Rusdanesh

تاریخ روسیه

تاریخ پیدایش کشور روسیه به سده 14 میلادی باز می‌گردد؛ زمانی که شهر مسکو به عنوان پایتخت تاجران انتخاب شده بود، ایوان مخوف نخستین فردی بود که بر مسکو حکومت می‌کرد؛ اما پس از چندی رومانُف‌ها کنترل کامل را در دست گرفتند و تقریباً 300 سال بر سرزمین‌های روسیه حکمرانی کردند. از جمله مهم‌ترین پادشاهان رومانف که تعبیرات و اصلاحات زیادی برای تبدیل شدن کشور روسیه به یک ابر قدرت انجام دادند، می‌توان به پتر کبیر و کاترین کبیر اشاره نمود.

انقلاب لنین

در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های زیادی بر اثر اوضاع نابسامان کشور شکل گرفت به طوری که شکست از ارتش ژاپن و همچنین جنگ جهانی اول، به این اعتراضات دامن زد. سرانجام در سال 1917 میلادی، با رهبری لنین، انقلابی شکل گرفت که موجب براندازی حکومت پادشاهی این کشور شد.

مدت زیادی از حکومت لنین نمی‌گذشت که لنین، با متحدان خود بر سر قدرت به جنگ پرداخت و سرانجام در سال 1924 میلادی، استالین، رهبری حزب کمونیست شوروی را در دست گرفت. از مهم‌ترین اقدامات استالین، صنعتی کردن کشور روسیه بود اما این رهبر، منتقد پذیر نبود و بسیاری از احزاب سیاسی را نابود کرد به طوری که در آن سال‌ها زندان‌های روسیه و شهرهای مهم این کشور مملو از زندانیان سیاسی بودند.

تاریخ روابط ایران و روسیه

تاریخ ایران و روسیه

از مهم‌ترین وقایع تاریخی در این دوران در روسیه، هجوم کشور آلمان به خاک این کشور بود که در این درگیری‌ها، 27 میلیون شهروند شوروی جان خود را از دست دادند. در جنگ جهانی دوم، کشور روسیه یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های خود را در تاریخ این کشور جشن گرفت و بیشتر مناطق اروپای شرقی را تحت کنترل خود درآورد؛ به همین دلیل حکومت شوروی در آن سال‌ها به قدرت زیادی دست یافت. استالین تا سال 1953 میلادی بر روسیه کنونی حکومت می‌کرد و طی این سال‌ها، حکومت شوروی را به یکی از ابر قدرت‌های دنیا تبدیل کرد. او برای به دست آوردن این قدرت عظیم، شهروندان ملت خود را به فنا سپرد.

روسیه بعد از استالین

پس از استالین، این خروشچف بود که کنترل اوضاع را در دست گرفت. اما این شخص، مخالف سرسخت استالین بود و سعی داشت ویژگی‌های اخلاقی بی‌رحمانه استالین را به مردم و دولتمردان آن زمان نشان دهد. علی رغم این دیدگاه، خروشچف از لحاظ سیاسی تفاوت چندانی با استالین نداشت. خروشچف هم قیام مردم کشورهای اروپای شرقی را سرکوب می‌کرد؛ بالاخره و در سال 1964 میلادی، این شخص بر اثر یک کودتای سیاسی برکنار شد و برژنف جانشین وی شد. در این زمان اوضاع مالی و اقتصادی مردم بدتر شد و هم چنان سرکوب‌های سیاسی ادامه یافت.

پس از مدتی مشکلات اقتصادی و سیاسی بر اثر جنگ با کشور افغانستان بیش‌تر از قبل افزایش پیدا کرد. در نهایت فردی به نام گورباچف توانست فضای سیاسی، اقتصادی و صنعتی روسیه را کمی توسعه دهد. پس از او، ولادیمیر پوتین، قدرت روسیه را به دست گرفت و تا امروز هم رئیس جمهور این کشور است.

تماس روس دانشفیلم تحصیل در روسیهتلگرام روس دانشاینستاگرام روس دانش   

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?