند. تحصیل در این کشور امکان مهاجرت تحصیلی روسیه و گرفتن شهروندی روسیه از طریق تحصیل  را می دهد. مهاجرت از طریق درس به روسیه به چه صورت است؟ با توجه به آخرین قانون که در اکتبر ۲۰۱۹ به تصویب رسید دانشجویان خارجی که از یکی از دانشگاه های روسیه با نمرات خوب و عالی فارغ التحصیل شده باشند ( دیپلم قرمز بگیرند) می توانند اقامت دائم روسیه را دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرد. در واقع تحصیل در روسیه علاوه بر این که به شما امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان با هزینه پایین را می دهد ، این امکان را به شما می دهد که بعد از پایان تحصیل بتوانید اقامت روسیه را بگیرید و برای همیشه به روسیه مهاجرت کنید و یا در آینده از طریق اقامت روسیه خیلی راحت تر بتوانید اقامت یک کشور دیگر را دریافت کنید. چون شما با داشتن اقامت روسیه راحت تر می توانید اقامت کشورهای حوزه شنگن یا استرالیا و کانادا را بگیرید. البته در مورد اقامت از طریق تحصیل اولویت با کشورهای شوری سابق است.

دیپلم قرمز چیست ؟

معمولا در دانشگاه های روسیه مدرک پایان تحصیلات که به دانشجویان داده می شود جلد آبی رنگ دارد. اما کسانی که موفق به کسب امتیاز عالی شوند جلد مدرک آنها قرمز رنگ است. به همین خاطر این اصطلاح دیپلم قرمز بین دانشجویان در روسیه رواج پیدا کرده است. اما باید چه نمراتی کسب کنیم که بتوانیم دیپلم سرخ یا قرمز بگیریی؟ برای گرفتن این مدرک باید حداقل ۸۰ درصد از نمرات شما ۵ باشد و ۲۰ درصد نیز کمتر از ۴ نباشد. توجه داشته باشید که سیستم نمره دهی دروس در روسیه از یک تا پنج است. نمره یک و دو مردود. نمره سه ضعیف. نمره چهار خوب و نمره پنج عالی است.

ادوار تحصیلی در روسیه: دوران مدرسه دوازه ۱۱ سال است که بعد از آن به دانش آموز مدرک دیپلم دبیرستان داده می شود و بعد از آن وارد دانشگاه می شود. دوره لیسانس در روسیه چهار سال است. دوره کارشناسی ارشد در روسیه ۲ سال و دوره دکترا در روسیه بین ۳ تا ۴ سال است.

مهاجرت به روسیه – مهاجرت کاری

مهاجرت از طریق کار به روسیه برای کسانی که می‌خواهند کسب و کار راه اندازی نمایند و به نوعی به دنبال ویزای کاری هستند به دو شکل ویزای یک و سه ساله در نظر گرفته شده است که نوع سه ساله آن در نهایت منجر به اقامت دائم و تابعیت این کشور خواهد شد. روند کار به این صورت است که شما ابتدا باید از طرف یک شرکت روس دعوتنامه کار بگیرید. با این دعوتنامه شما از طریق سفارت روسیه در ایران ویزای کار روسیه را می گیرید. اگر ویزای کار شما به عنوان کار معمولی باشد به شما ویزای یک ساله داده می شود. و بعد از یک سال مجددا می توانید ویزای خود را تمدید کنید. البته اگر برای نیروی کار معمولی تصمیم به مهاجرت به مسکو را دارید باید این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر مهاجرین روسیه از کشورهای آسیای میانی به این کشور مهاجرت می کنند. و در مقابل آنها عملا شانس شهروندان ایرانی برای پیدا کردن کار خیلی پایین است چون آنها اولا به زبان روسی تسلط کامل دارند . و نکته مهم بعدی این است که شهروندن اکثر کشورهای مشترک المنافع برای کار در روسیه نیاز به ویزا ندارند.

اجازه کار حین تحصیل در روسیه

طبق قانونی که در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به تصویب ریاست جمهوری و مجلس سنای روسیه رسید از این پس دانشجویان خارجی با داشتن ویزای تحصیلی می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند. تا پیش از این دانشجویان خارجی اجازه کار و یا هر فعالیت اقتصادی را نداشتند و باید حتما کارت مجوز کار دریافت می کردند. اما از این پس دیگر نیازی به گرفتن مجوز نیست و دانشجویان ایرانی می توانند در روسیه کار کنند. این قانون از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۲۰ (از ماه سپتامبر) اجرایی میشود.

