Rusdanesh

مطالب مفید زندگی در روسیه – قوانین روسیه

قوانین روسیه

آشنایی با قوانین روسیه شاید یکی از اولین کارهای است که شما باید قبل از مهاجرت به روسیه انجام دهید. زندگی در روسیه بدون آشنایی با قوانین کشور روسیه میتواند مشکل جدی برای شما  ایجاد کند. دانستن بعضی از قوانین روسیه حتی برای کسانی که تصمیم به مسافرت چند روزه به این کشور را دارنید نیز مهم و ضروری است. بیشتر در این مطلب سعی شده است که قوانین مهاجرتی روسیه که برای دانشجویان و کسانی که بلند مدت تصمیم به زندگی در روسیه را دارند پرداخته شود. قوانین مانند رجیستر روسیه – امیگریشن کارت – اثر انگشت در روسیه – قوانین اماکن عمومی در روسیه و نکاتی که رعایت نکردن آنها ممکن است خطر جدی مانند دیپورت شدن یا زندانی شدن را به همراه داشته باشد. 

در این صفحه می خوانید

Play Video about قوانین روسیه

قوانین مربوط به ویزا روسیه

قبل از ورود به روسیه اولین مدرکی که باید تهیه کنید ویزای روسیه است. شهروندان ایرانی برای سفر به روسیه نیاز به ویزا دارند. درباره انواع ویزا روسیه در صفحه ویزا روسیه توضیح داده شده است. در اینجا با قوانین مربطو به ویزا را توضیح میدهیم. 

اگر شما به عنوان دانشجو یا گردشکر یا هر نوع سفر بلد مدت به روسیه سفر می کنید در ابتدا در کسنولگری روسیه به شما ویزای کوتاه مدت (حداکثر سه ماهه) یک بار خروج میدهند. یعنی با آن ویزا شما اجازه ورود  و خروج چند باره به روسیه را ندارید. زمان دریافت ویزا از سفارت حتما دقت داشته باشید که مشخصات شما در ویزا درست درج شده باشد. مشخصاتی مانند اسم و فامیل شما به لاتین – تاریخ تولد شما – شماره پاسپورت و تاریخ اعتبار ویزا

تمدید ویزا در روسیه 

همانطور که گفتم ویزای شما در ایران به صورت یک بار خروج است. بعد از ورود به روسیه شما باید ویزای خود را تبدیل به ویزای ملتی روسیه کنید. اگر به عنوان دانشجو به روسیه مسافرت می کنید باید توجه داشته باشید 45 روز قبل از اتمام اعتبار ویزا حتما به بخش ویزای دانشگاه مراجعه کنید جهت تمدید ویزا. ویزای دوم که دانشگاه به شما میدهد مولتی چند بار خروج است و یک ساله. هر سال 45 قبل از اتمام ویزا باید برای ویزا جدید اقدام کنید 

اعتبار پاسپورت برای ویزای روسیه

یک نکته مهم درباره گرفتن ویزای روسیه این است که برای این که ویزای روسیه به شما داده شود حتما باید پاسپورت شما بیش از 18 ماه اعتبار داشته باشد. پس قبل از گرفتن ویزا اگر تاریخ اعتبار پاسپورت شما کمتر از 18 ماه است حتما ابتدا پاسپورت خود را تمدید و بعد برای گرفتن دعوتنامه و ویزا اقدام کنید. درصورتی که دعوتنامه شما با پاسپورت قدیمی صادر شده باشد باید مجدد برای گرفتن دعوتنامه جدید اقدام کنید. 

 

امیگریشن کارت یا کارت مهاجرت روسیه

زمان ورود به روسیه پلیس مهاجرت روسیه به شما زمان کنترل پاسپورت برگه ای میدهد که به امیگریشن کارت یا کارت مهاجرت روسیه معروف است. هر شخص که وارد روسیه می شود چه دانشجو ، چه توریست و چه با هر عنوان دیگری حتما این برگه به او داده می شود. حفظ و نگهداری کارت مهاجرت خیلی خیلی مهم است. شما برای اقامت در روسیه در هر ارگانی به آن نیاز خواهید داشت. حتی بدون آن هتل به شما اجازه سکونت را نیمدهد و اگر دانشجو باشید هیچ کار اداری شما بدون امیگریشن کارت انجام نخواهد شد. هر بار زمان خروج از کشور روسیه امیگریشن کارت از شما گرفته می شود و بعد از ورود جدید یک برگه جدید صادر می شود. 

 

رجیستری در روسیه 

یکی دیگر از مدارک مهم اقامتی در روسیه برگه رجیستری است. هر شخص در روسیه باید محل اقامتش مشخص باشد و این محل اقامت به ثبت رسیده باشد. زمان ثبت محل سکونت به شما برگه ای داده می شود که به آن رجیستری میگویند. هر شخص خارجی که بیش از 7 روز در روسیه اقامت داشته باشد باید  این برگه را دریافت کند. درباره قوانین مربوط به رجیستری در صفحه رجیستر کامل توضیح داده ایم. 

 

 

انگشت نگاری در روسیه 

از سال 2022 قانونی تصویب شده که طبق آن تمام افراد خارجی که بیشتر از 90 روز در روسیه اقامت داشته باشند باید یکسری آزمایشات پزشکی انجام داده و بعد از گرفتن اثر انگشت کارتی به آنها داده می شود که این کارت 10 سال اعتبار خواهد داشت. البته آزمایشات پزشکی باید سالی یکبار انجام شود. در صورت نگرفتن به موقع این کار ممکن است جریمه نقدی یا حتی دیپرتی از روسیه به همراه داشته باشد. هزینه صدور این کارت در شهرهای مختلف متفاوت است. معمولا بین 4 تا 10 هزار روبل است. 

