Rusdanesh

خوابگاه در روسیه

یکی از نکات مهم در خصوص زندگی دانشجویی خارج از کشور بحث خوابگاه است. هزینه و کیفیت خوابگاه در روسیه به چه صورت است. خوابگاه در فدراسیون روسیه بسته به دانشگاه و حتی مقطع تحصیلی که شما تصمیم به تحصیل در آن را دارید متفاوت است. و نکته جالب این است که این هیچ ارتباطی به سطح علمی و اعتبار دانشگاه ندارد. گاهی دانشگاه هایی با سطح علمی عالی خوابگاه ضعیف دارند و گاهی دانشگاه که به لحاظ علمی اصلا جایگاه مناسبی ندارد خوابگاه بسیار با کیفیتی دارد. طبیعتا هزینه خوابگاه هم با کیفیت نسبت عکس دارد یعنی معمولا هر چه خوابگاه ارزان تر باشد کیفیت آن پایین تر است. 

 

حد اقل و حد اکثر هزینه خوابگاه در روسیه

مبلغ حدا اقل و حداکثر هم نسبت به شهر محل اقامت و تحصیل در روسیه متفاوت است. شاید بتوان گفت که هزینه خوابگاه در مسکو بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه است. مبلغ هزینه خوابگاه در سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار . و هزینه خوابگاه در نووسیبیرسک و یا هزینه خوابگاه در کازان و شهرهای کوچک تر بین ۲۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه است. 

 

کیفیت خوابگاه دانشجویی  

در اکثر دانشگاه های معتبر و قدیمی این کشور کیفیت خوابگاه ها خیلی خوب نیست. اکثر خوابگاه های قدیمی و اتاقها بین ۲ تا ۴ تخته است. به همین خاطر شاید یکی از نکاتی که در ابتدا به نظر ناخوشایند بیاید بحث کیفت خوابگاه است. البته در دانشگاه و رشته نیز متفاوت است. به طور متوسط کیفیت دانشگاه های رشته فنی مهندسی نسبت به دیگر دانشگاه ها بهتر است. در خیلی از دانشگاه ها هم برای مقاطع بالاتر خوابگاه جداگانه با کیفیت مناسب تر در نظر گرفته شده است. مثلا در دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ خوابگاه دانشجویان دکترا جداست و آپارتمانهای دو نفره و سه نفره در اختیار دانشجویان مقطع دکترا قرار داده می شود با هزینه ماهی حدود ۵۰ دلار.

اجاره خانه در روسیه

یک راه نجات از دست خوابگاه بی کیفیت اجاره منزل در روسیه است. به طور متوسط اجاره خانه در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. اجاره خانه در سن پترزبورگ حدود ۴۰۰ دلار در ماه است. اجاره خانه در نووسیبیرسک و اجاره خانه در کازان و شهرهای کوچکتر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است. پیشنهاد ما برای دانشجویانی که برای تحصیل به روسیه می آیند این است که در ابتدا بهتر است که در خوابگاه اقامت داشته باشید تا این که آشنایی نسبی با زبان و شهر پیدا کنید. و بعد بهتر است که منزل اجاره کنید. البته در بحث منزل حتما رجستری را رعایت کنید. برای اطلاعات کامل در مورد رجیستر به این بخش مراجعه کنید.  

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?