Rusdanesh

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه 2024 – 2025

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه همیشه یکی از سوالات مهمی بوده است که کسانی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند با آن مواجه می شوند. آیا اصلا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟ در چه رشته هایی می شود به زبان  انگلیسی در روسیه در آن تحصیل کرد؟ آیا تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است؟ بخصوص تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه و تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در روسیه مورد توجه خاص می باشد. 

در این صفحه می خوانید

✳️ تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید

به طور کلی تحصیل در خارج از کشور را می تواند در دسته بندی کلی در دو گروه قرار داد: تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران؛ تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت  ایران. 

از نظر وزارت علوم ایران هیچ محدودیتی در تحصیل به زبان انگلیسی یا زبان دیگر در خارج از کشور وجود ندارد پس در نتیجه تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. 

اما از نظر وزارت بهداشت شرایط همیشه کمی متفاوت تر و قوانین خیلی دست و پا گیر تر هست. به طور مثال تا سال 2020 تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نبود و دانشجو فقط مجاز به تحصیل به زبان روسی بود. اما در سال 2021 بخشنامه جدیدی توسط وزارت بهداشت ایران صادر شد ک طبق این بخشنامه دانشجویان ایرانی می توانند در روسیه به زبان انگیسی نیز تحصیل کنند و مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت بهداشت خواهد بود. البته این قانون جدید شروطی را نیز در نظر گرفته است. 

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه تنها در صورتی مورد تایید است که دانشجو قبل از شروع به تحصیل در کورس اصلی دانشگاه مدرک زبان روسی سطح آ2 دریافت نماید. 

در واقع استدلال وزارت بهداشت بر این است که دانشجو فارغ از این که به چه زبانی تصمیم به تحصیل در روسیه را داشته باشد باید زبان روسی را یاد بگیرد. البته تا حدود زیادی هم این استدلال درست  است چرا که :

تحصیل در یک کشور بدون آشنایی با زبان محلی آن کشور کار بسیار دشواری است. چرا که مردم روسیه فقط به زبان روسی تکلم می کنند. 

بدون دانش زبان روسی در دورهای عملی بیمارستان که با بیمار سر و کار دارید با مشکل مواجه خواهید شد. 

پش بهتر است که قبل از شروع به تحصیل به زبان  انگلیسی در روسیه یک دوره پادفک زبان روسی را پشت سر بگذارید. در مورد پادفک و نحوه ثبت نام پادفک در این بخش کامل توضیح داده شده است. 

✳️ تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

همانطور که در بالا اشاره شد تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. البته به شرط داشتن مدرک زبان روسی

اما تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه در چه دانشگاه های امکان پذیر است؟ تعداد دانشگاه هایی که امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در آنها فراهم است بسیار زیاد است. اما باید توجه داشته باشیم که یکی دیگر از شروط اصلی وزارت بهداشت این است که دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد. در کشور روسیه در حال حاضر در دانشگاه های زیر امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی در آن وجود دارد: 

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پیراگوف مسکو : این دانشگاه یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در شهر مسکو است که شما می توانید در آن به زبان انگلسی تحصیل کنید. 

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ: در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ هم تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است البته در زمان ورود به دانشگاه در آزمون ورودی از شما آزمون زبان روسی گرفته می شود. 

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه فدرال کازان : دانشگاه فدرال کازان هم یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید ایران است که امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در آن فراهم است. 

پزشکی به زبان انلگیسی در دانشگاه نووسیبیرسک : امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه دولتی نووسیبیرسک وجود دارد. فقط توجه به این نکته ضروری است که تحصیل به زبان انگلیسی در  این دانشگاه فقط در سه سال اول وجود دارد و در سالهای پایانی تحصیل به زبان روسی خواهد بود. 

پزشکی به زبان انگلسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ: از سال 2023 میلادی تحصیل پزشکی به زبان انگلسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ امکان پذیر شده است. 

✳️ تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در روسیه

یکی دیگر از رشته های مورد تایید وزارت بهداشت که متقاضی زیادی هم دارد رشته دندانپزشکی است. در روسیه امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد، البته با همان شروطی که در بالا در باره تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی ذکر شد. 

اما در کدام دانشگاه ها امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه پیراگوف مسکو – در این دانشگاه علاوه بر تحصیل پزشکی امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلسی نیز وجود دارد. 

