Rusdanesh

کار حین تحصیل در روسیه – کار دانشجویی در روسیه

کار حین تحصیل در روسیه روس دانش

کار حین تحصیل در روسیه یکی از دغدغه های دانشجویانی است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. آیا دانشجویان ایران در روسیه اجازه کار دارند؟ دانشجویان چند ساعت در روز اجازه کار دارند؟ حقوق کار در روسیه برای دانشجویان چقدر است؟ چه مشاغلی برای دانشجویان مناسب است؟ چقدر باید مالیات بدهیم؟ آیا با کار اقامت روسیه را می توان گرفت؟ 

در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات و سوالات دیگر در مورد کار در روسیه توضیح دهیم.

در این صفحه می خوانید

Play Video about کار حین تحصیل در روسیه کار دانشجویی در روسیه

✳️ اجازه کار حین تحصیل در روسیه 

طبق قانون مصوب ФЗ от 06.02.2020 N 16-ФЗ از تاریخ 5 اگوست 2020 میلادی دانشجویان خارجی در روسیه اجازه کار پیدا کردند. 

به طور کلی شخص خارجی که در روسیه تصمیم به کار دارد باید اجازه کار (پتنت) دریافت کند. اما طبق این قانون دانشجویان خارجی بدون نیاز به پتنت می توانند در خارج از ساعت درسی مشغول به تحصیل شوند. 

از شروط اصلی کار در روسیه برای دانشجویان این است:

 • دانشگاهی که شما مشغول به تحصیل در آن هستید حتما باید دانشگاه معتبر باشد . بدیهی است که منظور از معتبر ، از نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت روسیه است. 
 • تحصیل به صورت کاملا حضوری مورد تایید است. تحصیل نیمه حضوری و غیر حضوری شامل این قانون نمی شود. 
 • اگر دانشجو به هر دلیل از دانشگاه انصراف دهد یا اخراج شود، اجازه کار او نیز باطل می شود. 
 • دانشجو تنها در همان شهر محل تحصیل اجازه کار دارد. 

لینک مطالعه قانون را می توانید در این بخش مشاهده کنید.

نکته: دانشجویان در دوره پادفک اجازه کار حین تحصیل را ندارند

✳️ مدارک مورد نیاز برای کار حین تحصیل در روسیه

 • Справка об обучении
 • شما باید در ابتدا یک نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید دریافت کنید. 
 • ИНН
 • کد مالیاتی است که همه افرادی که در روسیه مشغول به تحصیل هستند حتما باید کد مالیاتی داشته باشند. این کد مالیاتی را می توانید از اداره مهاجرت یا از طریق МФЦ دریافت کنید 
 • СНИЛС
 • کد بیمه که این کد را هم میتوانید همراه با کد مالیاتی درخواست دهید. 

مدارک فوق را باید به محل کاری که تصمیم به کار در آن را دارید ارائه دهید. جهت تنظیم قرارداد کار این مدارک لازم است. 

✳️ چه مشاغلی برای کار دانشجویی در روسیه مناسب است

به عنوان یک دانشجو کار کردن در روسیه محدودیتهایی را به همراه دارد: 

اولین مشکلی که دانشجو با آن موجه است مشکل زبان است. چون روسیه کشوری است که مردم فقط به زبان روسی صحبت می کنند تا زمانی که تسلط نسبی به زبان روسی پیدا نکنید به سختی می توانید کاری پیدا کنید. 

نکته بعدی بحث زمان است. دانشجو با توجه به این که زمان زیادی از وقت خود را صرف تحصیل در دانشگاه و بیرون از دانشگاه میکند معمولا زمان آزاد زیادی ندارد. بخصوص برای رشته هایی مانند پزشکی یا دندانپزشکی که نیاز به زمان زیاد دارد. به همین خاطر شاید در یکی دو سال اول نباید خیلی پیگر کار در روسیه برای دانشجویان باشید. 

اما به طور کلی از مشاغلی که برای کار دانشجویی در روسیه مناسب است می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

تدریس زبان خارجی : شما اگر به یک زبان خارجی مثل انگلیسی یا فرانسوی یا آلمانی تسلط داشته باشید می توانید یا در موسسات آموزش زبان مشغول به تحصیل شوید یا به صورت خصوصی تدریس زبان روسی بگیرید. و یا حتی در دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. 

لیدری : روسیه کشوری است که همه ساله تعداد زیادی توریست از ایران به آن سفر می کنند. بخصوص در تابستان که دقیقا فصلی است که دانشجو وقت آزاد بیشتری دارد. می توانید با شرکت های ایرانی مشغول به فعالیت در حوزه گردشگری در روسیه ارتباط بگیرید و به عنوان راهنمای گردشگر مشغول به کار شوید. 

