Rusdanesh

شرایط تحصیل در رشته اقتصاد در روسیه

شرایط تحصیل در رشته اقتصاد در روسیه

یکی از رشته هایی که در حال حاضر برای دانشجویان ایرانی میتواند آینده شغلی مناسبی داشته باشد تحصیل در رشته اقتصاد در روسیه است. با توجه به روابط رو به گسترش بین ایرانی و روسی و بعد از این که ایران به عضویت بریکس و اتحادیه شانگهای درآمد نیاز به متخصصان این حوزه بیشتر از قبل احساس می شود. در این مقاله درباره شرایط کلی تحصیل اقتصاد در روسیه، رشته های زیر مجموعه اقتصاد و مدیریت و تجارت ، دانشگاه های روسیه در رشته اقتصاد و هزینه های تحصیل در دانشگاه های معتبر این رشته می پردازیم

در این صفحه می خوانید

رشته اقتصاد در روسیه

همانطور که در بالا اشاره شد در شرایط کنونی یکی از بهترین رشته هایی که دانشجویان ایران در روسیه می توانند در آن تحصیل کنند رشته اقتصاد در روسیه است. کیفیت بالای تحصیل ، هزینه تحصیل مناسب ، تنوع رشته و دانشگاه و از همه مهمتر شرایط حاکم در روابط دو کشور ایران و روسیه باعث شده است که نگاه ویژه ای به این رشته داشته باشیم. ده دانشگاه برتر در حوزه اقتصاد که هم در روسیه و هم در رتبه بندی جهانی دانشگاه هایی شناخته شده ای هستند و مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشند.

رشته اقتصاد در دانشگاه روابط بین الملل مسکو

انستیتو دولتی مسکو روابط بین الملل یکی از دانشگاه ه ای معتبر روسیه است که در آن می تواند در رشته های مختلف از جمله اقتصاد و مدیریت تحصیل نمایید. سال تاسیس دانشگاه روابط بین الملل مسکو به 1944 میلادی بر می گردد. در حال حاضر بیش از 10 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در این دانشگاه 13 دانشکده وجود دارد.

دانشکده های دانشگاه روابط بین الملل مسکو

دانشکده روابط بین الملل – دانشکده حقوق بین الملل – روابیط بین الملل اقتصادی – دانشکده روزنامه نگاری بین الملل – دانشکده تجارت بین الملل – دانشکده اقتصاد و تجارت – دانشکده مدیریت و سیاست – دانشکده اقتصاد مالی – دانشکده زبان و ارتباطات بین الملل

ثبت در رکورد گینس دانشگاه روابط بین الملل مسکو

در سال 2010 در کتاب رکورد گینس اسم دانشگاه روابط بین الملل مسکو ثبت شد با بیشترین تعداد زبان خارجی که در یک دانشگاه تدریس می شود. در انستیتو روابط بین الملل روسیه 54 زبان خارجی تدریس می شود. در ربته بندی جهانی دانشگاه روابط بین الملل روسیه در بین 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

رشته ها اقتصاد دانشگاه روابط بین الملل

در این دانشگاه در رشته های زیر امکان تحصیل وجود دارد:

 • روابط اقتصادی بین الملل – شهریه در سال 738 هزار روبل
 • روابط تجاری و مدیریت بین الملل – یک میلیون و 145 هزار روبل در سال
 • روابط اقتصادی و مالی بین الملل به زبان انگلیسی – 1 میلیون و 145 هزار روبل در سال
 • مدیریت بین الملل – 850 هزار روبل در سال
 • تجارت بین الملل – شهریه سالی 690 هزار روبل

شاید نکته منفی که در باره این دانشگاه می شود گفت این است که هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به خیلی دانشگاه های دیگر بسیار بالاتر اس.

مدرسه عالی اقتصاد مسکو

دانشگاه عالی اقتصاد مسکو که اسم درستر آن مدرسه عالی اقتصاد است یکی از معروفترین و معتبر ترین دانشگاه های روسیه است. این دانشگاه در شهرهای دیگر روسیه از جمله سن پترزبورگ نیز شعبه دارد. در خیلی از رشته ها در این دانشگاه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه اقتصاد مسکو برای دانشجویان خارجی 770 هزار روبل در سال است. البته در این دانشگاه در صورت خوب بودن نمرات تخفیف های بسیار خوبی نیز داده می شود  که باعث می شود هزینه تحصیل کاهش پیدا کند.

اطلاعات کامل درباره دانشگاه اقتصاد روسیه را می توانید در این بخش مطالعه کنید

اقتصاد دانشگاه لومونوسف مسکو

دانشگاه لومونوسف یا دانشگا دولتی مسکو معروف ترین و معتبر ترین دانشگاه روسیه است. تنها دانشگاه روسیه که در رتبه بندی عمومی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. شعبه اصلی آن در شهر مسکو است اما در چند شهر و کشور مختلف شعبه دارد.

دانشکده اقتصاد دانشگاه لومونوسف

یکی از قدیمی ترین و بزگترین دانشکده های دانشگاه لومونوسف دانشکده اقتصاد این دانشگاه است. در حال حاضر حدود 2500 دانشجو در دانشکده اقتصاد لومونوسف مشغول به تحصیل می باشند.

هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشکده اقتصاد دانشگاه لومونوسف روسیه در مقطع کارشناسی 385 هزار روبل – در مقطع ارشد 360 هزار روبل در سال است

هزینه تحصیل در رشته مدیرت نیز در سال برای مقطع کارشناسی 395 و مقطع ارشد 365 هزار روبل در سال است.

اطلاعات تکمیلی درباره دانشگاه لومونوسف را می توانید در این بخش مطالعه نمایید.

