Rusdanesh

ازدواج در روسیه

ازدواج در روسیه

ازدواج در روسیه مانند هر کشور دیگری آداب و مراسم خودش را دارد. به طور کلی ازدواج در هر کشور را می توان به دو قسمت عمده تقسیم کرد. آداب و رسوم ازدواج و قوانین ازدواج در روسیه. آداب و رسوم همان چیزی که نسل به نسل در جوامع مختلف منتقل شده است. شاید بتوان گفت آداب ازدواج یکی از قدیمی ترین آدب و سومی است که از زمانی که تمدن ها در گوشه کنار دنیا ظاهر شد به وجود آمده است و واقعا شاید اقراق نباشد اگر بگویم تاریخ آداب رسوم ازدواج شانه به شانه با تاریخ تمدن ها همراه بوده است. البته در طول تاریخ مانند هر آیین دیگری تغییرات زیادی را تجربه کرده است. در این مقاله سعی می کرده ایم به اداب ازدواج و سن ازدواج در روسیه بپردازیم و هم قوانین ازدواج در روسیه را بررسی کنیم و شرایط ازدواج در روسیه برای ایرانیان را به طول کامل تر مورد بررسی قرار دهیم . مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج چه شرایطی دارد و همچنین به قوانین طلاق در روسیه می پردازیم.

در این صفحه می خوانید

شرایط ازدواج در روسیه

ثبت نام برای ازدواج در روسیه به این صورت است که ابتدا خانم و آقا به اداره ثبت ازدواج در روسیه مراجعه می کنند که به آن زاگس گفته می شود. ثبت نام برای ازدواج در روسیه یک پروسه چند ماهه است چرا که معمولا زاگس نوبت ثبت ازدواج را برای چند ماه بعد میزند. شرایط ازدواج در روسیه در این مورد شاید تشابه زیادی با ازدواج در ایران داشته باشد. درواقع زاگس همان محضر است که در ایران به طور قانونی ازدواج در آن ثبت می شود. پسر و دختر روسی برای ازدواج بعد از ثبت نام در زاگس منتظر می مانند تا روزی که محضر مشخص کرده است فرا برسد. روز ثبت نام برای ازدواج در روسیه زوجین به محضر خانه مراجعه می کنند و سند ازدواج را امضا می کنند.

شرایط ازدواج در روسیه در چند سال اخیر تغییراتی داشته است. به طور مثال قبلا برای ثبت ازدواج در روسیه مانند ایران حضور شاهدین الزامی بود. اما در حال حاضر اجباری به حضور شاهد در زمان ثبت ازدواج در روسیه نیست.

قوانین ازدواج در روسیه

زمان ثبت نام برای ازدواج در روسیه در محضر خانه هر دو طرف شرایط ضمن عقد خود را می توانند مطرح کنند و همه چیز به طور رسمی ثبت می شود. مانند ایران در روسیه نیز ازدواج در شناسنامه ثبت می شود اما به طور کلی قوانین ازدواج در روسیه تقریبا برای هر دو طرف برابر است و دختر روسی برای ازدواج هیچ امتیاز کمتری نسبت به پسر ندارد. حتی در بعضی مواقع امتیاز بالاتری دارد. بخصوص در صورت طلاق 

قوانین طلاق در روسیه

قوانین طلاق در روسیه البته با ایران کامل متفاوت است. برای طلاق در روسیه هر کدام از زوجین می توانند درخواست طلاق بدهند و شرایط برای هر دو طرف یکسان است. البته معمولا طلاق به سرعت ثبت نمی شود و به طرفین فرصت داده می شود که شاید در انتخاب خود تجدید نظر کنند. اما اگر یک نفر از طرفین روی خواسته خود پافشاری کند طلاق ثبت می شود. یکی از نکات مهم که در مورد قواین ازدواج در روسیه و قوانین طلاق در روسیه باید به آن توجه کرد این است که در صورت طلاق تمام اموالی که بعد از ازدواج توسط هر کدام از زوجین خریداری شده باشد به عنوان املاک مشترک محسوب می شود و بعد از طلاق بین زوجین به طور مساوی تقسیم می شود. یعنی شما اگر ملکی را در بع از ازدواج خریداری کنید حتی اگر تمام مبلغ را خودتان پرداخت کرده باشید بعد از طلاق بین شما و همسراتان تقسیم می شود. مگر این که زمان عقد قید کنید که تمام دارایی هر کس بعد از طلاق به خود شخص تعلق دارد.

 بعد از طلاق معمولا سرپرستی فرزند با مادر است اما پدر وظیفه دارد نسبت به مبلغ درامدی که دارد مبلغی را به مادر بابت حضانت فرزند پرداخت نماید.

سن ازدواج در روسیه

حداقل سن ازدواج در روسیه 18 سال می باشد و ازدواج کمتر از این سن به هیچ عنوان در زاگس ثبت نمی شود. قوانین مرتبط با حداقل سن ازدواج در روسیه بسیار سختگیرانه است. نه تنها ازدواج ثبت نمی شود بلکه در صورت اجبار خانواده به ازدواج در سن پایین، جرایم سنگینی از طرف دولت در نظر گرفته شده است. 18 سال حداقل سن ازدواج در روسیه است اما به طور معمولا متوسط سن ازواج در روسیه برای خانم ها 23 و برای آقایان 25 است. البته در روسیه آمار طلاق و ازدواج مجدد خیلی بالاست و یک امر کامل عادی در بین مردم روسیه است. متاسفانه در آخرین آمارها از هر 1000 ازدواج در روسیه 900 ازدواج به طلاق منجر می شود.

