Rusdanesh

کشور روسیه

کشور روسیه

کشور روسیه (به روسی: Россия) با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. این کشور با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیراموندریای برینگ، دریای ژاپن، دریای کاسپین، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد. پایتخت روسیه شهر مسکو و بزرگترین شهرهای آن بعد از مسکو ، سن پترزبورگ – کازان – اکاترینبورگ – نووسبیرسک می باشند.

در این مقاله درباره پایتخت کشور روسیه ، شرایط زندگی در روسیه ، شرایط مهارجرت به روسیه ، قوانین روسیه ، مشاهیر روسیه توضیح داده شده است.

در این صفحه می خوانید

مساحت روسیه

فدراسیون روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری این کشور کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین سبب، بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه اند و شرایط کشاورزی در این مناطق فراهم نیست. پایتخت آن شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور قرار دارد و بزرگترین شهر اروپا به شمار می رود. شاید جالب است بدانید که در این کشور ۱۱ ساعت مختلف وجود دارد. در هر منطقه همه چیز با زمان محلی آن منطقه تنظیم می شود. ساعت های فدراسیون عبارتند از : کالنینگراد ، مسکو ، سامارا ، اکاترینبورگ ، اومسک ، کراسنایارسک ، ایرکوت ، یاکوت ، ولادی وستوک ، ماگادان و کمچتسک .

جمعیت روسیه

این کشور با حدود ۱۴۴/۵ میلیون نفر (در سال ۲۰۱۷) جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت این کشور ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است. همچنین، نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. بیشتر جمعیت  در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس اند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش،باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت این کشور هستند.

زبان روسی

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال باتقسیمات کشوری پیچیده‌ای است که شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. این کشور فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچون تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده است.

تاریخ روسیه

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و چندان پهناور نبود. تا اینکه در آغاز سده ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند بدل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور رخ داد و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سردی طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه و دوازده جمهوری دیگر جانشین آن شدند.

واحد پول روسیه

واحد پول روسیه روبل است. این کشور با تولید ناخالص داخلی ۲۱۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده‌است. این کشور پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانهٔ این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) که این کشور را در رتبه پنجاه و هفتم دنیا می نشاند. این کشور یکی از پنج عضو دائمیشورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است.

دین مردم روسیه

دین رسمی مسیحیت ارتودکس است. کلیسا در این کشور با حکومت رابطه خوبی دارد. بعد از مسیحتیت اولین اقلیت مذهبی در روسیه اسلام است. مسجد مسکو و مسجد سن پترزبورگ را می توان به عنوان دو بنای بسیار زیبا نام برد. این مساجد در روزهای تعطیل و اعیاد مذهبی بسیار شلوغ می شود به طوری که حتی تا خیابان های اطراف مساجد هم نمازگزاران در حال عبادت هستند. علاوه بر اسلام در روسیه ادیان و مذاهب دیگر هم آزادانه فعالیت می کنند. حتی زردشت در این کشور نیز طرفداران خود را دارد. انجمن زرتشتیان سن پترزبورگ چندین سال است که فعال است.  نژاد روسها اسلاو هست. اسلاو علاوه بر روسیه نژاد مردم اوکراین ، بلاروس و خیلی از کشورهای اروپای شرقی است.

اقامت روسیه

این کشور به علت کسر جمعیت ساستهای زیادی در نظر گرفته است برای جذب مهاجر از کشورهای دیگر. راه های زیادی برای گرفتن اقامت کشور روسیه وجود دارد. به طور مثال ازدواج – کار – تحصیل – سرمایه گذاری و غیره. شما در این بخش می توانید اطلاعات کامل در خصوص روش گرفتن اقامت را مطالعه کنید. پاسپورت این کشور در دنیا اعتبار خوبی دارد . شهروندان این کشور می توانند بدون ویزا به حدود یکصد کشور جهان مسافرت نمایند. راه های گرفتن پاسپورت را می توانید مطالعه نمایید. 