رشته مدیریت و تجارت دانشگاه رانخیگس

دانشگاه رانخیگس روسیه که به آن دانشگاه ریاست جمهوری نیز گفته می شود از نظر شعبه و تعداد دانشجو بزرگترین دانشگاه روسیه است. در مجموع این دانشگاه حدود 50 شعبه در شهرهای مختلف روسیه دارد و بیش از 200 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند. در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر دنیا نیز دانشگاه ریاست جمهوری روسیه قرار دارد. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته های مختلف از جمله اقتصاد و تجارت نیز وجود دارد. در دانشگاه رانخیگس در رشته زیر امکان تحصیل وجود دارد:

اقتصاد و سیاست تجارت – شهریه در سال 396 هزار روبل

اقتصاد جهانی فعالیت در تجارت خارجی – شهریه در سال 460 هزار روبل

اقتصاد دیجیتال – شهریه در سال 380 هزار روبل

اقتصاد و مدیریت تجارت – 460 هزار روبل در سال

پول ، بانک و بازار مالی – 418 هزار روبل در سا ل

حسابداری – شهریه 418 هزار روبل در سال

اطلاعات کاملتر درباره دانشگاه رانخیگس را می توانید در این بخش مطالعه کنید

اقتصاد و مدیریت دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پترزبورگ قدیمی ترین روسیه است. در رتبه بندی جهانی هم همیشه از بهترین دانشگاه های روسیه بوده است. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته های مختلف از جمله اقتصاد و مدیریت وجود دارد.

 • رشته اقتصاد –  مقطع کارشناسی – شهریه سالی 450 هزار روبل
 • متدهای اقتصاد و ریاضیات – مقطع کارشناسی – شهریه سالی 478 هزار روبل
 • بیزنس انفورماتیک – مقطع کارشناسی – شهریه سالی 469 هزار روبل
 • مدیریت نیروی انسانی – مقطع کارشناسی – شهریه سالی 452 هزار روبل
 • متد های ریاضی در اقتصاد – مقطع کارشناسی ارشد – شهریه سالی 467 هزار روبل
 • سیستم تجاری بین الملل به زبان انگلیسی – مقطع کارشناسی ارشد – شهریه سالی 465 هزار روبل
 • مدیریت تجارت در اقتصاد دیجیتال – مقطع کارشناسی ارشد – شهریه سالی 465 هزار روبل
 • رشته حسابداری – مقطع کارشناسی ارشد – شهریه در سال 437 هزار روبل
 • تحلیل تجارت و ابر داده – Master in Business Analytics and Big Data – شهریه 609 هزار روبل در سال

تحصیل در مقطع دکترا نیز در شاخه های اقتصاد شهریه در سال حدود 370 هزار روبل می باشد. 

اطلاعات کامل تر درباره دانشگاه ملی سن پترزبورگ را در این بخش می توانید مطالعه کنید

دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ

یکی دیگر از دانشگاه های تخصصی اقتصاد در روسیه دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ است. تاریخ تاسیس اولیه این دانشگاه به سال 1930 میلادی بر میگردد. در حال حاضر بیش از 12500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ علاوه بر رشته اقتصاد امکان تحصیل در رشته های : علوم انسانی – حقوق – کامپیوتر – مدیریت – بیزنس و گمرک – توریزم و هتل داری وجود دارد.

هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ به یورو محاسبه می شود.

شهریه تحصیل در رشته روابط بین الملل 4900 یورو در سال

شهریه رشته مدیریت 5140 هزار یورو در سال

شهریه رشته اقتصاد 5140 یورو در سال

شهریه رشته گمرک 2300 یورو در سال

رشته امنیت در اقتصاد 2300 یورو در سال

دانشگاه فدرال کازان رشته اقتصاد 

دانشگاه فدرال کازان همیشه به عنوان یک گزینه مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی در روسیه معرفی می شود چرا که هم دانشگاه بسیار معتبری است و از آن مهمتر هزینه تحصیل و زندگی در شهر کازان بسیار مناسب است. به طور مثال شهریه یک سال تحصیل در رشته اقتصاد دانشگاه فدرال کازان 227 هزار روبل است. شهریه رشته مدیریت 276 هزار روبل در سال و رشته مدیریت به زبان انگلیسی 224 هزار روبل در سال. اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه فدرال کازان را می توانید در این بخش مطالعه کنید

رشته اقتصاد در روسیه در دانشگاه رودن

در دانشگاه رودن مسکو به عنوان یکی از معروفترین دانشگاه های روسیه نیز امکان تحصیل در رشته های اقتصاد و مدیریت وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه رودن مسکو برای شهروندان ایران به یورو محاسبه می شود.

هزینه تحصیل در رشته اقتصاد 5100 یورو در سال

هزینه تحصیل در رشته مدیریت نیروی انسانی 5150 یورو در سال

هزینه رشته مارکتینگ 6150 دلار در سال

شهریه رشته مدیریت تجارت 6150 دلار در سال

دانشگاه فدرال اورال

آخرین دانشگاهی که درحوزه تجارت و اقتصاد تصمیم داریم معرفی کنیم دانشگاه فدرال اورال است. دانشگاه فدرال اورال بزرگترین دانشگاه منطقه اورال در شهر یکاترینبورگ واقع است. در رشته های مختلف امکان تحصیل در این دانشگاه وجود دارد. هزینه تحصیل در رشته اقتصاد دانشگاه فدرال اورال در سال تجارت و بیزنس انفورماتیک 285 هزار روبل در سال است.

اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در دانشگاه فدرال اورال را می توانید در این بخش مطالعه نمایید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.