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگیسی در دانشگاه فدرال کازان : در دانشگاه فدرال کازان نیز امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد. البته فقط در دو سال اول. از سال سوم دندانپزشکی فقط به زبان روسی ارائه می شود. 

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ : همانطور که اشاره شد از سال 2023 در دانشگاه ملی سن پترزبورگ امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم آماده است. هم برای رشته پزشکی و هم دندانپزشکی 

✳️ تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در روسیه

یکی دیگر از رشته های مورد تایید وزارت بهداشت رشته داروسازی است. اما در کشور روسیه امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی وجود ندارد. در واقع در سه دانشگاه روسیه امکان تحصیل داروسازی هست اما در هر سه دانشگاه تحصیل فقط به زبان روسی ارائه می شود. 

البته توجه به این نکته نیز مهم است که رشته داروسازی روسیه در ایران کارشناسی ارشد معادل سازی می شود و شما عملا امکان تاسیس داروخانه را نخواهید داشت. 

✳️ تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های غیر پزشکی 

اما همانطور که در بالا نیز اشاره شد شرایط برای رشته های مورد تایید وزارت علوم بسیار راحت تر است. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در رشته های غیر پزشکی فراهم است و مورد تایید وزارت علوم نیز می باشد. البته باید به چند نکته توجه داشت: 

در اکثر دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است. در مقاطع کارشناسی تعداد دانشگاه های که به زبان انگلیسی ارائه می شود بسیار محدود است. 

در مقطع دکترا فارغ از این که تحصیل به روسی باشد یا انگلیسی ، معمولا اجازه داده می شود که دانشجو به زبان روسی یا انگلیسی دفاع کند. 

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه معمولا بیشتر است نسبت به تحصیل به زبان روسی

امکان گرفتن بورسیه تحصیلی در روسیه به زبان روسی خیلی بیشتر است تا تحصیل به زبان انگلیسی 

در مورد بورسیه تحصیلی روسیه می توانید اطلاعات کامل تر را در این صفحه مطاله کنید 

✳️ آیا نیاز به مدرک زبان است در روسیه؟

به طور کلی در روسیه برای وارد شدن به دانشگاه نیاز به مدرک زبان نیست. البته ذکر چند نکته ضروری است. 

در اکثر دانشگاه ها برای وارد شن به دانشگاه آزمون برگزار می شود . معمولا یکی از آزمونها آزمون زبان است. پس باید سطح زبان شما در سطحی باشد که بتوانید در آزمونها قبول شوید و از آن مهم تر در طول تحصیل بتوانید دروس را با موفقیت پشت سر بگذارید

در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت باید بگویم دانشگاه ملی سن پترزبورگ که در لیست دانشگاه های مورد تایید است آزمون ورودی برگزار نمی کند اما یکی از ملاکهای قبولی در این دانشگاه داشتن مدرک زبان است. برای این که بتوانید شانس قبولی خود در این دانشگاه را افزایش دهید باید مدرک زبان تافل 81 به بالا و یا آیلتس 6.5 به بالا داشته باشید تا حداکثر امتیاز بخش زبان را کسب کنید.

برای کسانی که تصمیم به تحصیل به زبان روسی در این دانشگاه را دارند نیز داشتن مدرک زبان امتیاز بالایی دارد. اگر تصمیم به تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ به روسی را دارید باید مدرک ب2 زبان روسی داشته باشید تا حداکثر امتیاز بخش زبان را کسب نماید. در کنار مدرک زبان در این دانشگاه معدل دروس زیست شناسی و شیمی در سه سال دبیرستان نیز امتیاز بالایی دارد. 

همانطور که گفتیم این شرایط فقط در مورد دانشگاه ملی سن پترزبورگ صدق می کند. در بقیه دانشگاه های مورد تایید نیاز به مدرک زبان نیست.

✳️ مدرک آ2 چیست ؟ چرا باید مدرک A2 زبان روسی را بگیریم

طبق بخشنامه مصوب 2021 وزارت بهداشت دانشجویان ایرانی که بعد از این تاریخ شروع به تحصیل در دانشگاه های روسیه را می کنند فارغ از این که به چه زبانی تصمیم به تحصیل دارند باید قبل از شروع کورس اصلی دانشگاه مدرک A2 زبان روسی را بگیرند. برای گرفتن مدرک آ2 زبان روسی شما باید در یکی از مراکز مورد تایید آزمون دهید. این مراکز هم در روسیه و هم در این موجود است. به طور مثال شما در ایران می توانید در دانشگاه الزهرا یا شهید بهشتی مدرک A 2 زبان روسی بگیرید. در روسیه نیز 14 مرکز مجاز به صدور این مدرک می باشند. 

