Rusdanesh

مطالب مفید زندگی در روسیه

دیپلم آبی چیست ؟

دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه بعد از گذراندن دوره پادفک و قبل از وارد شدن به دانشگاه های روسیه برای تحصیل باید مدارک خود را در روسیه ارزشگزاری کنند. به این مدرک ارزشیابی دیپلم آبی یا ناسترفیکاتسیا گفته می شود

نحوه گرفتن دیپلم آبی به این صورت است که مدارک تحصیلی خود را به وزارت علوم روسیه ارسال می کنید. مدارک شما بررسی می شود و مدرکی معادل دپیلم دبیرستان ایران برای شما صادر می شود که با آن مدرک شما می توانید در دانشگاه های روسیه ثبت نام کنید

https://www.instagram.com/tv/CLzMDb_gQzz/?utm_medium

مدارک مورد نیاز برای گرفتن دیپلم آبی :

  • کپی و اسکن رنگی پاسپورت
  • ترجمه رسمی پاسپورت
  • کپی و اسکن دیپلم به همراه ریز نمرات
  • کپی و اسکن پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  • تکمیل فرم درخواست دیپلم آبی

مدارک فوق را می توانید شخصا به اداره مربوطه در شهر مسکو و یا سن پترزبورگ تحویل داده و بعد از پرداخت فیش بانکی مدارک خود را ارزشیابی کنید.

آدرس محل صدور دیپلم آبی – مسکو:

115093, г. Москва, Люсиновская улица, д. 51

هزینه خدمات: ۶۵۰۰ روبل


سن پترزبورگ: دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ

улица Марата, 27

۱۲ هزار روبل

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی روسیه و ثبت نام در دانشگاه های روسیه 

۱- ویزای تحصیلی: بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه، برای شما دعوت نامه ارسال می شود که شما با در دست داشتن دعوت نامه به سفارت روسیه در ایران (تهران- اصفهان – رشت) مراجعه کرده و ویزای تحصیلی سه ماهه دریافت می کنید.

۲- هنگام ورد به روسیه، زمان کنترل پاسپورت به شما برگه داده می شود به نام برگه مهاجرت. اهمیت این برگه کمتر از پاسپورت نیست. در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

۳- شما زمان ورود به روسیه حداکثر سه روز فرصت دارید که ثبت ادره مهاجرت (رجیستری) را انجام دهید. اگر در خوابگاه اقامت دارید باید به بخش مربوطه مراجعه کنید تا امور رجیستری را انجام دهند. اما اگر در منزل اجاره ای سکونت دارید حتما از صاحب خانه بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

۴- شما در طول اقامت در روسیه باید بیمه سلامت داشته باشید.

۵- برای ثبت نام در دانشگاه باید آزمایش پزشکی فرم ۰۸۶ را تهیه نمایید.

۶- بعد از مستقر شدن و ثبت نام دانشگاه باید جهت دریافت ویزای یک ساله تحصیلی اقدام نمایید. تمدید ویزا توسط دانشگاه صورت می گیرد.

اطلاعات تکمیلی را می توانید در بخش دانشجویی مطالعه کنید برای اطلاعات کامل در خصوص زندگی در روسیه و یا ثبت نام و اخذ پذیرش با ما تماس بگیرید.

tel: +79119831901

دیپلم قرمز روسیه

دیپلم قرمز چیست ؟

بعد از پایان هر دوره تحصیلی در روسیه مدرک پایان دوره که به شما داده می شود به دیپلم معروف است. مثلا دیپلم مقطع کارشناسی – دیپلم مقطع کارشناسی ارشد – دیپلم دکترا.

معمولا مدارک دیپلم که صادر می شود دارای رنگ آبی است. اما به کسانی که نمرات عالی داشته باشند دیپلم با رنگ قرمز رنگ اهدا می شود. اما نمرات عالی یعنی چند ؟

در روسیه سیستم نمره بندی مدارس و دانشگاه ها ۵ می باشد. به این صورت که نمره یک و دو مردود. نمره سه متوسط . نمره چهار خوب و نمره پنج عالی است.

چه کسی می تواند دیپلم سرخ بگیرید ؟ شرط گرفتن دیپلم قرمز این است که حداقل ۸۰ درصد از کل نمرات شما باید نمره پنج باشد و ۲۰ درصد الباقی نیز نمره چهار. یعنی اصلا در کارنامه شما نمره سه نباید باشد.

