Rusdanesh

بهترین انتخاب رشته در روسیه

انتخاب بهترین رشته در روسیه

روسیه یکی از مقاصد اصلی مهاجرت تحصیل در جهان است. از نظر تعداد دانشجوی خارجی این کشور در جایگاه ششم جهان قرار دارد. در چند سال اخیر روسیه مورد توجه ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است که تصمیم به مهاجرت تحصیل دارند و همیشه این سوال مطرح بود که در چه رشته ای در روسیه درس بخوانیم. چه رشته ای شرایط تحصیل مناسبی دارد؟ چه رشته ای آینده شغلی بهتری دارد؟ اگر بخواهیم به ایران برگردیم چه رشته ای بخوانیم؟ اگرتصمیم به مانده در روسیه را داریم چه رشته ای را انتخاب کنیم؟ چه رشته ای برای مهاجرت به کشور دیگر مناسب است؟ در این مقاله سعی کرده ایم به همه این سوالات پاسخ دهیم.

در این صفحه می خوانید

Play Video about بهترین انتخاب رشته در روسیه

بهترین رشته در روسیه برای برگشتن به ایران

خیلی از دانشجویان ایرانی که به خارج از کشور برای تحصیل مهاجرت می کنند هدفشان  این  است که در دانشگاه های خارج مدرک تحصیلی بگیرند و بعد برای ادامه زندگی و کار به ایران برگردند. این دسته از عزیزان باید رشته ای را نتخاب کنند که قبل از هر چیزی مورد تایید ایران باشد. برای تایید بودن مدرک تحصیل در ایران یکی از دو نهاد زیر تصمیم میگیرند. وازت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی. قبل از این که دانشگاه را انتخاب کنیم بسته به رشته ای که تصمیم به ادامه تحصیل داریم باید به لیست مربطه مراجع کنیم.

برای مشاهده از آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه به این قسمت مراجعه کنید

برای مشاهده از آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه به این قسمت مراجعه کنید.

انتخاب رشته تحصیلی در روسیه

بعد از این که لیست مورد نظر را انتخاب کردیم میرسیم به مرحله انتخاب رشته تحصیلی در روسیه. شاید یکی از سخت ترین بخشهای انتخاب همین باشد. این که چه رشته ای را انتخاب کنیم که امکان تحصیل در روسیه وجود دارد و در ایران نیز هم از نظر شغلی آینده خوبی دارد و هم با علاقه و سلیقه ما سازگار است. در مورد بحث علاقه که کاملا یک امر شخصی است و ما نمیتوانیم بگوییم که کدام شغل و رشته برای شما مناسب است. اما در مورد انتخاب رشته در روسیه می تونیم یک برررسی اجمالی داشته باشیم.

کدام رشته آینده شغلی بهتری دارد؟

به طور کلی در حال حاضر رشته های گروه پزشکی در ایران جایگاه شغلی خیلی مناسبی دارند. رشته هایی مانند پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی آینده شغلی بهتری دارند نسبت به بعضی از مشاغل دیگر. در کنار این شغل ها مشاغلی مانند خلبانی – رشته های مربوط به علوم کامپیوتر – رشته مبوط به تجارت و … شرایط شغلی مناسبتری را دارند.

رشته های تحصیلی در روسیه پرکاربرد در ایران

اگر تصمیم به ادامه تحصیل در روسیه را دارند و تصمیم دارید که بعد از تحصیل به ایران برگردید و یا شغلی انتخاب کنید که با  ایران سر و کار داشته باشید از نظر ما بهترین رشته ها :

  • پزشکی
  • دندانپزشکی
  • علوم کامپیوتر
  • تجارت و اقتصاد
  • زبان روسی
  • نفت و گاز
  • هوا فضا

اما چرا این رشته ها و چرا بعضی از رشته های دیگر مثل داروسازی نه؟ در مورد داروسازی به خاطر این که مدرک داروسازی روسیه در ایران دکترا معادل سازی نمی شود و شما با آن مدرک نمی توانید در ا یران داروخانه تاسیس کنید و در صورتی که نتوان از مدرک برای استفاده در تاسیس داروخانه استفاده کرد عملا توجیه اقتصاد ندارد این رشته را پیشنهاد نمی کنیم. در مورد مشاغل دیگر در زیر توضیح می دهیم.

پزشک و دندانپزشکی در روسیه

همانطور که میدانیم از بهترین رشته هایی که آینده شغلی بهتری در ایران دارند رشته پزشکی و دندانپزشکی است و این رشته ها در روسیه امکان تحصیل وجود دارد و تعدادی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران هستند. به همین خاطر یکی از رشته هایی که ما پیشنهاد می کنیم در روسیه تحصیل کنید رشته پزشکی و دندانپزشکی است. در مورد کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در مورد این رشته ها با کلیک کردن به صفحه مربط پزشکی در روسیه و دندانپزشکی در روسیه مراجعه نمایید. و دوباره تاکید می کنیم که قبل از انتخاب دانشگاه حتما توجه داشته باشید که دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته باشد.

رشته کامپیوتر در روسیه

رشته کامپیوتر و علوم فناوری اطلاعات و آی تی یکی دیگر از رشته های است که همیشه در ایران مورد توجه بوده است. یکی از پیشنهادات ما برای تحصیل در روسیه رشته کامپیوتر است چرا که در روسیه دانشگاه هایی وجود دارد که در این رشته ها بسیار پیشرو هستند و رتبه جهانی بسیار خوبی دارند و در عین حال قیمت بسیار مناسبی دارند و مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشند. اطلاعات کامل درباره رشته کامپیوتر را می توانید در این بخش مطالعه کنید.

