Rusdanesh

تحصیل پزشکی و دنداپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 1403

دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پترزبورگ که البته اسم صحیح تر آن دانشگاه دولتی سن پترزبورگ است قدیمی ترین و یکی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه است. تاریخ ساخت دانشگاه ملی سنت پترزبورگ به سال 1724 میلادی برمیگردد. در رده بندی های جهانی همیشه به عنوان یکی از 300 دانشگاه برتر دنیا معرفی شده است. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز می باشد. امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه وجود دارد. در رشته های غیر پزشکی تنوع رشته در این دانشگاه بسیار زیاد است و متقاضیان در مقاطع مختلف تحصیلی می توانند در این دانشگاه تحصیل نمایند. در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران دانشگاه ملی سن پطرزبورگ در گروه ممتاز قرار دارد.

در این صفحه می خوانید

از سال 2023 امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به انگلیسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه فراهم شده است

محتوای این صحفه را می توانید به صورت صوتی گوش کنید.

✅ تحصیل پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 1403

همانطور که در بالا اشاره شد دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. در دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد اما فقط به زبان روسی. طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه ملی 6 سال می باشد. اما  در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که در بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران این دانشگاه یکی از سختگیر ترین دانشگاه های روسیه می باشد. به شما پیشنهاد می شود که تنها در صورتی این دانشگاه را انتخاب کنید که واقعا تصمیم دارید تمام وقت خود را صرف خواندن درس بکنید. 

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه

در چند سال پیش برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پطرزبورگ آزمون زیست شناسی برگزار می کرد. اما از 4 سال پیش آزمون ورودی برای این رشته ها در دانشگاه دولتی سنت پطرزبورگ برداشته شده و تنها ملاک برای قبولی در این دانشگاه : 

 • نمرات بالای معدل و دورس زیست و شیمی دبیرستان
 • داشتن مدرک زبان روسی سطح ب1 
 • نوشتن نامه انگیزش به زبان روسی
پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ

✅ تحصیل دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2024

طول دوره دندانپزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ مانند اکثر دانشگاه های روسیه 5 سال است. البته به این نکته توجه داشته باشید که این دوره بجز دوره یک ساله است که دانشگاه در آن دوره پادفک زبان روسی را می گذراند. شرایط پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ شبیه تحصیل پزشکی در این دانشگاه است. از نظر قیمت شهریه هم تفاوت زیادی بین رشته پزشکی و  دندانپزشکی دانشگاه ملی سنت پترزبورگ وجود ندارد. 

بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ روسیه

در کنار بورسیه دولتی روسیه که شامل دانشگاه های زیادی می شود، دانشگاه ملی سنت پطرزبورگ بورسیه اختصاصی خود ( بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ روسیه ) را نیز دارد که دانشجو این شانس را دارد که به طور کاملا رایگان تحصیل نماید. البته توجه به دو نکته ضروری است. شانس قبولی در بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی خیلی پایین است. دو این که این بورسیه تحصیل را پوشش میدهد و یک کمک هزینه جزیی برای خوابگاه. در واقع هزینه تحصیل دانشجو بر عهده خود دانشجو است. 

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

پادفک دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

دوره پادفک دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه

همانطور که اشاره شد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ به زبان روسی می باشد و دانشجو قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه باید یک دوره کالج که شامل زبان روسی و دروس تخصصی می شود را بگذارند. دوره پادفک دانشگاه ملی سنت پترزبورگ روسیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی علاوه بر درس زبان روسی شامل دروس زیست شناسی و شیمی نیز می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شما می توانید پادفک را در هر کدام از دانشگاه های روسیه بخوانید و بعد از آن وارد دانشگاه ملی سن پطربوگ یا هر دانشگاه دیگری بشوید. از آنجایی که هزینه تحصیل پادفک دانشگاه ملی سنت پترزبورگ گرانتر از بقیه دانشگاه های روسیه است دوره پادفک این دانشگاه با استقابل کمتری روبه رو است. اطلاعات تکمیلی در خصوص پادفک روسیه را می توانید در این بخش مطاله نمایید.