دیپلم دوگانه چیست ؟

بیش از ۳۰ دانشگاه روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. همه این دانشگاه ها با دانشگاه های معتبر سراسر دنیا از آمریکا و کانادا تا استرالیا و اروپا قرارداده های همکاری و تبادل دانشجو دارند. در این دانشگاه ها امکان این وجود دارد که دانشجو بخشی از تحصیل خود را به دانشگاه دوم طرف قرارداد دانشگاه روسی رفته و در آن دانشگاه دوم تحصیل نماید. بعد از پایان دوره تحصیل به دانشجو مدرک هر دو دانشگاه داده می شود. به طور مثال شما در دانشگاه ایتمو در رشته ابر داده ها در مقطع کارشناسی ارشد قبول شده اید . شما یک سال را در روسیه و در دانشگاه ایتمو تحصیل می کنید و سال دوم از طرف دانشگاه به کشور هلند رفته و در یکی از دانشگاه های طرف قرارداد ایتمو تحصیل خود را ادامه می دهید. در پایان دوره دو ساله فوق لیسانس به شما مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه ایتمو و مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه هلند داده می شود.

تحصیل در دوره دیپلم دوگانه معمولا به زبان انگلیسی می باشد. بشتر در مقطع کارشناسی ارشد امکان گرفتن دیپلم دو گانه وجود دارد.

 زندگی در روسیه

فدراسیون روسیه پهناور ترین کشور جهان همه ساله میزبان تعداد زیادی مسافر خارجی می باشد که برای گردش، کار و تحصیل به روسیه مهاجرت می کنند.

تعداد زیاد دانشگاه های معتبر در رشته های مختلف، هزینه نسبتا مناسب، سهولت در گرفتن پذیرش دانشگاهی و ویزای تحصیلی از دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه می باشد.

هزینه شهریه سالانه در فدراسیون روسیه با توجه به دانشگاه ، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. به طور میانگین می توان گفت هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه های معتبر روسیه بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار در سال است. هزینه خوابگاه نیز به طور میانگین حدود ۱۰۰ دلار در ماه است. التبه امکان تحصیل رایگان نیز برای دانشجویان خارجی موجود است. برای آشنایی به نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی به این بخش مراجعه نمایید

هزینه زندگی در روسیه نیز با توجه به شهر و نوع زندگی متفاوت است. به طور مثال هزینه زندگی متوسط دانشجویی در شهر مسکو بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. این قیمت برای شهر سن پترزبورگ حدود ۳۰ درصد کمتر است.

برای حمل نقل داخل شهری در شهرهای بزرگ روسیه معمولا از تاکسی، مترو، مارشروتکا (ون)، اتوبوس، ترالبوس (اتوبوس برقی) استفاده می شود. قیمت وسایل حمل و نقل عمومی حدود ۴۰ تا ۵۰ روبل می باشد . هر دلار معادل ۶۴ روبل.

البته دانشجویان می توانند با ثبت نام در سامانه، درخواست کارت حمل و نقل دانشجوی دهند. نحوه استفاده از این کارت به این صورت است که شما با شارژ ماهیانه این کارت (حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل) می توانید از تمام وسایل حمل و نقل عمومی بدون محدودیت استفاده نمایید.

مراکز خرید

در شهر های مختلف روسیه فروشگاه های زنجیره ای متعددی وجود دارد که بسته به نوع خرید شما می توانید مناسبترین فروشگاه را انتخاب کنید. به طور مثال برای خریدهای روزانه فرشگاه های «دیکسی»، «مگنیت» یا «پتیورچکا» مناسب است.این فروشگاه ها در سطح شهر به تعداد زیاد موجود است. اما برای خریدهای عمده می توانید از فروشگاه های «آشان» یا «لنتا» استفاده کنید. این فروشگاه های معمولا در حاشیه شهر قرار دارند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص هزینه تحصیل را می توانید در بخش هزینه تحصیل در روسیه و جزییات هزینه زندگی را در بخش هزینه زندگی در روسیه مطالعه نمایید.


رجیستری چیست؟

اگر قصد اقامت بیش از ۷ روز در روسیه و در کل زندگی در روسیه را دارید حتما باید مکان زندگی شما در اداره پلیس منطقه سکونت شما ثبت شود. این قانون از سال ۲۰۱۸ با سختگیری بیشتری اجرا می شود. حتی شروندان روس نیز از این قانون مستثنا نیستند. اطلاعات تکمیلی زندگی در روسیه و نحوه دریافت رجیستری را می توانید در بخش رجیستر در روسیه مطالعه کنید.