توجه داشته باشید که کسانی که دوره پادفک زبان روسی را به طور کامل پشت سر میگذارند به راحتی باید بتوانند این مدرک را اخذ کنند چرا که سطح پادفک دانشگاه های روسیه یک سطح بالاتر یعنی ب 1 است. 

آزمون آ 2 توسط موسسه روس دانش

شما می توانید از طریق موسسه روس دانش نیز اقدام به ثبت نام و اخذ مدرک آ2 در روسیه نمایید . جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط می توانید با همکاران ما تماس بگیرید. شرایط آزمون از طریق موسسه روس دانش به این صورت است که شما اگر در آزمون A 2 قبول نشوید کل مبلغ به شما برگشت داده می شود. 

سوالات درباره تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی در دانشگاه پیراگوا در مسکو و دانشگاه ملی سن پترزبورگ و دانشگاه فدرال کازان مورد تایید است. البته دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی در همه دانشگاه های مورد تایید ایران تایید است اما تنها در این سه دانشگاه دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته دندانپزشکی روسیه به زبان انگلیسی در دانشگاه فدرال کازان و پیراگوا تنها دو سال اول امکان پذیر است. بعد تحصیل به روسی ادامه پیدا می کند

تعداد کمی از سن پترزبورگ به انگلیسی دروس ارائه می شود. از سال 2023 دانشگاه ملی سن پترزبورگ به انگلیسی پزشکی و دندانپزشکی ارئه می دهد. دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ به انگلیسی فقط رشته پزشکی  ارائه می دهد که البته آن هم پیش نیازش دانش زبان روسی است.

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید  ایران است به شرط این که در ابتدا شما زبان روسی خوانده باشید و مدرک آ2 زبان روسی گرفته باشید. مدرک آ2 اجباری است از نظر وزارت بهداشت ایران همه برای تحصیل به انگلیسی هم روسی

از نظر طول دوره تحصیل در رورسیه به زبان انگلیسی و روسیه تفاوتی ندارد. طول دوره تحصیل در رورسیه به زبان انگلیسی 6 سال باضافه یک سال دوره پادفک جمعا طول دوره 7 سال خواهد بود. البته اگر شما تسلط به زبان دارید اجباری به گذارندن دوره پادفک نیست.

در رشته های غیر پزشکی تنوع رشته خیلی زیاد است. از رایج ترین رشته های مورد تایید به انگلیسی میتوان به رشته های کامپیوتر – نفت و گاز – اقتصاد اشاره کرد. در مقطع کارشناسی ارشد حق انتخاب برای تحصیل به انگلیسی بیشتر است. 

برای تحصیل در خارج به انگلیسی کشورهای زیادی وجود دارند. ما در باره همه کشورهای اطلاعات نداریم اما درباره تحصیل در خارج به انگلیسی در مورد کشور روسیه می توان گفت که هم در رشته های زیر نظر وزارت بهداشت و هم وزارت علوم دانشگاه های زیادی هستند که امکان تحصیل به زبان  انگلیسی در آنها فراهم است و مورد تایید ایران نیز می باشند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و روسیه مورد تایید است . از نظر حق انتخاب تحصیل به روسی خیلی بهتر است چون همه دانشگاه های امکان تحصیل به روسی را دارند اما تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی فقط در سه دانشگاه امکان پذیر است. از نظر راحت بودن تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی راحت تر از تحصیل به زبان روسی است. از نظر اعتبار جهانی تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی یا روسی تفاوتی ندارد اما برای ادامه تحصیل یا کار کردن در کشور دیگر البته تحصیل به انگلیسی بهتر است چون دگیر در کشور جدید مشکل زبان نخواهید داشت.

نظرات دانشجویان درباره مجموعه روس دانش

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

6 پاسخ

  1. دانشگاه های دندان پزشکی هست که هم‌ مورد تایید باشه و هم تا اخر تحصیلی زبان انگلیسی باشه فقط مختص به دوسال اول نباشه ؟

  2. سلام وقت بخیر
    تا چه زمانی برای گرفتن مدرک a2 وقت داریم؟

    1. تحصیل در خارج به انگلیسی مورد تایید ایران است اما به شرط که شما زبان آن کشور را خوانده باشید و مدرک داشته باشید. مثلا برای روسیه شما باید مدرک آ2 زبان روسی گرفته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.