✅ خوابگاه دانشگاه سن پترزبورگ در روسیه

خوابگاه دانشگاه ملی سنت پترزبورگ دارای چندین مجموعه در داخل شهر و یک شهرک دانشجویی در خارج از شهر سن پترزبورگ است که پونکت نامیده می شود. یشتر دانشجویانی که در خوابگاه دانشگاه سن پترزبورگ در روسیه اقامت دارند در خوابگاه پونکت سکونت دارند. این خوابگاه در فاصله حدود 40-50 کیلومتری تا شهر قرار دارد. چندین راه برای رفت آمد بین خوابگاه دانشگاه ملی سنت پترزبورگ تا دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ وجود دارد که متداول ترین انها شامل

الکتریچستوا (قطار برقی) است که با آن میتوان از دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه تا خوابگاه دانشگاه ملی سنت پترزبورگ رفت و آمد کرد. سفر با الکتریچستوا حدود 50 دقیقه زمان میبرد که البته بعد از آن باید حدود 15 دقیقه پیاده روی کنید تا به خوابگاه برسید.

مترو: یکی دیگر از راه های رفت و آمد از خوابگاه تا دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ مترو است. نزدیکترین و راحت ترین راه از طریق مترو آوفتاوا (در پایین خط قرمز) است که بعد از خروج از مترو با استفاده از اتوبوس می توانید به خوابگاه دانشگاه مل سنت پترزبورگ بروید. اتوبوس یا مینی بوس همیشه در مقابل ایستگاه مترو موجود می باشد. خوبی این روش این است که دیگر نیاز به پیاده روی نیست چرا که اتوبوس دقیقا در مقابل درب ورودی خوابگاه توقف می کند.

تاکسی : البته این روش راحت ترین روش و در عین حال گرانترین روش برای رفت و آمد بین خوابگاه دانشگاه ملی سنت پترزبورگ تا دانشگاه است. قیمت هر سفر با تاکسی در حدود 1500 روبل می باشد.

در پونکت (خوابگاه دانشگاه سن پترزبورگ در روسیه) 16 ساختمان وجود دارد. کیفیت اتاقها در ساختمان های مختلف متفاوت است. بعضی از ساختمان های خوابگاه دانشگاه مل سن پترزبورگ دارای اشپزخانه مشترک در هر طبقه است در حالی که در بعضی ساختمان ها در هر اتاق آشپزخانه اختصاصی وجود دارد. اکثر دانشجویان خارجی در دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ در ساختمان های 10 تا 16 اقامت دارند. قسمت مدیریت خوابگاه در ساختمان 10 واقع است و شما قبل از اقامت در خوابگاه باید مدارک خود را تحویل مسئول خوابگاه دهید و وسایل لازم را تحویل بگیرید.

بلوک های 12 و 13 دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ با تازگی تعمیر شده اند و کیفیت مناسب تری دارند. همچنین مهمانسرای خوابگاه نیز در ساختمان 13 قرار دارد و اگر شما همراهی مانند پدر ، مادر و یا دوستی دارید می تونند با پرداخت هزینه در این مهمانسرا اقامت داشته باشند.

در خوابگاه دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه امکاناتی ماندد فروشگاه 24 ساعته ، سالن ورزشی ، سالن غذا خوری ، خشکشویی، آریشگاه وجود دارد. در فاصله 15 دقیقه پیاده روی از خوابگاه دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه یک مرکز خرید نسبتا بزرگ و داروخانه قرار دارد.

خوابگاه دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ در داخل شهر

ساختمان دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ در داخل شهر سن پترزبورگ واقع است و همانطور که گفتیم رفت و آمد از خوابگاه پونکت تا مرکز شهر بسیار زمان بر می باشد. برای دانشجویان دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ این امکان نیز وجود دارد که در خوابگاه های داخل شهر این دانشگاه اقامت داشته باشند. چندین دانشگاه در فاصله نچندان دور از دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ وجود دارد . فقط مشکل اصلی این خوابگاه ها این است که همگی ساختمان های قدیمی هستند و کیفت اتاقها خیلی پایین تر از اتاقهای خوابگاه پونکت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ

همانطور که اشاره شد دانشگاه ملی سنت پترزبورگ روسیه یک دانشگاه جامع هست و در آن رشته های مختلف در مقاطع مختلف تدریس می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ در رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود 450 هزار روبل در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ روسیه در بقیه رشته ها هم از حدود 300 تا 500 هزار روبل در سال می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ نسبت به  دانشگاه اول علوم پزشکی سن پترزبورگ (پاولوف) کمی بیشتر است. شهریه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ پاولوف حدود 300 تا 350 هزار روبل در سال است. 