مشاوره تحصیلی روسیه از طریق واتساپ


شرایط انتقال دانشجو از خارج

تمامی دانشجویانی که تحصیل خود را از ابتدای سال ۲۰۱۷ در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور آغاز کنند برای انتقال به داخل کشور باید مطابق با آیین نامه ابلاغ شده عمل کنند.

این آیین نامه در راستای ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و ضرورت اطمینان از توانایی علمی تمامی دانشجویانی که در دانشگاههای خارج از کشور به تحصیل اشتغال داشته و متقاضی انتقال به دانشگاه های داخل کشور هستند بازنگری و تصویب شد.

آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور (پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد)، در شصت و دومین جلسه تاریخ ۲۰ دی ماه ۹۴ شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در ۱۳ ماده و ۱۷ تبصره مورد بازنگری و تصویب قرار گرفته است.

این آیین نامه جهت كلیه دانشجویانی كه تحصیل خود را از ابتدای سال ۲۰۱۷ در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت شروع کنند لازم الاجراست و با توجه به ابلاغ آن كلیه مصوبات  و آیین نامه های مغایر برای مشمولین این آیین نامه ملغی شده است.

انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارج به دانشگاههای داخل کشور (در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد) منوط به احراز شریط عمومی و اختصاصی و سایر شرایط مندرج در این آیین نامه، ارائه مدارک مورد تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبداء و موافقت شورای انتقال وزارت بهداشت است.

پذیرش صرفا در پردیس خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی کشور یا در قالب ظرفیت مازاد اعلام شده در دفترچه کنکور سراسری همان سال و یا در دانشگاه آزاد اسلامی امکان پذیر است.

دانشجویانی که در خارج از کشور در مقاطع مختلف (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و … ) به تحصیل اشتغال دارند، در صورت احراز شرایط انتقال، فقط در همان مقطع تحصیلی یا مقطع پایین تر در دانشگاه های داخل کشور مجاز به ادامه تحصیل هستند.

دانشجویانی که از ابتدای سال ۱۳۹۸ در دانشگاه های خارج از کشور در رشته های پزشکی و دندان پزشکی تحصیل خود را آغاز نمایند امکان انتقال حین تحصیل به دانشگاه های داخل کشور وجود ندارد


مطالب مرتبط


سوالات متداول

برای گرفتن پذیرش تحصیلی روسیه از طریق روس دانش باید به کجا مراجعه کنیم ؟

نحوه گرفتن پذیرش تحصیلی روسیه توسط مجموعه  روس دانش به این صورت است که شما اسکن مدارک تحصیلی را به صورت دستی تحویل دفتر همکار ما در ایران تحویل داده و یا به ایمیل شرکت ارسال می کنید. تمام مراحل ترجمه مدارک – گرفتن پذیرش از دانشگاه – ترانسفر فرودگاه – ثبت نام دانشگاه و خوابگاه و غیره بر عهده شرکت می باشد. هزینه خدمات بعد از انجام هر مرحله و در چند قسط پرداخت می شود.

آیا با داشتن دیپلم قرمز می شود اقامت روسیه را گرفت ؟

طبق قانون که در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به تصویب رسید دانشجویان خارجی که در یکی از دانشگاه های معتبر روسیه مشغول به تحصیل باشند و با اخذ دیپلم قرمز از دانشگاه فارغ التحصیل شوند می توانند درخواست اقامت دائم روسیه را نمایند. البته در مرحله اول اولیت با دانشجویان کشورهای مشترک المنافع است اما در آنیده نزدیک احتمالا شامل کشورهای دیگر نیز شود.

مدارکی که حتما همیشه باید همراه دانشجو  خارجی در روسیه باشد چیست ؟

علاوه بر پاسپورت که سند هویت شما است حتما باید چند مدرک دیگر نیز همراه شما باشد. برگه رجیستر یکی از این مدارک هست که همیشه در سراسر روسیه باید همراه شما باشد. این مدرک توسط خوابگاه و یا هتل محل اقامت شما صادر می شود. کارت مهاجرت یا امیگریشن کارت نیز همیشه باید همراه هر شخص خارجی در روسیه باشد. این برگه در فرودگاه زمان ورود به روسیه به شما داده می شود و زمان خروج از روسیه از شما تحویل گرفته می شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?