کار در رستوران ها : کار در روستوارن هم یکی از مشاغلی است که معمولا دانشجویان زیادی آن را به عنوان کار پاره وقت انتخاب می کنند. 

کار با شرکت های بلیغاتی : می توانید بروشورهای تبلیغاتی شرکت ها مختلف را توزیع کنید . اتفاقا این کار نیاز چندانی به دانش زبان ندارد. 

پیک : یکی از مشاغلی که در چند سال اخیر در روسیه خیلی رونق گرفت پیک هست که غذا یا خرید مشتریان را به صورت پیاده و یا دوچرخه از مغازه تحویل گرفته و به مشتری تحویل می دهید. 

راننده تاکسی : یکی دیگر از مشاغل حین تحصیل رانندگی است. شما میتوانید خود ماشین خریداری کرده و یا از شرکت های تاکسی رانی مانند یاندکس خوردرو اجاره کرده و در وقت آزاد مشغول به کار شوید. فقط کافی است گواهی نامه ایرانی خود را تبدیل و به روسی ترجمه کنید. 

متوسط حقوق کار حین تحصیل در روسیه حدود 300 تا 500 دلار در ماه است که با آن می شود تقریبا مخارج زندگی را تامین کرد. 

✳️ کاریابی در روسیه برای کار حین تحصیل

شاید متدول ترین راه کار یابی در روسیه استفاده از سایتهای است که برای کاریابی در نظر گرفته شده است. بعضی وبسایتهای به صورت عمومی برای تمام مشاغل قابل استفاده است و بعضی نیز به طور اختصاصی در یک زمینه خاص فعالیت دارند. 

https://spb.hh.ru/

یکی از وبسایتهایی است که در زمینه های مختلف کاری در آن شما می توانید کار پیدا کنید. کافی است در وبسایت ثبت نام کنید . رزومه خود را تکمیل کنید و بعد در حوزه مورد علاقه خود جستجو کنید. گاهی نیز شرکتهای که به دنبال نیروی کار هستند از طریق این سایت با شما تماس میگیرند. 

  https://profi.ru/

یکی دیگر از وبسایتهایی است که تقریبا مانند سایت اول عمل می کند. بهتر است شما همزمان در چندین پلتفرم ثبت نام کنید تا شانس پیدا کردن کار را افزایش دهید. 

https://repetitor.ru/

یک وبسایت اختصاصی است که بیشتر برای جستجوی کار به عنوان استاد خصوصی و تدریس زبان می توانید از آن استفاده کنید. 

https://freelance.ru/

یکی از معروفترین سایت ها برای کار از راه دور و کار اینترنتی مناسب است. 

https://www.fl.ru/

این نیز یکی دیگر از وبسایت های فعال در حوزه فریلنسر است 

اما همانطور که اشاره شد یکی از مشاغل پر رونق در روسیه کار به عنوان پک است. 

از معروفترین سایتهایی که در این حوزه فعال است یاندکس است 

https://yandex.ru/jobs/services/dostavka

یکی دیگر از شرکت های فعال در این حوزه شرکت سماکات است که کار پک مغازه را انجام میدهد. خرید مشرتیان را از مغازه به مشتری تحویل میدهد. وبسایت آن: 

https://samokat.ru/

برای اجاره تاکسی و یا فعالیت به صورت راننده تاکسی می توانید از سایت یاندکس استفاده کنید. 

https://taxi.yandex.ru/rabota/gorod/spb/


درامد کار دانشجویی در روسیه چقدر است؟

درامد کار دانشجویی در روسیه به این بستگی دارد که شما در هفته چند ساعت می توانید کار کنید. از نظر قانون روسیه محدودیتی در ساعت کار دانشجویی در روسیه وجود ندارد ولی خوب شما قبل از هر چیزی دانشجو هستید و باید توجه داشته باشید که اولویت شما درس خواندن است و با توجه به دشواری هایی درس خواندن به زبان دیگر در کشور دیگر باید به این نکته توجه کنید که شما زمان زیادی برای کار کردن ندارید. بخصوص در چند سال اول. 

اگر به عنوان یک کار پاره وقت در نظر بگیریم درامد کار دانشجویی در روسیه به طور متوسط ماهی حدود 200 تا 350 دلار خواهد بود.


تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه 2024

تحصیل پزشکی در روسیه اولین گزینه درخواست مهاجرت تحصیلی به روسیه در بین متقاضیان ایرانی است. هزینه مناسب تحصیل در روسیه ، مورد تایید بودن تعدادی

Read More »

نظرات دانشجویان درباره مجموعه روس دانش

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

2 پاسخ

  1. درامد کار در روسیه برای دانشجویان بسته به شغل و ساعت کاری متفاوت است. اما به طور متوسط می توان گفت که کار در روسیه برای دانشجویان 300-500 دلار در ماه درامد دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.