کارشناسی ملی سن پترزبورگ

✅ دوره کارشناسی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه

طول دوره تحصیل کارشناسی در دانشگاه دولتی سن پترزبورگ 4 سال می باشد. تقریبا در همه رشته ها تحصیل فقط به زبان روسی می باشد. متوسط شهریه مقطع لیسانس دانشگاه سن پترزبورگ روسیه حدود 250 تا 300 هزار روبل در سال می باشد که امکان پرداخت شهریه به صورت اقساطی (در ابتدای هر ترم) نیز وجود دارد. 

رشته های که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه در آن وجود دارد:

ارشد ملی سن پترزبورگ

✅ دوره کارشناسی ارشد ملی سن پطرزبورگ

طول دوره فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی سن پترزبورگ 2 سال است. تحصیل در این مقطع به این صورت است که دانشجو سال اول کامل مشغول تحصیل است. اما سال دوم تعداد دروس کاهش پیدا می کند و دانشجو 50 درصد از وقت خود را صرف کار بر روی پروژه پایان نامه می کند. در پایان تحصیل هم باید دانشجو از پایان نامه خود دفاع کند تا مدرک کارشناسی ارشد به وی اهدا شود. همچنین در سال دوم علاوه بر پایان نامه، دانشجو باید نمره لازم را در امتحان جامع کسب نماید. 

لیست کامل رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه را می توانید اینجا مشاهده نمایید:

دکترا ملی سن پترزبورگ

✅ تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه سن پطرزبورگ

طول دوره دکترا در دانشگاه ملی سن پتربورگ بین 3 تا 4 سال می باشد (معمولا طول دوره تحصیل دکترا در رشته های فنی مهندسی 4 سال است). در طول دوره دکترا دانشجو بیشتر خود را صرف کار بر روی پایان نامه نموده و بیشتر با استاد راهنمایی خود در ارتباط است. در این دوره معمولا فقط 4-5 درس تخصصی تدریس می شود. تحصیل و فارغ التحصیل شدن در مقطع دکترا شرایط خاص خود را دارد. در این دوره دانشجو باید حتما چندین مقاله در مجلات مختلف داشته باشد. یکی از شاخصه های پذیرش مقالات چاپ آنها در سیستم واک (شامل چند ژورنال روسیه می باشد) است. دانشجو مقطع دکترا حداقل باید دو مقاله مرتبط با پایان نامه در واک چاپ کرده باشد. در پایان دوره دکترا یک دفاع داخلی انجام می شود که دانشجو بعد  از قبولی در آزمون جامع و دفاع داخلی مدرک آسپیرانتوری دریافت می کند. برای دریافت مدرک بین المللی دکترا دانشجو باید دفاع دوم انجام دهد که معمولا سختر از دفاع اولیه است و از دانشگاه ها و وزارت علوم نیز اساتیدی در جلسه دفاع حضور دارند. مراسم دفاع از ابتدا تا پایان ضبط و در آرشیو نگهداری می شود. 

دانشجویان مقاطع دکترا دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه در رشته های زیر می تواند تحصیل نمایند. 

شخصیت های معتبر علمی دانشگاه دولتی 

در این دانشگاه شخصیت های بسیار مهمی از جمله رئیس جمهور سابق و همچنین فعلی روسیه آقای پوتین و آقای مدودیو و هفت نفر از برندگان جایزه نوبل و دانشمندان بزرگ دیگری تحصیل کرده اند که از مهمترین آنها می توان به اشخاص ذیل اشاره کرد:

پوتنوتی چبیشف- ریاضیدان مشهور روس، لئونارد اویلر- ریاضیدان مشهر سوئیسی، جورج گاموف- فضانورد، میخائیل گرومف- ریاضیدان مشهور روس، لئونید کانترویچ- اقتصاددان و برنده جایزه نوبل اقتصاد ١٩٧٥، لولاندائو- فیزیکدان مشهور روس و برنده جایزه نوبل فیزیک ١٩٦٢،الکساندر کرسنی- نخست وزیر سابق روسیه، ملادیمیر لنین- رهبر سابق شوروی، وسیلی لئونیدف- اقتصاد دان و برنده جایزه نوبل اقتصاد ١۹٧٣٣ ، میخائیل لومونسف- محقق مشهور و بنیانگزار دانشگاه دولتی مسکو   و بسیاری از دانشمندان دیگر .