رشته تجارت و اقتصاد در روسیه

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار و دارای آینده شغلی مناسب در ایران رشته اقتصاد و تجارت است. اما چرا باید این رشته ها را در روسیه انتخاب کنیم؟ در روسیه دانشگاه های بسیار معتبری در حوزه اقتصاد و تجارت و تجارت بین الملل وجود دارد و علیت دیگری که پینشهاد می کنیم این رشته را در روسیه بخوانید شرایط مناسب سیاسی اقتصاد حاکم بر روابط بین ایران و روسیه است. شاهد هستیم که در چند سال اخیر این روابط با جدیت بیشتری استحکام پیدا کرده است و ایران و روسیه متحدان تجاری بسیار خوبی شده اند و در سال 2023 و 2024 ایران به پیمانهای مهمی مانند شانگهای و بریگس پیوست و در آینده نزدیک نیاز به کارشناسان و متخصصان مربوط به رشته اقتصاد و تجارت بسیار بیشتر از پیش احساس می شود و شما به عنوان ایرانی که در روسیه تحصیل کرده  اید می توانید موقعیت شغلی مناسبی داشته باشید. اطلاعات بیشتر در رشته اقتصاد در روسیه را می توانید در این صحفه مطالعه کنید.

رشته زبان روسی

در مورد زبان روسی قطعا می توان گفت بهترین جا برای تحصیل زبان روسی کشور روسیه و دانشگاه های معتبر روسیه است. چرا که سطح یادگیری زبان در کشوری که به این زبان صحبت می کنند و زبان خیلی خیلی بهتر از تحصیل در مثلا ایران است. سطح زبان دانشجویی که در روسیه زبان روسی خواند باشد با دانشجویی که درا ایران روسی خوانده باشد اصلا قابل مقایسه نیست.

اما چرا اصلا رشته زبان روسی را انتخاب کنیم؟ به همان دلیلی که در بالا درباره رشته اقتصاد توضیح دادم و گسترش روابط سیاسی تجاری بین ایران و روسیه در حال حاضر یکی از رشته هایی که بسیار باز کار خوبی دارد و در آینده حتی بیشتر از زمان حال به آن نیاز پیدا خواهد شد رشته زبان روسی است. شما به عنوان کسی که هم تسلط به زبان فارسی دارید و هم زبان روسی به راحتی می توانید در شرکت های بزرگ تجاری مشترک بین ایران و روسیه استخدام شوید و یا حتی به لطف تسلط به زبان روسی به عنوان یک تاجر در تجارت بین ایران و روسیه فعالیت کنید. اطلاعات تکمیلی در باره رشته زبان روسی و انتخاب دانشگاه را در این بخش مطالعه فرمایید.

دوره اموزش زبان روسی و کتابها و منابع مفید زبان را می توانید در این بخش ببینید.

نفت و گاز در روسیه

یکی دیگر از رشته های که باز کار بسیار مناسبی در روابط ایران و روسیه دارد رشته نفت و گاز است. روسیه به عنوان یکی از بزگترین دارندگان نفت و گاز در دنیا دانشگاه های بسیار خوبی دارد که با جدیدترین استانداردهای روز دنیا گرایش های مختلف رشته نفت و گاز را تدریس می کنند. روابط تجاری و سیاسی حاکم بین ایران و روسیه باعث شده است که فارغ التحصیلان در این رشته باز کار خوبی هم در ایران و هم در روسیه داشته باشند. اطلاعات کاملتر درباره رشته نفت و گاز و انتخاب دانشگاه در در این بخش مطالعه نمایید.

رشته هوا فضا در روسیه

یکی دیگر از بهترین رشته هایی که در روسیه میتوانید تحصیل کنید رشته ها مربطو به هوا فضا می باشد. این رشته ها در ایران و همه کشورهای جهان بازار کار خوبی دراد. اما چرا روسیه ؟ روسیه به  عنوان اولین کشوری که پا به فضا گذاشت همیشه یکی از کشورهای پیشرو در صنعت هوا فضا بوده است و شما می توانید با قیمت مناسب در بهترین دانشگاه های روسیه در این حوزه تحصیل نمایید. اطلاعات تکمیلی و انتخاب دانشگاه مناسب را می توانید در این بخش مطالعه نمایید.

بهترین رشته در روسیه برای ماندن در این کشور

اما اگر شما جزو کسانی هستید که مهاجرت به تحصیل می خواهید در کشور مقصد بمانید در مورد کشور روسیه باید رشته ای را انتخاب کنید که بازر کار خوبی در روسیه داشته باشد. با توجه به قوانین که در سال 2023 تصویب شد شما به عنوان دانشجوی خارجی به راحتی می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

اگر تصمیم به ماندن در روسیه را دارید رشته های مانند پزشکی یا دندانپزشکی را پیشنهاد نمی کنیم. چرا که درامد این رشته ها در روسیه در حد متوسط و حتی کمتر از متوسط هست. با توجه به سختی تحصیل در این رشته و طولانی بودن طول دوره تحصیل خیلی رشته مناسبی به نظر نمی رسد.

بهترین رشته های برای کسانی که تصمیم به ماندن در روسیه را دارند رشته های : کامپیوتر – نفت و گاز – اقتصاد و مدیریت می باشد.

اما در مورد کشورهای دیگر هر کشور شرایط خاص خود را دارد و باید شما ابتدا انتخاب بکنید که بعد از تحصیل تصمیم به مهاجرت به کدام کشور را دارید و بعد طبق نیاز و شرایط آن کشور تصمیم به انتخاب رشته در روسیه بگیرید.

برای کسب اطلاعات کامل تر و مشاوره رایگان می توانید با مشاوران روس دانش تماس بگیرید

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.