ازدواج سفید در روسیه

ازدواج سفید در روسیه از سالیان پیش هم وجود داشته اما در چند سال اخیر ازدواج سفید در روسیه از طرف جوانان با استقبال زیادی رو به رو شده است و تعداد زیادی از افراد با هم زندگی می کنند بدون این که ازدواج خود را ثبت کرده باشند. در چند سال اخیر در بین قانون گذاران بحث های زیادی شده است که درباره ازدواج سفید در روسیه قوانین وضع شود و در صورت جدایی زوجین در برابر هم حقوقی را رعایت کنند. البته هنوز هم در بین بعضی ملیت ها در روسیه بخصوص شهرها مسلمان نشین ازدواج سفید در روسیه خیلی پذیرفته شده نیست و خانواده های سنتی با این نوع ازدواج مخالف هستند.

مهریه در روسیه

به طور کلی قوانین خاصی برای مهریه در روسیه تعریف نشده است و خیلی افراد درباره مهریه در روسیه هیچ آشنایی ندارند. و حتی در خانواده های سنتی روس که با ازودج سفید مخالف هستند در مورد مهریه هیچ چیز تعریف نشده است. البته قواین و شرایط در شهرهای مسلمان نشین کمی متفاوت است و مهریه در روسیه در شهرهایی مانند کازان یا داغستان که تعداد قابل توجه از ساکنین آن مسمان هستند شناخته شده است. همانطور که در بالا گفتیم در زمان ثبت ازدواج در روسیه هر دو طرف شرایط ضمن عقد خود را عنوان می کنند تا به طور رسمی ثبت شد. در مورد مهریه در روسیه در خانواده هایی که مهریه شناخته شده است در زمان عقد میتوانند در عقد نامه به طور مشخص به ان اشاره کنند و مهریه ثبت محضر می شود.


مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

مطالبی که در بالا گفتیم به طور کلی درباره قواین ازدواج در روسیه بود اما مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج هم یکی از نکات مهمی است که باید به آن اشاره کنیم. قوانین مربوط به مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج در چند سال اخیر تغییرات زیادی داشته است. به همین خاطر قبل از اقدام به مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج حتما از آخرین تغییرات در قوانین آگاه شوید. اما به طور کلی میتوان گفت که شخص خارجی در صورت ازدواج با یک شخص روس بعد از مدتی اقامت روسیه از طریق را دریافت می کند. پروسه گرفتن اقامت روسیه از طریق ازدواج به این صورت است که بعد از ثبت ازدواج در زاگس شما به اداره مهاجرت در شهر محل سکونت خود در روسیه مراجعه می کنید و مدراک مورد نیاز را تحویل اداره مهاجرت می دهید. بعد از مدتی به شما اقامت موقت (ار و پ) داده می شود که با آن شما میتوانید در روسیه اقامت داشته باشید. این مدرک سه سال اعتبار دارد و شما ظرف این مدت باید اقدام به گرفتن اقامت دائم روسیه نمایید. اقامت دائم روسیه (ویدنوژیتلستوا) نامیده می شود که با آن شما می توانید دائم در روسیه زندگی کنید. بعد از گرفتن اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج شما می توانید برای گرفتن شهروندی روسیه اقدام نمایید.


شرایط ازدواج در روسیه برای ایرانیان

قوانین ازدواج برای مهاجرین خارجی تقریبا یسکان است و شرایط ازدواج در روسیه برای ایرانیان با کشورهای دیگر تفاوتی ندارد. شما به عنوان یک ایرانی اگر تصمیم به ازدواج با یک شخص روس را دارید باید ابتدا ازدواج خود را در محضر ثبت کنید. فقط به  این نکته توجه کنید که در هر شهر فقط چند زاگس (محضر خانه) مشخص اجازه ثبت ازدواج یک شخص روس با شخص خارجی را دارند. به همین خاطر اول باید اطلاع کسب کنید که در شهری که شما ساکن هستید کدام مراکز کار ثبت ازدواج شهروندان خارجی را انجام میدهد. بعد از ازداج طبق مراحل بالا باید اقدام کنید برای گرفتن اقامت موقت و اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج

نکته مهم در باره شرایط ازدواج در روسیه برای ایرانیان : چند سال پیش شایعه شد که در صورت پیدا کردن دختر روسی برای ازدواج  توسط مردان ایرانی به آنها امتیازارت ویژه از جمله 15 هزار دلار پول و خانه یا ماشین تعلق می گیرد. این مطلب به اندازه ای مضحک و خنده دار است که نیاز به توضیح ندارد که این یک شایعه بیش نیست. اما متاسفانه هنوز شاهد هستیم بعضی دوستان ایرانی مراجعه می کنند و درباره این قوانین توضیح می خواهند.

شرایط مروبط به ازدواج شهروند خارجی با روس را میتوانید در این بخش مشاهده نمایید.

نکته مهمی که درباره شرایط ازدواج در روسیه برای ایرانیان باید به آن توجه کنید این است که موسسه روس دانش در حوزه ازدواج در روسیه هیچگونه فعالیتی ندارد و این مطالب صرفا جهت آشنایی و اطلاع رسانی نوشته شده است. خواهش می کنیم درباره ازدواج در روسیه با همکاران ما تماس نگیرید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?