دانشگاه دولتی سنت پطربورگ عضو انجمن های بین المللی ذیر می باشد:

 • انجمن بین المللی دانشگاهها
 • انجمن دانشگاههای اروپا
 • انجمن دانشگاههای رئیس جمهوری
 • انجمن دانشگاههای اقیانوس ارام
 • انجمن مدیریت صنعتی اوراسیا
 • انجمن متخصصان صنعت و علم اروپا
 • انجمن عالی مدرسه روابط بین الملل
 • انجمن تحقیقاتی سیاسی اروپا
 • انجمن کتاب های حقوقی بین الملل
 • لیگ دانشگاههای بین الملل
 • انجمن دانشگاههای منطقه بالتیک
 • مراکز تحقیقاتی دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ
 • مرکز تحقیقاتی علم نجوم به نام ساولوا
 • مرکز تحقیقاتی بیولوژی
 • مرکز تحقیقاتی ریاضیات محاسباتی و کنترل به نام زوبوا
 • مرکز تحقیقاتی جغرافی
 • مرکز تحقیقاتی لایه شناسی زمین به نام آکادمیک لویسان- لسینگ
 • مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات
 • مرکز تحقیقاتی مسائل پیچیده جامعه
 • مرکز تحقیقاتی مدیریت
 • مرکز تحقیقاتی ریاضی و مکانیک به نام آکادمیک سمیرونا
 • مرکز تحقیقاتی رادیو فیزیک
 • مرکز تحقیقاتی فیزیک
 • مرکز تحقیقاتی فیزیولوژی  به نام اختومسکی
 • مرکز زبان شناسی
 • مرکز تحقیقاتی شیمی
 • روابط بین الملل دانشگا
دانشگاه های سن پترزبورگ

دانشگاه های سن پترزبورگ

شهر سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو است و طبیعتا در این شهر دانشگاه های متعددی وجود دارد. از معروفترین دانشگاه های سن پترزبورگ می توان به دانشگاه ایتمودانشگاه پلی تکنیکدانشگاه لتی – دانشگاه اول علوم پزشکی سن پترزبورگ (پاولوف) و البته دانشگاه دولتی این شهر اشاره کرد.

 دانشگاه های سن پترزبورگ در حوزه پزشکی و دندانپزشکی :

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ – دانشگاه اول علوم پزشکی سن پترزبورگ (پاولوف) – دانشگاه مچنیکوف – دانشگاه پدیا

✳️ رشته های دانشگاه سن پترزبورگ کدام است

رشته های دانشگاه سن پترزبورگ در دانشگاه ملی بسیار متنوع است چرا  که این دانشگاه یکی از دانشگاه های جامع و یکی از بزرگترین دانشگاه های روسیه است. از شاخص ترین رشته های دانشگاه سن پترزبورگ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا میتوان به رشته های فیزیک - شیمی - ریاضی - کامیپیوتر - حقوق اشاره کرد.  همچنین رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ مورد تایید ایران می باشد. 

✳️ دانشگاه دندانپزشکی سن پترزبورگ کدام است

2 دانشگاه دندانپزشکی سن پترزبورگ روسیه مورد تایید  ایران است. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ و دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ 2 دانشگاه دندانپزشکی سن پترزبورگ هم مورد تایید  ایران نیستند : دانشگاه پدیا سنت پترزبورگ و دانشگاه مچنیکوف سن پترزبورگ 

✳️ دانشگاه های سنت پترزبورگ در رشته پزشکی کدام است؟

دانشگاه های سنت پترزبورگ پزشکی که مورد تایید ایران هستند : دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ و دانشگاه پاولف هستند.  دانشگاه های سنت پترزبورگ پزشکی غیر تایید ایران هم دانشگاه پدیا سنت پترزبورگ و دانشگاه مچنیکوف سن پترزبورگ هستند . دانشگاه مچنیکوف سنت پترزبورگ در سطح جهانی دانشگاه معتبر و دارای رتبه جهانی خوبی است اما مورد تایید ایران نیست.

