Rusdanesh

مهاجرت تحصیلی به روسیه – اقامت و کار در روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه در چند سال اخیر خیلی مورد توجه متقاضیان به تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. مهاجرت به روسیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بیشترین متقاضی را دارند. اعتبار بالای دانشگاه های روسیه ، سهولت رفت و آمد ، پایین بودن هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه ، مورد تایید بودن مدارک تحصیلی روسیه در ایران، سهولت در گرفتن ویزا از نکات مهمی است که مهاجرت تحصیلی روسیه را افزایش داده است. در این مقاله سعی شده است نکات مهم مهاجرت تحصیل به روسیه مورد بررسی قرار گیرد. 

در این صفحه می خوانید

مهاجرت به روسیه برای تحصیل یا کار؟

همانطور که اشاره شد مهاجرت تحصیلی به روسیه در بین ایرانیان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است اما بر خلاف مهاجرت تحصیلی انواع دیگر مهاجرت به روسیه خیلی مورد توجه نیست. 

چرا مهاجرت به روسیه بجز تحصیل در بین ایرانیان محوببیت ندارد؟ بیشتر مهاجرین که برای کار یا زندگی به روسیه مهاجرت می کنند از کشورهای شوری سابق هستند. از بقیه کشورهای دنیا خیلی برای زندگی و کار به روسیه مهاجرت نمی کنند. این متواند دلایل متعددی داشته باشد اما از دلایل اصلی آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

مشکلات زبان روسی : مردم روسیه فقط به زبان روسی تکلم می کنند و بدون دانش زبان رسوی خیلی در این کشور شانس موفقیت نخواهید داشت.  مردم آسیای میانه مشکل زبان روسی را ندارند و در خیلی از این کشورهای زبان روسی زبان اول یا دوم محسوب می شود. 

آب و هوای روسیه یکی دیگر از علت هایی است که مردم دنیا برای مهاجرت به روسیه خیلی استقابل نشان ندهند. 

سختی در گرفتن اقامت روسیه یکی دیگر از این علت هاست. کلا دولت روسیه خیلی تمایل به پذیرش مهاجر از کشورهای دیگر از خود نشان نداده است. البته در چند سال اخیر این سیاست کمی تغییر کرده است. 

عدم آشنایی مردم دنیا با روسیه یکی دیگر از این علت هاست. در بین خیلی از مردم دنیا روسیه هنوز مان کشور بسته کمونیست زمان شوری است. 


شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه 

اما در مورد مهاجرت تحصیلی شرایط متفاوت است. هم دانشجویان و هم دولت روسیه خیلی تمایل به مهاجرت تحصیلی در روسیه از خود نشان می دهند. سیاسیت کلی و قوانین اخیر نشان می دهد که دولت روسیه بسیار تمایل دارد که دانشجویان بیشتری از کشورهای مختلف به این کشور مهاجرت نمایند.  به طور مثال به چند قانون جدید که در 2-3 سال اخیر تصویب شده است اشاره می کنیم تا ببینید شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه چه تغییراتی کرده است:

افزایش سهمیه تحصیل رایگان در روسیه : از چندین سال پیش دولت روسیه امکاناتی را در نظر گرفته بود تا تعداد دانشجوی خارجی بتوانند در این کشور رایگان تحصیل کنند اما این ظرفیت در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته و در سال 2024 نسبت به چند سال پیش ظرفیت دو برابر شده است. در حال حاضر در سال حدود 30 هزار دانشجوی خارجی این امکان را دارند که در روسیه مهاجرت کنند و رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند. جزییات کامتر درباره تحصیل رایگان را در صحفه بورسیه تحصیلی روسیه مطالعه بفرمایید.


اقامت از طریق مهاجرت به روسیه برای تحصیل

یکی از موقعیت های خوبی که در چند سال اخیر برای دانشجویان خارجی فراهم شده است امکان گرفتن اقامت تحصیلی روسیه است. طبق آخرین تغییرات در قوانین مهاجرتی سال 2023 این امکان را فراهم کرده است که دانشجویان خارجی که در دانشگاه های دولتی روسیه تحصیل می کنند بتوانند اقامت موقت و در نهایت شهروندنی روسیه را دریافت کنند. 

