Rusdanesh

ایرانیان در روسیه

تعداد قابل توجهی از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می کنند. آمار ایرانیان خارج از کشور طبق منابع مختلف متفاوت است. شاید عدد یک دهم یا ده درصد عدد قابل اعتمادی باشد. البته در مورد کشور روسیه این تعداد به مراتب کمتر است. تعداد ایرانیان مقیم روسیه خیلی زیاد نست. اما اگر تعداد دانشجویان و اشخاصی که به صورت موقت در این کشور زندگی می کنند را به این عدد اضافه کنیم تعداد قابل توجهی خواهد شد.

کشور روسیه تا به امروز به عنوان مقصدی برای مهاجرت در بین ایران شناخته شده نبود. یکی از دلایل عدم آشنایی با زبان روسی در بین ایرانیان است. یکی دیگر از علت ها این است که سیاست روسیه در قبال پذیرش مهاجر از کشورهای دیگر با کشورهای اروپایی و آمریکا متفاوت است. اکثر مهاجرین که به روسیه مهاجرت می کنند از کشورهای آسیای میانه می باشند. چون هم مشکل زبان روسی ندارند به علت این که در همه آن کشورها روسی به عنوان زبان رسمی شناخته شده است. و هم برای مهاجرت نیاز به گرفتن ویزا ندارند.

دانشجویان ایرانی در روسیه

در چند سال اخیر با توجه به قیمت مناسب تحصیل در روسیه و اعتبار علمی بعضی دانشگاه های این کشور خیلی از دانشجویان ایران، روسیه را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کرده اند. اکثر دانشجویان ایرانی در روسیه در شهرهای مسکو، سن پترزبورگ ، نووسیبیرسک ، کازان و اوفا مشغول به تحصیل می باشند. اکثر دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، نفت و گاز، هوا فضا و معماری به این کشور مهاجرت کرده اند.

طبق آخرین سرشماری که در مورد تعداد ایرانی‌های مقیم کشور روسیه در سال 2010 میلادی انجام شد، حدود 3696 نفر به عنوان شهروندان قانونی فدراسیون روسیه معرفی شدند.

در سال‌های اخیر، مبادلات کالا و خدمات میان کشور ایران و روسیه گسترش یافته است. شرکت‌های زیادی در حوزه‌های بازرگانی مواد غذایی، مواد شیمیایی و مصالح ساختمانی، بازاریابی و تجارت الکترونیک، ویزای تحصیلی و اقامتی، ساخت و ساز و … از سوی ایران در روسیه فعالیت دارند.

تماس روس دانشفیلم تحصیل در روسیهتلگرام روس دانشاینستاگرام روس دانش   

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?