✳️ دانشگاه مچنیکوف سن پترزبورگ بهتر است یا دانشگاه پیدا سنت پترزبورگ؟

هر دو دانشگاه از دانشگاه های غیر تایید ایران هستند. اما از نظر ربته بندی جهانی و رنکینگ کیو اس، دانشگاه مچنیکوف سنت پترزبورگ بهتر از دانشگاه پدیا سن پترزبورگ است. در آخرین رتبه بندی پزشکی کیو اس دانشگاه مچنیکوف رتبه جهانی 650 را از آن خود کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

22 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید.ببخشید در دانشگاه سن پترزبورگ داخل دانشکده هوانوردی خود رشته خلبانی هم تدریس میشه؟؟چون بنظر می‌رسه گرایش های مربوط به خلبانی داره تا خود رشته خلبانی

 2. سلام ببخشید من برای بورسیه دولتی در رشته داروسازی فرم رو پر کردم داخل فرم نام دانشگاه Saint-Petersburg University وجود داشت که انتخاب کردم ولی الان متوجه شدم که دانشگاه ملی سنت پترزبورگ رشته داروسازی نداره، میخواستم ببینم که دانشگاهی که انتخاب کردم همون دانشگاه ملی سنت پترزبورگ هست یا نه؟

  1. سلام. خیلی از دانشگاه های روسیه پیشوند یا پسوند ملی یا دولتی دارند. باید دقت کنید که درست نوشته بشه. تا جایی که میدونم هیچ کدوم از دانشگاه ها سن پترزبورگ رشته داروسازی ندارن

  2. سلام وقتتون بخیر
   ببخشید منظور از شرط معدل ، معدل دبیرستان هست یا معدل دیپلم و یا معدل امتهانات نهایی دوازدهم ؟

 3. سلام و خسته نباشید،لطفا میشه آدرس ایمیل دانشگاه سنت پترزبورگ را برایم بفرستید ممنون میشم.

 4. من معدلم ۱۹ و نبم هست با نمره های بالا.
  یکی اینکه ظرفیت پذیرش در دانشگاه چند نفر است؟!
  و اینکه آزمون ورودی دارد یا نه؟ اگر دارد در چه سطحی است؟!

  1. ظرفیت هر دانشگاه متفاوت است. به جز دو دانشگاه رودن و ملی سن پترزبورگ که با معدل پذیرش می کنند. بقیه دانشگاه ها آزمون ورودی داره

 5. زمان ثبت نام بورسیه و شرایط بورسیه مختص این دانشگاه به چه صورت هست ؟ واقعا به صورت رایگان ثبت نام میکنین ؟ بورسیه برای رشته ی پزشکی مد نظر هست

  1. تا اردیبهشت ماه فرصت ثبت نام بورسیه دانشگاه ملی سن پترزبورگ وجود داره. ثبت نام رایگان است اما باید حتما مدرک ب1 زبان روسی داشته باشید

   1. ممنون از پاسخگویی ، تا اردیبهشت زمان ثبت نام بورسیه پزشکی دانشگاه ملی هست ؟ چون در اینستاگرام پستی دیدم مبنی بر اینکه فرصت تا چند روز آینده هست . لطفا راهنمایی بفرمایین

   2. سلام دانشگاه ملی سن پترزبورگ در رشته دندانپزشکی مورد تایید ایران است؟؟ و دانشگاه پاولوف پترزبورگ چی؟ آزمون ورودی شامل چه دروسی و باید نمره برای قبولی در رشته دندانپزشکی چند باشه از چند؟؟

  1. سلام. بله . لطفا در بهمن ماه با همکاران ما تماس بگیرید . مراحل کار را خدمتتان توضیح خواهند داد

 6. دانشگاه ملی سنت پترزبورگ مورد تایید ایران ؟ میشه به زبان انگلیسی بخونیم یا حتما باید به زبان روسی باشه ؟

  1. دانشگاه ملی سن پترزبورگ مورد تایید وزارت علوم هست اما مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست. یعنی در رشته های غیر پزشکی مورد تایید هست. در اکثر رشته ها فقط میشه به زبان روسی خوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.