مهاجرت به روسیه - کار حین تحصیل در روسیه

کار دانشجویی در روسیه

کارهای دانشجویی در روسیه شامل : کار در آموزشگاه های زبان انگلیسی – خرید و اجاره اتومبیل – راننده تاکسی – کار در مک دونالد و کی اف سی – کار در رستوران و بار – راهنمای تورهای گردشگری و …  می شود. البته اگر شما مدرک خاص و یا توانایی خاصی دارید می توانید در حرفه خود فعالیت نمایید.

 

نیروی کار متخصص

اما اگر شما به عنوان نیروی کار متخصص ویزای کار بگیرید در همان ابتدا به شما ویزای سه ساله داده می شود و مطابق با آن شما می توانید اقامت دایم روسیه را دریافت کنید. البته نیروی کار متخصص باید در لیستی نیروی مورد نیاز در روسیه باشد ( در این قسمت می توانید مشاغل مورد نیاز را ببینیدو حداقل حقوق باید ۱۷۰ هزار روبل باشد. یعنی حدود ۳ هزار دلار.

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های گرفتن اقامت و مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت است. البته این روش در واقع همان گرفتن اقامت از طریق کار است. به این صورت است که در ابتدا شما یک شرکت به نام خود تاسیس می کنید .

شهروندان خارجی حتی بدون حضور در روسیه می توانند در این کشور شرکت سهامی خاص تاسیس کنند. جهت ثبت شرکت در روسیه می توانید با ما تماس بگیرید. و سپس از طریق شرکت خودتان برای خودتان دعوتنامه صادر کرده و به روسیه مهاجرت کنید.

مهاجرت روسیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری به شکل ثبت شرکت در نظر گرفته شده است که نیاز به طرح تولیدی مشخصی بوده و باید درصد سهام مشخصی نیز به نام فرد باشد و میزان سود حاصل و همینطور مالیات در این روش بسیار پر اهمیت است. البته این روش به خاطر هزینه بالا معمولا خیلی مورد استقبال قرار نمی گیرد. مگر این که شما واقعا یک ایده تجاری خوب داشته باشید و بخواهید تجارت خود را در روسیه راه اندازی کنید. با این کار شما علاوه بر پیاده کردن ایده تجاری خود می توانید اقامت روسیه را هم دریافت کنید . میزان سرمایه گذاری لازم جهت گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری ۱۰ میلیون روبل (حدود ۱۶۰ هزار دلار) است.

مهاجرت از طریق ازدواج به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج نیز امکان پذیر است. گرفتن اقامت از طریق ازدواج در روسیه به این صورت است که به طور کلی در ابتدا اقامت موقت و پس از آن اقامت دائم داده می شود. و در مجموع 4 سال زمان نیاز است که تابعیت این کشور فراهم شود. در نظر داشته باشید که وجود فرزند می‌تواند این پروسه را بهبود ببخشد. توضیح کامل در خصوص آداب و رسوم ازدواج در این بخش آمده است.

ازدواج شهروندان خارجی در روسیه

اقامت موقت روسیه – اقامت دائم روسیه و شهروندی روسیه  : اینها مراحل مهاجرت از طریق ازدواج است.

اکثر روسیه ها معمولا فقط با روسها ازدواج می کنند. ولی تعداد ازدواج شخص روس با یک خارجی نیز امری نادر نیست. بخصوص با توجه به این که تعداد خانم ها در روسیه نسبت به جمعیت آقایان خیلی بیشتر است مردان خارجی شانس بیشتر برای ازدواج با یک روس و مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج را دارند. شاید جالب است بدانید که تعداد مردها در روسیه حدودا ده میلیون نفر کمتر از تعداد زن ها در این کشور است. طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۸ تعداد مردها در این کشور ۶۸ میلیون نفر و تعداد زنها ۷۸ میلیون نفر است.

