Rusdanesh

خوابگاه در روسیه

خوابگاه در روسیه

یکی از نکات مهم در خصوص زندگی دانشجویی خارج از کشور بحث خوابگاه است. هزینه و کیفیت خوابگاه در روسیه به چه صورت است. خوابگاه روسیه بسته به دانشگاه و حتی مقطع تحصیلی که شما تصمیم به تحصیل در آن را دارید متفاوت است. و نکته جالب این است که این هیچ ارتباطی به سطح علمی و اعتبار دانشگاه ندارد. گاهی دانشگاه هایی با سطح علمی عالی خوابگاه ضعیف دارند و گاهی دانشگاه که به لحاظ علمی اصلا جایگاه مناسبی ندارد خوابگاه بسیار با کیفیتی دارد. طبیعتا هزینه خوابگاه در روسیه هم با کیفیت نسبت عکس دارد یعنی معمولا هر چه خوابگاه ارزان تر باشد کیفیت آن پایین تر است. 

در این صفحه می خوانید

حد اقل و حد اکثر هزینه خوابگاه در روسیه

مبلغ حدا اقل و حداکثر هزینه خوابگاه در روسیه هم نسبت به شهر محل اقامت و تحصیل در روسیه متفاوت است. شاید بتوان گفت که هزینه خوابگاه در مسکو بین 40 تا 100 دلار در ماه است. مبلغ هزینه خوابگاه در سن پترزبورگ بین 30 تا 20 دلار . و هزینه خوابگاه در نووسیبیرسک و یا هزینه خوابگاه در کازان و شهرهای کوچک تر بین 15 تا 40 دلار در ماه است. اجاره خوابگاه در بعضی از دانشگاه ها به صورت ماهانه و در بعضی دانشگاه ها به صورت بلند مدرت (معمولا 6 ماه ) دریافت می شود. هزینه خوابگاه شامل اقامت و هزینه های آب و برق و نظافت می شود. خدماتی مانند استفاده از لباسشویی در اکثر دانشگاه ها جداگانه باید پرداخت شود. 

کیفیت خوابگاه های روسیه

در اکثر دانشگاه های معتبر و قدیمی این کشور کیفیت خوابگاه ها خیلی خوب نیست. اکثر خوابگاه های روسیه قدیمی و اتاقها بین ۲ تا 5 تخته است. به همین خاطر شاید یکی از نکاتی که در ابتدا به نظر ناخوشایند بیاید بحث کیفت خوابگاه است. البته در دانشگاه و رشته نیز متفاوت است. به طور متوسط کیفیت خوابگاه های روسیه در دانشگاه های رشته فنی مهندسی نسبت به دیگر دانشگاه ها بهتر است. در خیلی از دانشگاه ها هم برای مقاطع بالاتر خوابگاه جداگانه با کیفیت مناسب تر در نظر گرفته شده است. مثلا در دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ خوابگاه دانشجویان دکترا جداست و آپارتمانهای دو نفره و سه نفره در اختیار دانشجویان مقطع دکترا قرار داده می شود با هزینه ماهی حدود ۵۰ دلار.

خوابگاه دانشگاه رودن

در بین خوابگاه دانشگاه روسیه در دانشگاه هایی که امکان تحصیل پزشکی در آنها وجود دارد می توان گفت خوابگاه دانشگاه رودن مسکو کیفیت بالاتری نسبت به بقیه دانشگاه ها دارد. خوابگاه دانشگاه رودن در فاصله چند ده متری با دانشگاه قرار داد و بخصوص در بعضی ساختمانها بخصوص ساختمان 3 و 15 کیفیت قابل قبولی داره. خوابگاه دانشگاه رودن البته از نظر قیمت نسبت به بقیه خوابگاه ها قیمت بالاتری دارد. به طور متوسط هزینه خوابگاه دانشگاه رودن در ماه حدود 100 دلار است. 

خوابگاه دانشگاه مسکو

خوابگاه دانشگاه مسکو

شهر مسکو گرانترین شهر روسیه است و شرایط خوابگاه روسیه در مسکو یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب دانشگاه در این شهر است. از نظر خوابگاه دانشگاه روسیه در شهر مسکو اکثرا با محدودیت رو به رو هستند. به طور مثل دانشجویان در مطرح ترین دانشگاه های مسکو در حوزه پزشکی یعنی دانشگاه سماشکو و دانشگاه سچینوا همیشه با مشکل خوابگاه رو به رو هستند. یکی از راه های حل مشکل خوابگاه دانشگاه مسکو استفاده از خوابگاه های خصوصی است که البته نسبت به هزینه خوابگاه دانشگاه های دولتی قیمت بالاتری دارند.  

خوابگاه های مختلط روسیه

درباره خوابگاه های مختلط روسیه باید اول به این نکته توجه داشت که اگر منظور اقامت خانم ها و آقایون در یک ساختمان باشد باید گفت بله تقریبا در همه جا خوابگاه دانشگاه روسیه دانشجویان خانم و آقا در یک ساختمان هستند. ولی باید توجه داشته باشید که معمولا در هر ساختمان یا طبقه قسمت اقامت خانم ها و آقایون جدا است و در هیچ دانشگاهی خوابگاه های مختلط به معنی اقامت خانم و آقا در یک اتاق وجود ندارد. 

خوابگاه متاهلی در روسیه 

یکی از مشکلات جدی برای زوجین که با هم برای تحصیل به روسیه مهاجرت می کنند این است که معمولا در اکثر دانشگاه های روسیه چیزی به نام خوابگاه متاهلی وجود ندارد که شما بتوانید با همسراتان در یک اتاق اقامت داشته باشید. البته در بعضی از دانشگاه ها این امر پیشبینی شده. به همین خاطر قبل از انتخاب دانشگاه به این نکته توجه داشته باشید و حتما از دانشگاه سوال کنید. 

اجاره خانه در روسیه

یک راه نجات از دست خوابگاه بی کیفیت اجاره منزل در روسیه است. به طور متوسط اجاره خانه در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. اجاره خانه در سن پترزبورگ حدود ۴۰۰ دلار در ماه است. اجاره خانه در نووسیبیرسک و اجاره خانه در کازان و شهرهای کوچکتر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است. پیشنهاد ما برای دانشجویانی که برای تحصیل به روسیه می آیند این است که در ابتدا بهتر است که در خوابگاه اقامت داشته باشید تا این که آشنایی نسبی با زبان و شهر پیدا کنید. و بعد بهتر است که منزل اجاره کنید. البته در بحث منزل حتما رجستری را رعایت کنید. برای اطلاعات کامل در مورد رجیستر به این بخش مراجعه کنید.  

یکی از معروفترین سایتها برای اجاره منزل در روسیه سیان است. 

خوابگاه روس دانش در کازان روسیه

موسسه روس دانش به عنوان اولین موسسه در شهر کازان اقدام به تاسیس خوابگاه اختصاصی خود نمود. این خوابگاه با فاصله خیلی کمی از دانشگاه فدرال کازان قرار دارد. اطلاعات تکمیلی را می توانید در صفحه خوابگاه روس دانش مشاهده نمایید. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.