Rusdanesh

معتبر ترین و بهترین دانشگاه های روسیه 2024

بهترین دانشگاه های روسیه

در این مقاله به معرفی و بررسی بهترین دانشگاه های روسیه می پردازیم. دانشگاه هایی که مورد تایید ایران و کشورهای دیگر هستند. کدام دانشگاه های روسیه مورد تایید امریکا هستند؟ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه کدام رشته ها هستند؟ مدارک لازم برای تحصیل در روسیه چیست؟ رتبه بهترین دانشگاه های روسیه در سیستم های بین المللی رتبه بندی از جمله کیو اس – شانگهای و تایمز را بررسی می کنیم. بهترین دانشگاه روسیه که قیمت مناسب هم داشته باشد کدام است؟ همچنین بررسی می کنیم کدام دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت بهداشت  و کدام دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران است

 

در این صفحه می خوانید

Play Video about بهترین دانشگاه های روسیه روس دانش

✳️ دانشگاه های روسیه

طبق آخرین آمار در مجموعه در روسیه 1058 دانشگاه وجود دارد. که از نظر تعداد دانشگاه روسیه در جایگاه 7 جهان قرار دارد. جالب است بدانید بیشترین تعداد دانشگاه جهان در هند و بعد از آن در آمریکا قرار دارند. در روسیه دانشگاه ها به طور کلی به دو گروه عمده تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. دانشگاه های خصوصی جایگاه خیلی مناسبی از نظر کیفیت در روسیه ندارند. و در بعضی مواقع حتی بعضی از ارگانهای دولتی روسیه مدارک آنها را قبول ندارند. به همین خاطر تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه را توصیه نمی کنیم. 

دانشگاه های دولتی روسیه در خیلی از مواقع در عنوان خود پیشوند یا پسوند «دولتی» یا «ملی» دارند. و همین امر گاهی باعث اشتباه برای دانشجویان خارجی می شود. مثل در شهر نووسیبیرسک یک دانشگاه دولتی نووسیبیرسک هست که مورد تایید ایران هست و یک دانشگاه دولتی پزشکی نووسیبیرسک هست که مورد تایید  ایران نیست. اما گاهی بعضی دانشجو ها به اشتباه آن دانشگاه را انتخاب می کنند. 

اسامی دانشگاه های روسیه

در عنوان دانشگاه در روسیه گاهی با عنوانهایی مانند : دانشگاه کلاسیک و فنی – دانشگاه حمل و نقل – دانشگاه پزشکی – دانشگاه کشاورزی – دانشگاه حقوق – دانشگاه علوم  انسانی ، دانشگاه ورزش ، دانشگاه نظامی و … رو به رو می شویم. در این دانشگاه ها معمولا چندین رشته مختلف تدریس می شوند اما بیشتر تمرکز بر روی رشته های است که در عنوان دانشگاه آماده است.

تفاوت انستیتوت با دانشگاه در روسیه چیست؟

گاهی شما در عنوان دانشگاه به جای انیورسیتی (دانشگاه) کلمه انستیتو را میبینید. از نظر اعتباری تفاوتی بین دانشگاه و انستیتو در روسیه نیست. اما از نظر بزرگی دانشگاه معمولا اسنستیتو کوچک تر از دانشگاه است و تعداد رشته های که در آن تدریس می شود خیلی کمتر و محدود است. درواقع شاید بتوان گفت انستیتو در روسیه دانشگاه تخصصی می باشد. 

دانشگاه کلاسیت در روسیه 

دانشگاه کلاسیت در روسیه به دانشگاهی گفته می شود که علوم پایه در آن تدریس می شود. در مجموع در روسیه 98 دانشگاه کلاسیت وجود دارد. شاید به دانشگاه کلاسیک بتوان عنوان دانشگاه جامع را داد. 

دانشگاه غیر کلاسیک در روسیه

اما بعضی دانشگاه ها در روسیه دانشگاه غیر کلاسیک نامیده می شود که در اینجا مفهوم کمی متفاوت است. غیر کلاسیک منظور غیر سنتی و به عبارتی دانشگاه مدرن. یکی از بهتری دانشگاه های روسیه که عنوان دانشگاه غیر کلاسیک به آن داده شده است دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ است.