بضی از قوانین روسیه که باید بدانید: 

کشیدن سیگار در مکانهای عمومی و فضاهای سرپوشیده ممنوع است 

نوشیدن الکل در خیابان و مکانهای عمومی (بجز بار و رستوران) ممنوع است. 

حتی تخلفات کوچیک مانند رد شدن از خیابان در مکانهایی که برای عابر پیاده نیست ممکن است برای شما جریمه به همراه داشته باشد.

اظهار نظرهای سیاسی و بحث های رادیکال مذهبی حتی در شبکه های اجتماعی ممکن است برای شما عواقب به همراه داشته باشد. 

اگر تعداد جریمه ها زیاد شود ممکن است شما بین یک تا 5 سال ممنوع الورود به روسیه شوید

جا به جایی مبالغ زیاد بین بانکی (بیش از یک میلیون روبل در ماه) ممکن است باعث بسته شدن حساب بانکی شما شود. 

در صورت همراه داشتن مبالغ بیش از 10 هزار دلار زمان ورود به روسیه باید حتما از سالن قرمز خارج شوید و فرم مربوطه را تکمیل کنید. سال سبز زمان خروج از فرودگاه برای کسانی است که مبالغ کمتر از 10 هزار دلار یا معادل آن همراه داشته باشند و اجناس و سنگهای گرانبها همراه نداشته باشند. 

همراه نداشتن مدارک هویتی در روسیه جرم هست و اگر شما پاسپورت یا رجیستر همراه نداشته باشید پلیس می تواند شما را جریمه و یا به اداره پلیس برده تا در سیستم مدارک هویتش شما را چک کند

دانشجوی پافک اجازه کار کردن در روسیه را ندارد /. اما بقیه دانشجو ها اجازه کار دارند به شرط این که قبل از دانشگاه نامه و مدارک مربوطه را گرفته باشند و دانشگاه اطلاع داشته باشد. 

همراه داشتن صلاح گرم و سرد در روسیه جرم محسوب می شود. 

 

قوانین و آداب و رسوم مردم روسیه 

هر کشوری برای خود بعضی آداب و رسوم دارد که وقتی ما به آن کشور وارد می شویم باید آن را رعایت کنیم. یک ضرب المثل روسی هست که می گوید: با قوانین خودت به صومعه دیگران وارد نشو. یعنی شما به هر جا وارد می شوید باید طابق قوانین آنجا باشید. ندانستن این قوانین ممکن است روی برخورد روسها با شما تاثیر بسیار منفی داشته باشد. چرا که رفتار شما برای آنها توهین محسوب می شود.

در مکانهای عمومی با دوستانمان بلند صحبت نکنیم و یا بلند نخندیم. اولا که روسها اکثر این کار را نمی کنند و از آن گذشته وقتی ما با یک زبان بیگانه بلند بلند صحبت می کنیم جلب توجه می کند و اصلا خوشایند نیست 

هرکز به یک روس دست نزنید. حریم خصوصی دیگران را رعایت کنیم. حتما اگر قصد کمک یا راهنمایی دارید هرگز به شانه یک روس نزنید. 

هزگز با دستکش دست ندهید. قبل از دست دادن باید دستکش خودتان را دربیاورید. 

یک آقا نباید به یک خانم دست بدهد مگر این که خانم خودش پیش قدم شود 

در محیط های رسمی و دانشگاه اساتید را با نام و نام پدر صدا بزنید. برخلاف ایران در روسیه با فامیل کسی را صدا زدن نشانه بی احترامی است. 

در نوشتن حتما دقت کنید که اول نام افراد باید با حروف بزرگ نوشته شود. با حرف کوچک نوشتن علاوه بر اشتباه ، بی احترامی محسوب می شود. 

اگر به خانه یک روس دعوت هستید سعی کنید دست خالی نروید. حتی یک کادو کوچیک مانند یک بسته شوکولات باعث خوشحالی میزبان میشود. 

با یک روس در چهارچوب در دست ندهید. نشانه خوبی نمی دانند. 

در زمان استفاده از پله برقی در سمت راست بایستید. 

در زمان استفاده از وسایل نقلیه عموم کوله پشتی خود را در دست بگیرید تا ایجاد مزاحمت برای دیگران نکنید. 

زمان وارد شدن به مترو حتما اجازه بدهید اول دیگران از مترو خارج شوند بعد شما وارد شوید. 

در خیابان فقط از مکانهای که عابر خط کشی عابر پیاده است عبور کنید. 

هرگز قبل از تولد کسی تولدش را تبریک نگویید حتی اگر چند ساعت مانده به روز تولدش باشد. 

در مکانهایی مانند دانشگاه و سالن تئاتر کاپشن و لباس روی خود را باید در بخش تحویل لباس تحویل دهید. با کاپشن در کلاس درس حاضر نشوید. 

 

شماره تماس های ضروری در روسیه 

آتش نشانی در روسیه  101

پلیس  102

اورژانس  103

اتفاقات گاز  104

و یا می توانید در همه موارد با شماره 112 تماس بگیرید. 

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو: مسکو، بلوار پاکروفسکی، شماره 7

  • کد پستی : 115127
  • پست الکترونیکی: iranemb.mow@mfa.gov.ir
  • پست الکترونیکی بخش کنسولی: mow.consular@mfa.gov.ir
  • پیش شماره :  (495) 007 
  • تلفن ها: 9172442، 9170039، 9177282، 9178655
  • دورنگار: 9179683، 2302897

 

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.