اقامت از طریق تحصیل در روسیه

شما بعد  از ورود به دانشگاه روسیه میتوانید به اداره مهاجرت شهر محل تحصیل خود در روسیه مراجعه نمایید و درخواست اقامت موقت روسیه را دهید. این اقامت تا پایان تحصیل شما معتبر خواهد بود. بعد از پایان تحصیل و گرفتن مدرک تحصیلی می توانید درخواست اقامت دائم روسیه را بدهید. 

در صورتی که در روسیه در رشته ای که تحصیل کرده اید مشغول به کار شوید بعد از یک سال می توانید درخواست شهروندی روسیه را بدهید. 

هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه

اما یکی از نکات مهم در بحث مهاجرت تحصیلی روسیه بحث هزینه هاست. با هم بررسی کنیم هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه چقدر است؟ در بحث هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه چند نکته خیلی مهم است : 

 1. شهریه دانشگاه
 2. هزینه اسکان 
 3. هزینه مخارج روزمره
 4. هزینه رفت و آمد 

شهریه دانشگاه های روسیه در سال بسته به رشته و شهر محل تحصیل به طور متوسط بین 3 تا 7 هزار دلار در سال است. هزینه اسکان در صورتی که درخوابگاه اقامت داشته باشید در ماه بین 20 تا 100 دلار خواهد بود اما در صورت اجاره مسکن این مبلغ تا ماهی 400-600 دلار افزایش خواهد داشت. هزینه مخارج روزه مره هم در ماه بین 250 تا 500 دلار خواهد بود. هزینه رفت و آمد به ایران هم هر پرواز رفت و برگشت بین 200 تا 500 دلار در فصل های مختلف متفاوت است. در بخش هزینه زندگی در روسیه به طور کامل به بحث هزینه ها پرداخته ایم. 

راه های گرفتن اقامت روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه یکی از راه های گرفتن اقامت روسیه است اما تنها راه نیست . به طور کلی چند راه برای گرفتن اقامت روسیه وجود دارد: 

 • اقامت روسیه از طریق تحصیل 
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق سهمه یا کوت
 • اقامت از طریق اعضاء خانواده
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری

در مورد مهاجرت تحصیلی روسیه گفتیم . در مورد اقامت از طریق ازدواج نیز در صفحه ازدواج در روسیه کامل توضیح دادیم. 

اقامت روسیه از طریق کوت یا سهمیه

هر سال روسیه تعدادی اقامت به شهروندان خارجی از طریق کوت یا سهمیه میدهد. اقامت روسیه از طریق سهمیه شبیه به لاتاری آمریکا است اما با این تفاوت که برای ثبت نام باید شما حتما در روسیه حضور داشته باشید. در این روش ابتدا به شما ار و پ داده می شود. بعد از آن اقامت دائم و بعد از مدتی شهروندی روسیه داده می شود. 

اقامت اقوام درجه یک

شما اگر شهرونی روسیه را بگیرید می توانید برای پدر مادر خود و فرزندان و همسر خود اقامت روسیه را دریافت کید.  به این صورت که مدارک اقامتی خود را به اداره مهاجرت ارائه می دهید به همراه مدارکی که نسبت شما را نشان میدهد. به اعضاء خانواد ه شما در ابتدا اقامت موقت و بعد از مدتی اقامت دائم و شهرونی روسیه داده می شود. 

اقامت از طریق کار

یکی از راه های گرفتن  اقامت روسیه از طریق نیروی متخصص است. شما اگر به عنوان یک نیروی متخصص در یک شرکت روسیه کار کنید شانس این را دارید که اقامت این کشور را بگیرید. البته شرایط خاص خود را دارد. یکی از مهمترین شرایط مبلغ حقوق رسمی شما است که باید بیش از 3000 دلار در ماه باشد. 

اگر درامد بالای نداشته باشید میتوانید از طریق کار اقامت روسیه را بگیرید اما این اقامت موقت خواهد بود و راه های زیادی باید طی کنید تا به اقامت دائم منجر شود. در بعضی از مشاغل شانس گرفتن اقامت بیشتر است . مشاغلی مانند 

پزشک

مدیریت

دامپزشک

مهندس طراح

پزشک زایمان

مهندس معدن

برشکار اکسیژن

مهندس نفت و گاز

مهندس فناوری نوین

مهندس امنیت اطلاعات

مهندس مدیریت کیفیت

دکتر دارو ساز

مهندس ناظر

مهندس برق

پرستار

و …

اقامت از طریق سرمایه گذاری 

اقامت از طریق سرمایه گذاری در روسیه نیز وجود داد . باید شما مبلغی حدود 150 هزار دلار در یک شرکت روسیه سرمایه گذاری کنید. البته این روش خیلی سخت و پیچیده است و کمتر کسی از این طریق موفق به گرفتن اقامت روسیه می شود. 