دانشگاه فنی روسیه 

دانشگاه های فنی روسیه همانطور که از نامش پیداست به دانشگاه هایی گفته می شود که بیشتر در آن رشته های فنی مهندسی ارائه می شود. در مجموع 196 دانشگاه فنی در روسیه وجود دارد. 

دانشگاه پزشکی روسیه 

یکی دیگر از گروه های دانشگاه ای در روسیه دانشگاه های پزشکی روسیه هستند که به طور تخصصی تر رشته های پزشکی در آن تدریس می شود. در مجموع 49 دانشگاه پزشکی در روسیه وجود دارد . البته منظور از پزشکی تمام رشته های زیر شاخه پزشکی مانند پزشکی عمومی – دندانپزشکی – داروسازی و رشته ها پیرا پزشکی را شامل می شود.

✳️ بهترین دانشگاه های روسیه کدام است؟

برای انتخاب بهترین دانشگاه های روسیه شایدبهترین روش مراجعه به وبسایت های بین الملل رنکینگ جهانی دانشگاه هاست. معروفترین مراجع رتبه دهی دانشگاه های دنیا سه مرکز معتبر کیو اس – شانگهای – تایمز هستند. برای انتخال بهترین دانشگاه های روسیه به این سه مرجع مراجعه می کنیم. 

بهترین دانشگاه های روسیه از نظر کیو اس

در آخرین لیست رتبه هی دانشگاه ها توسط کیو اس دانشگاه های زیر از روسیه در بین بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. 

 1. دانشگاه لومونوسف مسکو – رتبه 87
 2. دانشگاه ملی سن پترزبورگ – رتبه 315
 3. دانشگاه باومن مسکو – رتبه 319 
 4. دانشگاه فدرال کازان – رتبه 396 
 5. دانشگاه رودن مسکو – رتبه 342 
 6. دانشگاه دولتی تومسک – رتبه 418 
 7. مدرسیه عالی اقتصاد مسکو – رتبه 399
 8. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک – رتبه 421 
 9. دانشگاه فیزیک مسکو – رتبه 415 
 10. دانشگاه فدرال اورال – رتبه 473
 11. دانشگاه هسته ای مسکو – رتبه 461
 12. انستیتو روابط بین الملل مسکو – رتبه 526
 13. دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ – 534 
 14. دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ – رتبه 542 
 15. دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک – رتبه 584
 16. دانشگاه فارستار – رتبه 640
 17. دانشگاه می سی سی مسکو – رتبه 681
 18. دانشگاه آلتای – رتبه 701
 19. دانشگاه سچنوا مسکو – رتبه 771
 20. دانشگاه پلی خانوف – رتبه 791
 21. دانشگاه کانت – رتبه 801
 22. دانشگاه ساراتوا – رتبه 850 
 23. دانشگاه فدرال جنوب – رتبه 851
 24. دانشگاه سامارا – رتبه 901 
 25. دانشگاه فدرال اورال جنوبی – رتبه 950
 26. دانشگاه لتی سن پترزبورگ – رتبه 950
 27. دانشگاه رانخیگس – رتبه 1000

✳️ برترین دانشگاه های روسیه از نظر شانگهای

همانطور که گفتیم یکی دیگر از سیستم های رتبه دهی معتبر دنیا سیستم رنکینگ شانگهای است. 

در آخرین لیست شانگهای 9 دانشگاه روسیه در بین برترین دانشگاه های دنیا قرار داردند. به ترتیب : دانشگاه لومونوسف – دانشگاه ملی سن پترزبورگ – دانشگاه فیزیک مسکو – مدرسه عالی اقتصاد مسکو – دانشگاه دولتی نووسیبیرسک – دانشگاه سوکالوف – دانشگاه فدرال اورال – دانشگاه فنی مسکو – دانشگاه سچنوا مسکو

✳️ بهترین دانشگاه های روسیه – رتبه بندی تایمز

یکی دیگر از سه سیستم برتر دنیا در رتبه دهی دانشگاه ها رنکینگ تایمز هست. در این رتبه بندی بهترین دانشگاه روسیه به ترتیب : 