چند نکته جالب در خصوص ازدواج روسیه :

 • بعد از ازدواج تمام اموالی که بعد از ازدواج خریداری شود متعلق به زوجین می باشد و در صورت طلاق در روسیه تمام اموال بین زن و مرد به صورت مساوی تقسیم می شود.
 • در صورت متارکه اولیت نگهداری فرزند با مادر است . مگر این که پدر ثابت کند که مادر شرایط مناسب نگهداری از فرزند را ندارد.
 • هزینه نفقه باید توسط پدر تا زمانی که فرزند به سن ۱۸ سالگی می رسد پرداخت شود.
 • زن و شوهر در روسیه هر دو می توانند تقاضای طلاق دهند. در صورت که فرزندی نداشته باشند با درخواست یکی از طرفین و در زمان نه چندان طولانی می تواند طلاق بگیرد. حتی به صورت غیابی. اما در صورت داشتن فرزند پروسه طلاق کمی طولانی خواهد بود.

مهاجرت از طریق ازدواج در روسیه

یکی از راه های مهاجرت به روسیه ازدواج با یک شهروند روسیه است. گرفتن اقامت این کشور از طریق ازدواج به این صورت است که شما اگر با یک شخص روس ازدواج کنید بعد از مدت سه سال می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید. روند کار به این صورت است بعد از ازدواج به شما اقامت کوتاه مدت (ار و پ) داده می شود. شما شش ماه بعد از گرفتن اقامت کوتاه مدت می توانید درخواست اقامت دائم روسیه را بدهید. معمولا شش ماه بعد از دادن درخواست به شما اقامت دائم (وید نا ژیت) داده می شود. و سه سال که از تاریخ ازدواج شما بگذرد می توانید درخواست گرفتن شهروندی روسیه را بدهید. ازدواج با دختر روس برای مردان ایرانی می تواند گزینه خوبی باشد 🙂 چرا که جمعیت دخترها روسیه از پسرها حدود ۱۰ میلیون بیشتر است و این یعنی اینکه شانس مردان خارجی برای پیدا کردن همسر بشتر از خانم هاست.

اقامت روسیه از طریق فرزند

اگر فرزند شما در روسیه متولد شود بعد از رسیدن به سن قانونی می تواند شهروندی این کشور را دریافت کند. و سپس شما می توانید از طریق فرزند خود اقامت روسیه را بگیرید. چون طبق قانون جدید اگر کسی شهروند روسیه باشد فرزند و والیدن او می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

با ما تماس بگیرید

tel: +79052703040


tel: +79119831901

یکی از راه های مهاجرت و گرفتن اقامت در روسیه از طریق کار است. کسانی که به عنوان نیروی متخصص برای کار به روسیه می آیند اقامت دایم روسیه را دریافت می کنند. البته در نظر داشته باشید دو نوع ویزای کاری روسیه وجود دارد. ویزای کاری یک ساله و ویزای کاری سه ساله. تنها ویزای کاری سه سال و آن هم به عنوان نیروی کار متخصص و نه نیروی کار عادی منجر به گرفتن اقامت کار روسیه می شود.

نیروی متخصص و اقامت کار روسیه

همه ساله لیست کاملی از مشاغل که به عنوان مشاغل مورد نیاز شناخته می شوند اعلام می شود. نیروی متخصص خارجی در صورتی که از طرف یک شرکت معتبر روس در زمینه های ذکر شده دعوتنامه کاری دریافت نماید می تواند در زمان کوتاهی اقامت دایم روسیه را دریافت نماید.

نیروی کار متخصص شرایط دیگری نیز دارد. حد اقل حقوق نیرو متخصص باید ۱۷۰ هزار روبل یعنی حدود ۳ هزار دلار در ماه باشد. آشنایی نسبی به زبان روسی یکی دیگر از شرایط برای گرفتن اقامت روسیه است. اگر مشکل زبان روسی دارید می توانید در دوره های شش ماهه و یک سال زبان روسی در یکی از دانشگاه های معتبر روسیه تحصیل نمایید و مدرک مورد نیاز را دریافت نمایید. دوره های زبان روسی در روسیه پادفک نامیده می شود . معمولا کسانی که برای ادامه تحصیل به روسیه مهاجرت می کنند باید این دوره ها را بگذرانند. شما باید حداقل سه سال به عنوان نیروی متخصص در روسیه کار کنید. اگر مدت کار شخص کمتر از سه سال باشد اقامت دایم شخص باطل می شود. گرفتن اقامت از طریق کار در کنار راه های دیگر مانند اقامت از طریق تصحیل و اقامت از طریق ازدواج داه های متداول برای گرفتن اقامت روسیه است