مطالب مرتبط با مهاجرت تحصیلی به روسیه


سوالات متداول

شرایط کار برای دانشجویان ایرانی در روسیه چطوره ؟

تا قبل از سال ۲۰۲۰ میلادی دانشجویان خارجی فقط به شرط گرفتن مجوز کتبی اجازه کار داشتند. اما طبق قانونی که از سپتامبر ۲۰۲۰ اجرا می شود دانشجویان خارجی می توانند بدون محدودیت در روسیه فعالیت اقتصادی داشته باشند و یا کار کنند. هیچ محدودیت ساعت کاری نیز وجود ندارد

آیا شما در باره پیدا کردن شخص برای ازدواج در روسیه کمک می کنید ؟

مجموعه روس دانش در این بخش فقط اطلاعات لازم را در خدمت شما قرار می دهد که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما در خصوص ازدودج و یا راه های دیگر اقامت در روسیه فعالیتی نداریم. مشاورین ما می توانند تنها در خصوص گرفتن اقامت روسیه از راه ثبت شرکت به شما کمک کنند.

اقامت روسیه یا ترکیه ، تحصیل در ترکیه یا روسیه ، کدام بهتر است ؟

هر کشور شرایط خاص خود را دارد و نمیتوان گفت کدام بهتر و کدام بدتر است. همه چیز به شرایط شما بستگی دارد. از نظر کیفت آموزش تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه دارای رتبه جهانی خیلی خوبی هستند و در خیلی رشته ها در دنیا پیشرو هستند. اما برای اقامت و زندگی شاید ترکیه برای ایرانیان مناسب تر باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

18 پاسخ

 1. سلام برای شرکت در دوره پاتدفک هم‌ ویزا داده میشود ؟هزینه آن چقدر است؟

 2. سلام بنده کارشناسی ارشد ریاضی محض هستم، شرایط گرفتن فاند برای مقطع دکترا در روسیه به چه صورت هست ؟
  چون بنده شنیده‌م که روس‌ها به علوم پایه به خصوص ریاضیات و فیزیک خیلی بها میدن !

   1. سلام وقتتون بخیر من لیسانس حسابداری دارم میخام برم روسیه پزشکی بخونم امکانش هست؟
    اگ هست میشه لطف کنید هزینه تقریبی دانشگاه رو تخمین بزنین ممنون میشم

 3. شما برای کسی که به زبان روسی تسلط داره جاب افر می گیرید؟

  1. زیاد دوست دارم به کشور روسیه به تحصیل ادامه بتم

 4. سلام
  وقت عالی بخیر
  هزینه ثبت شرکت در روسیه چقدر است؟
  ممنونم

  1. سلام. تمام هزینه های ثبت شرکت در روسیه (ثبت شرکت- مالیات-اجاره دفتر – حسابداری و …) در سال حدو 6000 دلار

 5. سلام چطور میشه دانشجو خانوادش هم همراه خودش ببره؟؟

  1. زمان ثبت نام باید برای ویزای همراه هم درخواست ارسال بشه. درخواست از طرف دانشگاه به وزارت امور خارجه روسیه ارسال میشه. اونجا تصمیم می گیرند که ویزای همراه صادر بشه یا نه. در اکثر موارد برای فرزند و یا همسر با درخواست ویزای همراه موفقت می شود.

 6. راحت ترین راه برای مهاجرت به روسیه چیه؟ که پول زیادی نخواد

  1. راه های مهاجرت به روسیه بستگی به شرایط شخص متفاوت است. شاید یکی از مطمئن ترین راه ها مهاجرت به روسیه مهاجرت تحصیلی باشه.

 7. سلام. چطور می تونم تو روسیه ازدواج کنم؟ آیا شما کمک می کنید؟

  1. سلام! برای ازدواج در روسیه (و البته کلا برای ازدواج) قبل از هر چیزی باید همسر مناسبتون و پیدا کنید)) اما متاسفانه ما تو این مورد نمی تونیم کمکی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.