شرایط زندگی در روسیه

شرایط زندگی در روسیه از خیلی از کشورهای دیگر دینا بهتر است. روسیه اقتصاد خوبی دارد. درصد بیکاری در روسیه کم است و میزان تورم سالانه در روسیه عدد مناسبی است. شاید بزگرین مسائلی که شرایط زندگی در روسیه را برای مهاجرین سخت می کند یکی آب و هوای روسیه و دیگری زبان روسی است. در خیلی از شهرهای روسیه زمستان های سرد و طولانی است و مردم روسیه فقط به زبان روسی تکلم می کنند

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه بیشتر از کشورهای آسیای میانه صورت میگیرد. مهاجرت به روسیه برای آنها از این لحاظ راحت تر است که زبان روسی در خیلی از این کشورها زبان اول یا دوم است و روابط تنگاتنگ اقتصادی سیاسی با روسیه دارند. مهاجرت به روسیه برای ایرانیان دشوارتر است به همان دلایلی که در بالا گفته شد. بیشتر مهاجرت به روسیه توسط ایرانیان مهاجرت تحصیلی است. به  علت قیمت مناسب تحصیل و معتبر بودن دانشگاه های روسیه تعداد زیادی از ایرانیان به روسیه مهاجرت تحصیلی می کنند.

قوانین روسیه

یکی دیگر از سختی های مهاجرت به روسیه قوانین روسیه است. این کشور در مقابل مهاجرین قوانین سختگیرانه ای دارد و عدم اشنایی به قوانین روسیه می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

 

رابطه ایران و روسیه

تاریخ روابط ایران و روسیه به عنوان دو همسایه قدیمی در طول تاریخ با فراز و نشیباهای زیادی همراه بوده است. البته در تاریخ ما پررنگ ترین اتفاقات شاید معاهده ننگین ترکمنچای و گلستان باشد. از خاطرات تلخ روسیه از ایران هم می توان به کشته شدن گریبایدف سفیر روسیه در تهران اشاره کرد که ارتباطات ایران و روسیه بعد بسیار تیره شد. اما قطعا همه تاریخ روابط به تیرگی این دوران نبوده هست. به طور مثال یکی از زمانهایی که ایران به روسیه کمک کرد در زمان به قدرت رسیدن خاندان ایوانف ها بود. در تاریخ روسیه ذکر شده است که ایران در به قدرت رسیدن این خاندان که در نهایت به پایان دادن به هرج و مرج در روسیه انجامید نقش بسزایی داشته است. اما از اتفاقات تاریخی گذشته که بگذریم در حال حاظر روابط سیاسی بین ایران و روسیه در سطح بسیار خوبی قرار دارد. و این رابطه خوب سیاسی تاثر مثبتی داشته بر رابطه اقتصادی ایرن و رسیه و همچنین ارتباط فرهنگی بین دو کشور.

سفر به روسیه

کشور روسیه در چند سال گذشته تبدیل شده است به یکی از مقاصد اصلی گردشگری برای ایرانیان. همه ساله تعداد زیادی ایرانی به روسیه سفر میکنند. بیشتر توریست های ایرانی به مسکو و سن پترزبورگ سفر می کنند.

ویزای الکترونیک روسیه : یک نکته جالب در خصوص سفر ایرانیها به این کشور بحث ویزا به صورت الکترونیک است. طبق قانون جدید که اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی به تصویب رسید شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا سفر کنند. البته این سفر بدون ویزا در حال حاظر فقط به شهر سن پترزبورگ امکان پذیر هست. به این صورت که شخص با ثبت نام در وبسایت وزرات امور خارجه  ویزای الکترونیک رایگان دریافت می کند. با این ویزا به مدت ۸ روز می توانید به سن پطرزبورگ سفر کنید. این نکته را هم توجه داشته باشید که درست است که این کشور در قاره ارپا قرار دارد اما چیزی به اسم ویزای شنگن روسیه وجود ندارد. داشتن ویزای شینگن کمکی به گرفتن ویزا روسیه نمی کند. اما برعکس آن صدق می کند. یعنی اگر شما ویزای بلند مدت روسیه را داشته باشید و یا اقامت بیش از ۳ ماه در فدراسیون داشته باشید می توانید خیلی راحت ویزای شنگن دریافت کنید.