دانشگاه مسکو لومونوسوف – دانشگاه مسکو فیزیک – دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ – دانشگاه مسکو باومن – مدرسه عالی اقتصاد مسکو – دانشگاه فنی مسکو – دانشگاه دولتی تومسک – دانشگاه ایتمو – دانشگاه می سی سی مسکو – دانشگاه دولتی نووسیبیرسک – دانشگاه مسکو رودن – دانشگاه معدن سن پترزبورگ گورنی – دانشگاه اورال جنوبی – دانشگاه فدرال کازان – دانشگاه مسکو سچینوا – دانشگاه پلی تکنیک تومسک

✳️ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

اما بهترین رشته های تحصیلی در روسیه کدام است؟ روسیه اولین کشوری بود که به فضا رفت و در حال حاضر نیز اگر نگوییم اولین اما یکی از پیشرو ترین کشورها دز زمینه هوا فضا می باشد. به همین خاطر یکی از بهترین رشته های تحصیلی در روسیه می تواند رشته هوا فضا باشد. یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در رشته هوا فضا دانشگاه باومن مسکو است. 

رشته نفت و گاز در روسیه

روسیه بزرگترین دارند انرژی طبیعی در جهان است. و قطعا یکی دیگر از بهترین رشته های تحصیلی در روسیه رشته مربوط به نفت و گاز است. دانشگاه های بسیاری در رشته نفت و گاز در روسیه وجود دارد. از بهترین گزینه ها برای رشته نفت و گاز در روسیه می توان به دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه معدن سن پترزبورگ (گورنی) اشاره کرد. 

رشته کامپیوتر در روسیه

یکی دیگر از رشته های برتر در روسیه رشته های حوزه آی تی و کامپیوتر است. دانشگاه های معروفی در روسیه در این زمینه وجود دارد که در دنیا شناخته شده هستند. بهترین دانشگاه های روسیه در رشته کامپیوتر دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ و دانشگاه فنی مسکو هستند. 

رشته اقتصاد در روسیه 

با توجه به روابط خوب سیاسی اقتصادی بین  ایران و روسیه یکی از بهترین رشته ها در روسیه که اینده شغلی خوبی دارد رشته اقتصاد در روسیه است. بهترین دانشگاه روسیه رشته اقتصاد مدرسه عالی اقتصاد مسکو و  دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ و دانشگاه فدرال کازان هستند. 

رشته زبان روسی در روسیه 

و البته بهترین جایی که میتوان زبان روسی آموخت دانشگاه های روسیه است. اگر شما می خواهید به طور حرفه ای زبان روسی یاد بگیرید قطعا باید در یکی از دانشگاه های معتبر روسیه تحصیل کنید. بهترین دانشگاه رشته زبان روسی در روسیه دانشگاه پوشکین مسکو – لومونوسوف و ملی سنپترزبوگ  است. دانشگاه فدرال کازن هم رشته زبان روسی ویژه دانشجویان خارجی ارائه می دهد. 

✳️ بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه 

یکی از رشته هایی که در روسیه بین دانشجویان ایران تقاضای زیادی دارد رشته پزشکی و دندانپزشکی روسیه است. و همیشه این سوال هست که بهترین دانشگاه پزشکی روسیه و بهترین دانشگاه دندانپزشکی روسیه کدام است. در این جا باید به دو لیست مجزا توجه کرد. یکی رتبه بندی جهانی که در بالا گفتیم و دیگری لیست دانشگاه های مورد تایید ایران است. از نظر ایران بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه همان دانشگاه هایی است که در لیست وزارت بهداشت معرفی شده اند. 

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه در جهان

اما از نظر رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه پزشکی روسیه به ترتیب :دانشگاه سچنوا مسکو لومونوسف مسکو – دانشگاه پیراگوا – دانشگاه پاولوف – دانشگاه رودن – دانشگاه دولتی سن پترزبورگ – دنشگاه فدرال کازان – دانشگاه مچنیکوف سن پترزبورگ دانشگاه نووسیبیرسک – دانشگاه مدیکال کازان 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.