لیست نیرو کار متخصص

پزشک

مدیریت

دامپزشک

مهندس طراح

پزشک زایمان

مهندس معدن

برشکار اکسیژن

مهندس نفت و گاز

مهندس فناوری نوین

مهندس امنیت اطلاعات

مهندس مدیریت کیفیت

دکتر دارو ساز

مهندس ناظر

مهندس برق

پرستار

و …


مطالب مرتبط


سوالات متداول

شرایط کار برای دانشجویان ایرانی در روسیه چطوره ؟

تا قبل از سال ۲۰۲۰ میلادی دانشجویان خارجی فقط به شرط گرفتن مجوز کتبی اجازه کار داشتند. اما طبق قانونی که از سپتامبر ۲۰۲۰ اجرا می شود دانشجویان خارجی می توانند بدون محدودیت در روسیه فعالیت اقتصادی داشته باشند و یا کار کنند. هیچ محدودیت ساعت کاری نیز وجود ندارد

آیا شما در باره پیدا کردن شخص برای ازدواج در روسیه کمک می کنید ؟

مجموعه روس دانش در این بخش فقط اطلاعات لازم را در خدمت شما قرار می دهد که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما در خصوص ازدودج و یا راه های دیگر اقامت در روسیه فعالیتی نداریم. مشاورین ما می توانند تنها در خصوص گرفتن اقامت روسیه از راه ثبت شرکت به شما کمک کنند.

اقامت روسیه یا ترکیه ، تحصیل در ترکیه یا روسیه ، کدام بهتر است ؟

هر کشور شرایط خاص خود را دارد و نمیتوان گفت کدام بهتر و کدام بدتر است. همه چیز به شرایط شما بستگی دارد. از نظر کیفت آموزش تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه دارای رتبه جهانی خیلی خوبی هستند و در خیلی رشته ها در دنیا پیشرو هستند. اما برای اقامت و زندگی شاید ترکیه برای ایرانیان مناسب تر باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

13 پاسخ

 1. سلام بنده کارشناسی ارشد ریاضی محض هستم، شرایط گرفتن فاند برای مقطع دکترا در روسیه به چه صورت هست ؟
  چون بنده شنیده‌م که روس‌ها به علوم پایه به خصوص ریاضیات و فیزیک خیلی بها میدن !

 2. شما برای کسی که به زبان روسی تسلط داره جاب افر می گیرید؟

  1. زیاد دوست دارم به کشور روسیه به تحصیل ادامه بتم

 3. سلام
  وقت عالی بخیر
  هزینه ثبت شرکت در روسیه چقدر است؟
  ممنونم

  1. سلام. تمام هزینه های ثبت شرکت در روسیه (ثبت شرکت- مالیات-اجاره دفتر – حسابداری و …) در سال حدو 6000 دلار

 4. سلام چطور میشه دانشجو خانوادش هم همراه خودش ببره؟؟

  1. زمان ثبت نام باید برای ویزای همراه هم درخواست ارسال بشه. درخواست از طرف دانشگاه به وزارت امور خارجه روسیه ارسال میشه. اونجا تصمیم می گیرند که ویزای همراه صادر بشه یا نه. در اکثر موارد برای فرزند و یا همسر با درخواست ویزای همراه موفقت می شود.

 5. راحت ترین راه برای مهاجرت به روسیه چیه؟ که پول زیادی نخواد

  1. راه های مهاجرت به روسیه بستگی به شرایط شخص متفاوت است. شاید یکی از مطمئن ترین راه ها مهاجرت به روسیه مهاجرت تحصیلی باشه.

 6. سلام. چطور می تونم تو روسیه ازدواج کنم؟ آیا شما کمک می کنید؟

  1. سلام! برای ازدواج در روسیه (و البته کلا برای ازدواج) قبل از هر چیزی باید همسر مناسبتون و پیدا کنید)) اما متاسفانه ما تو این مورد نمی تونیم کمکی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.