پرواز ایران به روسیه : پرواز به صورت مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر است. از تهران به مسکو پرواز مستقیم وجود دارد. همچنین در اکثر فصول سال پرواز مستقیم از تهران به سن پترزبورگ نیز برقرار است. بلیت هواپیما رو می توانید از شرکت هواپیمایی ماهان و ایرفلوت  تهیه کنید. برای مسیر پرواز غیر مستقیم ایران به روسیه نیز معمولا ترکیه مسیر مناسبی است.

صادرات به روسیه

حجم صادرات ایران  خیلی رقم بالایی نیست. اما در سالهای اخیر و بعد از بهبود روابط سیاسی ایران و روسیه حجم صادرات به این کشور از ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. بیشتر محصولات صادرات ایران را محصولات کشاورزی و لبنی تشکیل می دهند. انواع میوه های ایرانی در این کشور مورد استقبال قرار گرفته است. پسته و خرما نیز از دیگر محصولات ایرانی است.

محصولات روسیه که به ایران وارد می شود : حجم و رقم صادرات روسیه به ایران بیشتر از صادرات ایران به این کشور است. در مجموع بیشترین محصول روسیه به ایران چوب و گندم است

شهر های مهم عبارتند از:

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه و پرجمعیت ترین شهر واقع در قاره اروپا

سن پترزبورگ پایتخت دوران اوج شکوفایی تزارها و دومین شهر بزرگ این کشور

کازان به عنوان یکی از شهرهای مهم  با جمعیتی اکثرا مسلمان

اکاترینبورگ شهری در مرز اروپا و آسیا

نیژنی نووگورد یکی دیگر از شهرهای بزرگ فدراسیون روسیه

نووسیبیرسک به عنوان بزرگترین شهر سیبری

سوچی یکی از شهرهای زیبا و توریستی 

روسیه چند ساعت رسمی دارد

روسیه چند ساعت رسمی دارد. همانطور که میدانید روسیه پهناورترین کشور دنیاست و در بین تمام کشورهای جهان بیشتر اختلاف ساعت را دارد. بیشترین اختلاف ساعت در روسیه بین کالنینگراد و کمچت روسیه است. 11 ساعت! بله بیشترین اختلاف ساعت در روسیه 11 ساعت است. درواقع روسیه 11 منطقه زمانی دراد.

روسیه چند ساعت رسمی دارد : کالنینگراد – مسکو – سامارا – یکاترینبورگ – اومسک – کراسنادار – ایرکوت – یاکوت – ولادیمر – ماگادان – کامچات

درواقع نمی توانیم بگیویم الان ساعت در روسیه چند است. اختلاف ساعت در روسیه زیاد است. زمانی که در یک منطقه روسیه ساعت کاری تمام شده است در منطقه دیگری هنوز روز کاری شروع نشده است. به همین خاطر هم ساعت کاری در روسیه با ساعت محلی مشخص می شوند.

اختلاف ساعت ایران و روسیه

اختلاف ساعت ایران و روسیه در کمترین شهر کالنینگراد منفی یک و نیم است یعنی ایران یک ساعت و نیم عقب تر است اما در شهر کامچات مثبت 5و نیم است یعنی 5 و نیم ساعت جلوتر است. اختلاف ساعت ایران و روسیه مسکو مثبت نیم است یعنی ساعت در ایران نیم ساعت جلوت از مسکو است. یعنی اگر الان در ایران ساعت 6 است در مسکو ساعت 5ونیم است. اختلاف ساعت تهران و مسکو مثبت نیم  است. اختلاف ساعت ایران و کازان روسیه نیز همین مثبت نیم است. در مورد سن پترزبورگ هم نیز به همین صورت. چون سن پترزبورگ و کازان در منطقه زمانی مسکو قرار دارند. اختلاف ساعت ایران و روسیه بخصوص برای کسانی که به صورت آنلاین تحصیل می کنند خیلی مهم است . تصور کنید که شما دانشجو دانشگاه در شرق دور روسیه هستید. زمانی که کلاسها در دانشگاه شروع میشود در ایران نیمه شب است. اما به علت کم بودن تفاوت ساعت ایران و روسیه در مسکو برای دانشجویانی که در این شهر مشغول به تحصیل هستند هیچ مشکلی ایجاد نمی شود اگر بخواهند به صورت آنلاین درس بخوانند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?